Její zasahující člen Ondřej Zeman popsal, že zpráva o pohřešované partnerské dvojici dorazila na dispečink ve 20.45 hodin. Když operátoři získali všechny potřebné informace, obrátili se se žádostí o pomoc na policisty a pracovníky Informační a strážní služby Národního parku Šumava. „Za nás vyrazilo do akce devět lidí a kynolog se služebním psem. I policisté do akce vyslali jednoho služebního psovoda a hlídku z Kašperských hor," poznamenal Ondřej Zeman s tím, že záchranáři při pátrací akci najeli po lesních cestách přes 320 kilometrů. Na pohřešované nakonec narazili v oblasti Rokyty.

Kdo riskuje život?

„Podle toho, co nám řekli, ušli asi třicet kilometrů. Když jsme je krátce před čtvrt na jedenáct našli, byli vyčerpaní, ale naštěstí, i přes počasí, které nyní u nás je, v pořádku," doplnil Ondřej Zeman. Dodal, že muž ani žena u sebe neměli nabitý mobil, takže se snažili dojít co nejdál sami, aniž mohli požádat o pomoc. Podle náčelníka šumavské horské služby Michala Janďury to pro ně mohlo mít nedozírné následky. „Pokud turisté nemají dostatečné vybavení, tekutiny a nenaplánují si trasu s ohledem na věk a síly, mohou ohrozit své zdraví či život," varoval návštěvníky hor náčelník Janďura. Zároveň připomněl další víkendový transport 86letého seniora z těžko přístupného břehu u řeky Vydry.

„Pán byl zcela nevybavený, neměl ani dostatek sil pro cestu takovým terénem. Panující klima mu rozhodně nepomohlo, takže i v tomto případě zůstal ve večerních hodinách zcela vysílený," poznamenal Michal Janďura.