"Malá přitom měla i problém s trávením a umělá výživa by pro ni nebyla dobrá," líčí neradostné vyhlídky dcery.

K tomu, že dnes holčička prospívá, velkou měrou přispěla u᠆nikátní banka mateřského mléka, která v budějovické nemocnici funguje už desítky let. V celé republice je jich pouze šest. Slouží zejména nedonošeným a nemocným novorozencům, ale i dětem, jejichž matky nemají dostatek vlastního mléka.

Podle primáře neonatologického oddělení Milana Hanzla je přitom právě jeho pití rozhodující pro budoucí vývoj všech dětí. „Mateřské mléko má díky svému složení zásadní vliv na růst a vývoj dítěte, včetně stránky neurologické a duševní, příznivě ovlivňuje i vývoj imunity," vyzdvihuje.

„Snažíme se v maximální možné míře využít pro výživu předčasně narozených dětí čerstvé mléko od vlastní maminky, ne vždy je to ale možné. Pak přichází na řadu mléko z banky," vysvětluje primář.

Pečlivě vyšetřované, zpracované a uskladněné mléko z banky je zejména pro více než stovku extrémně nedonošených dětí ročně velmi důležitou surovinou. „Jsem moc ráda, že můžeme právě toto mléko využívat, bez něj by to byl problém," cení si maminka Veroniky.

Banka mateřského mléka zpracuje za rok 700 – 750 litrů. Přispívat do ní mohou všechny zdravé maminky, které mají více mateřského mléka, než potřebují pro své dítě. Každou novou dárkyni lékaři přivítají 
s otevřenou náručí.