Pro nápad se nadchla celá městská rada včetně starosty Joliho Hallera. K akci získali místní podniky a k úterku připravili na 320 masopustních balíčků s koblihami, sladkostmi, malovacími prostředky a firemními maskoty. Radní s farním vikářem Januszem Kloczkem v masopustních kostýmech je roznesli všem dětem do dvanácti let. „Chtěli jsme, aby i přes dané okolnosti prožily kousek masopustu,“ řekl starosta. Na snímku jsou v akci radní Johannes Brandl (vlevo) a Andreas Haller. Foto: Deník/PNP/Wolf

Taťko, neposlouchej!

Za ilegální odposlech telefonátu své 13leté dcery s učitelkou musí 68letý otec z Hamburku zaplatit peněžitý trest 1750 eur. Jako důvod vstupu do hovoru u soudu uvedl, že si dělal starosti s hodnocením práce dcery a s její integrací do třídy. Jeho akce se provalila, když obviněný poslal vedení školy, učitelce a také tisku e-maily, ve kterých doslova citoval ze dceřina rozhovoru.

Sousedky méně rodily

V Rakousku se loni podle předběžných údajů narodilo 83 493 dětí, o 1,7 % méně než předloni. Zemřelo 90 517 lidí, o 8,6 % víc než v roce 2019. V přepočtu to bylo devět porodů a deset úmrtí na 1000 obyvatel, napsal Volksblatt. Podobně negativní bilanci měl jen konec sedmdesátých let. Narozených bylo loni ve Vídni o 1799 víc než zemřelých, lehce negativní bilanci – o 50 - mají Horní Rakousy. Dolní Rakousy mají největší mínus - 3903.

Devět let izoloval rodinu…

V říjnu 2019 našli na odlehlém statku u obce Ruinerwold v procincii Drenthe na severovýchodě Holandska šest dětí, s nimiž tu žil devět let jejich otec Gerrit Jan van D., aniž by si sousedé něčeho všimli, píše Volksblatt. Svým způsobem tam založil a provozoval sektu.

Byl obžalován z omezování osobní svobody společně s Rakušanem Josefem B., který měl statek v nájmu a rodinu zásoboval. Obvinění odmítal a z vazby byl v říjnu předběžně propuštěn. Van D. po těžké mrtvici není podle žalobce schopen účastnit se procesu. Rozhodne o tom ale soud.

K okolnostem se poprvé vyjádřily veřejně čtyři z dnes už dospělých dětí a těžce otce obviňují. Jejich svědectví o psychoteroru, který vyvíjel, přečetl ve čtvrtek soud v Assenu. Byly pod permanentním tlakem, musely se držet stranou venkovního světa. Celý den se musely modlit, za trest stávaly venku za každého počasí, jeden ze synů musel žít ve psí boudě, dvě dcery měl obviněný znásilnit…

Případ, o kterém náš web exkluzívně informoval, se provalil, když v říjnu 2019 jeden ze synů poprosil o pomoc v místní hospodě. Matka dětí před lety zemřela.

Dali se na bio-produkty?

„Za koronavirové pandémie se nakupující v rakouských supermarketech vydatně pustili do konzumace biologických produktů,“ napsaly OÖN. Protože se doma víc vařilo, obrat s čerstvými biopotravinami se loni zvýšil o 23 % na 714 milionů eur – průměrná rodina za ně vydala přes 190 eur. Této kategorii už patřila desetina obratu.

Asi 24 500 rakouských zemědělců tvrdí, že vyrábí „bio“ – na 26 procentech zemědělské plochy, na 677 000 hektarech, čímž jsou naši sousedé druzí za Lichtenstejnskem se 41 %.

Předbíhal celý „dav“

V Horní Falci dostalo v domově seniorů proticovidové sérum minimálně dvacet neoprávněných osob, napsala PNP ze zprávy mluvčího okresního úřadu ve Schwandorfu Hanse Prechtla. Domov je označil za spolupracovníky. Ve skutečnosti šlo ale o rodinné příslušníky několika zaměstnanců. Ve Schwandorfu se na podvod přišlo, když očkovaní byli dodatečně dopsáni do počítače. „V podivně mnoho případech se vyskytla stejná příjmení,“ uvedl Prechtl. Okresní úřad věc oznámil státnímu zastupitelství.

Pivovar „hledal“ výpomoc

Korona zasáhla konzumaci piva, a tak pivovar ze Středního Francka zadal inzerát, že hledá pomocné pracovníky k plnění láhví ze sudů a v nouzovém případě k vypití skladů, napsala PNP. Historka pronikla i do sociálních sítí, už bez poznámky, že jde o legraci. Pivovaru se ozvali četní vážní zájemci, někteří i s přiloženým životopisem. Telefonáty a e-maily uchazečů museli vyřizovat dva uvolnění pracovníci…

Falšované testy

Někteří pendleři se pokoušejí projet do Německa na nelegálně upravené koronatesty, píše PNP. Teď budou stíháni za padělání úřední listiny. Tak policie zjistila u 37leté Češky na vjezdu z ČR u Waldsassenu manipulaci s datem vystavení testu tak, aby vyhověl požadové lhůtě 48 hodin. „Paní se dobrovolně vrátila do Čech. Podezření na padělání šetří policie Waldsassen,“ uvedl list.

Mše za oběti viru

Biskupství Pasov chce více bohoslužbami 27. a 28. února vzpomenout zemřelých a postižených pandémií, uvedla PNP. Jednotné texty pro tyto mše připravuje pro fary kapitulár dómu Gerhard Auer. Biskup Stefan Oster bude celebrovat tento obřad 28. února od 9.30 ve Štěpánském dómu. Přenášet jej bude dolnobavorská televize a internet.

Na 18. duben plánuje ekumenický referát biskupství ekumenickou bohoslužbu v kostele sv. Matouše. Tento den vyhlásil prezident Frank-Walter Steinmeier jako den uctění památky obětí covidu.