V 50. letech produkovala československá kinematografie nepřebernou řadu schematických děl s budovatelskou atmosférou plnou nadšení a elánu. Pokud se děj týkal venkova a zemědělství, mnohdy se odehrával v jižních Čechách. Připomeňme jen tendenční filmy Václava Gajera Usměvavá zem a Přicházejí ze tmy nebo jiný „kolchoznický" příběh Zelené obzory od Ivo Nováka. O všech třech jsme v Jihočeském filmování už psali.

V polovině 50. let zavítal štáb režiséra Jaroslava Macha na Třeboňsko, konkrétně do vesnice Smržov a k přilehlému rybníku Dvořiště. Dílem tu vznikl další oslavný opus na práci v JZD s názvem Po noci den. Tiskárenská dělnice přijíždí každé léto na výpomoc družstvu a ve vesnici se jí podaří eliminovat vliv sedláka.

close Marie Vášová kráčí po Smržově. zoom_in Do hlavní role režisér obsadil Marii Vášovou, která o několik let později natočila v Táboře jiný film – Labyrint srdce. Herečka ve filmu Po noci den v úvodu vystupuje z autobusu, který má na boku ceduli Praha – Třeboň. Když se jde ubytovat k předsedovi družstva, kráčí přes náves ve Smržově. Záběr z dobového filmu 
a stejný pohled na náves v současnosti jsou prakticky shodné.

Nový starosta Smržova Marcel Paul snímky jednoznačně poznal. Podotkl, že dříve bylo na návsi více zeleně. „Tento film vlastně neznám, jen si vzpomínám, že se o něm kdosi dříve bavil v hospodě. Přiznám se, že jsem si nezapamatoval ani název," usmál se starosta.

Ve Smržově nevznikl film náhodou. Scénář napsala spisovatelka Ema Řezáčová, manželka literáta Václava Řezáče. Jeho matka pocházela 
z jižních Čech a on do Smržova jezdil na prázdniny. Deníku to potvrdil Stanislav Žižka, bývalý starosta obce. „Řezáč tady trávil delší dobu 
u mých rodičů. Nevím přesně proč, ale zřejmě šlo o nějakou příbuzenskou přízeň," uvedl Stanislav Žižka.

close Rybník Dvořiště na pozadí s baštou a stromy. Na jeho břehu hrají herci Antonín Šůra a Marcela Martínková. zoom_in Ten dodal, že Řezáč se Smržovem inspiroval pro román Vzbouření na vsi, neboť v ději použil zdejší obvyklá příjmení. „Román byl zfilmovaný, ale točil se ve Vesci u Sobotky," dodal bývalý starosta.

V jednu chvíli se v ději filmu Po noci den pěkně objeví jeden z nejstarších rybníků 
v Čechách Dvořiště, který byl pravděpodobně založen roku 1367 a patří dodnes k největším v republice. Na plátně je vidět hráz se stromy, mostek a rybářská bašta.

Rybník Dvořiště ve filmu spolehlivě identifikoval znalec Třeboňska Richard Lhotský, ale i předseda představenstva Rybářství Třeboň Josef Malecha. Rybník prozradila bílá bašta a mostek směrem k hrázi. „Tudy se převáděla voda na rybníky Ptačí blato a Záblatský," poznamenal Josef Malecha.

Manželé Řezáčovi vytvářeli levicovou linii české literatury close Václav Řezáč. zoom_in Poplach v Kovářské uličce. Tak zní název knihy pro děti Václava Řezáče, kterou starší ročníky musely  znát jako povinnou četbu. Příběh pana Bočana, majitele hokynářství, a Frantíka, který 
u něho vypomáhá, je hodně sociální, obsahuje „třídní" konflikty. „Hokynář je nelidský a podvodný člověk, který nemá slitování s lidskou chudobou." Tak píše dobový ohlas.

Tato kniha hodně charakterizuje dílo Václava Řezáče, který stál v letech 1949–56 v čele nakladatelství Český spisovatel. Podle serveru www.libri.cz „v této funkci měl nemalý podíl na bezprecedentním okleštění české literatury a v důsledku i na zjalovění soudobé knižní produkce. Po uchopení moci komunisty se stal jedním z předních mocenských přisluhovačů horlivě prosazujícím doktríny stalinistické kultury a jeho nová tvorba byla vnímána jako reprezentativní vzor angažované socialistické literatury".

Spisovatel je mj. autorem filmové povídky La bella Boe᠆ma, která popisuje Mozartovu lásky k české pěvkyni Josefině Duškové a jeho pobyt na pražské Bertramce u manželů Duškových. Filmového zpracování této povídky se měl ujmout režisér Otakar Vávra, se kterým Václav Řezáč pracoval na jiných scénářích (např. Rozina Sebranec podle Zikmunda Wintra). Film nakonec ani po několika pokusech vůbec nevznikl.

Povídka La bella Boema (rok 1943) má také částečně jihočeský rozměr.  Manželé Řezáčovi, kteří se vzali v roce 1923, využili znalosti přírody Třeboňska a zasadili sem část děje k rybníku Dvořiště u vesnice Smržov nedaleko Lomnice nad Lužnicí. Tato obec povídku a film Po noci den spojuje.