„Cukání jiným směrem“ postihlo čtyři kamarády z vyšší technické školy v Leondingu, obor mediální technika – ti zase chtějí na sever, „prožít dobrodružství a vidět země, které ještě neznáme“, jak řekl Jakob Hanner. Hodlají v červenci vyrazit autem, které by jim prý případně někdo mohl zasponzorovat za reklamu na blogu a v sociálních médiích, na polární kruh a zpátky – deseti zeměmi za 24 dny (Čechami prý jen projedou a první zastávku budou mít ve Varšavě), celkem 7529 kilometrů, popisují OÖN. Dodávají, že klukům prý chybí už jen ta maturita, ale jak říká Bernhard Fröschl z Mitterkirchenu, pojedou určitě, i kdyby zkoušky neměli udělat napoprvé… S nimi jsou na snímku další „turisté“ Bernd Breitenauer a Roman Peherstorfer. (www.roadadventure.at)

Velký cigaretový „paš“

V Rakousku loni celníci zajistili 7 202 419 pašovaných cigaret, informuje linecký Volksblatt. Předloni to bylo kolem 8,2 milionu kusů. Asi dvě třetiny „vyčuchali“ služební psi, kterých je v zemi proškoleno na hledání tabáku a drog sedmnáct. V roce 2003 zadrželi Rakušané ještě víc než sto milionů pašovaných cigaret.

Rakousko páté v blahobytu

Volksblatt uvedl, že na Světovém hospodářském fóru v Davosu bylo prezentováno pořadí blahobytu, které zohledňuje vedle hrubého domácího produktu také faktory jako ochranu klimatu, státní dluhy, chudobu či rovnoprávnost. Vede stejně jako loni Norsko, následované Islandem, Lucemburskem a Švýcarskem. „Desáté Rakousko je před všemi předními průmyslově vyspělými zeměmi světa,“ zdůrazňuje linecký list.

Nejlepší kvalitu života, „Inclusive Development Index“, ze zemí G-7 nabízí Německo, které obsadilo 12. místo ze 103 hodnocených zemí. Za ním jsou z G-7 celkově 17. Kanada, 18. Francie, 21. Británie, 23. USA, 24. Japonsko a 28. Itálie.

Koňadrám se daří

Zimním ptákem 2018 v Rakousku je sýkora koňadra, kterých o tříkrálovém víkendu rekordní počet 10 124 pozorovatelů napočítal 39 224 – byly v 6414 zahradách, tedy skoro v devíti z deseti. Představovaly 14,9 procenta všech 262 671 zjištěných ptáků. Na dalších místech jsou vrabec domácí (29 222) a polní (28 086, obou lehce méně než loni), sýkora modřinka (18 962, ta v plusu) a kos (18 916), který po letech nárůstu zaznamenal úbytek 20 procent, podle expertů způsobeným hlavně virem Usutu. Propadl také zvonek zelený (11 705), kterých byla jen polovina proti stavu ještě před sedmi lety, údajně vinou parazitů, napsal Volksblatt.

Kuželkářů ubývá

Vymírají kuželky jako druh sportu? ptá se pasovská PNP. Před 30 lety patřily k pevnému programu volného času mnoha Němců, kdo si je chtěl zahrát s přáteli nebo s kolegy, musel si dráhu často zapikat týdny dopředu. Ty časy se ale zásadně změnily, píše list a cituje prezidenta Německého svazu kuželek a bowlingu Uwe Oldenburga (68): „Dneska už se skoro nečeká…“ V osmdesátých letech měli téměř 200 000 členů, dnes jen 80 000, každým rokem jich ubývají tři až čtyři procenta. Jak to zastavit, na to ještě nikdo nepřišel, a v bowlingu to prý není lepší.

Bavorsko není výjimkou. Před 20 lety měl svaz kolem 35 000 členů, dnes asi 18 000, uvádí prezidentka zemského svazu Margot Petzelová. Jejich průměrný věk je asi 46 let.

Podle výzkumníka volného času Rainera Hartmanna z vysoké školy v Brémách jde o konec jednoho trendu, o změnu „ducha doby“. V sedmdesátých letech byly kuželky oblíbenou možností ke spojení sportu a společnosti. Od té doby ale hostince s drahami zestárly, globalizace a digitalizace změnily svět i nároky lidí.

Horst Hrebetschek z kuželkářského klubu v Pasově naopak mluví o fascinaci sportu a nerozumí prý tomu, že „funkcionáři“ toto odvětví tak pomlouvají, místo aby se snažili je pozitivně představit. V poslední době se modernizovala pravidla kuželkářského sportu, ale i pasovský klub s osmidráhou ztrácí ročně kolem pěti procent členů. V Traunsteinu bylo před deseti lety aktivních ještě 60 hráčů, dnes mají kolem 30 členů a dobrovolně sestoupili, protože v nižší třídě jim stačí méně lidí…

„Bowling je naproti tomu pořád ještě ,hip´,“ říká Raimund Hessling, místopředseda této sekce v bavorském svazu kuželek. Pro narozeniny dětí či firemní akce je třeba si většinou dráhy rezervovat, ale sportovní oddíly také spíše živoří – podle Hesslinga se mnoho mladých už nechce vázat na jeden klub, nechtějí se podřizovat časům vyměřeným pro trénink a navíc se tam držet pravidel, pokračuje PNP.

Jak připomíná expert volného času Hartmann, nejvyhledávanějšími sporty jsou dnes různé poddruhy jógy, pohyby na zavěšené gumové pásce, tzv. slackline, beachvolejbal, volné lezení nebo pádlování vstoje, a skoro každý měsíc vzniká nějaké další nové odvětví. Prezident svazu kuželek Oldenburg v tom také vidí jejich největší problém. „Jsme velmi konzervativní sport, procesy změn je v kuželkách relativně těžké prosadit,“ říká a s ohledem na mnoho starších hráčů, kteří všechno chtějí nechat tak, jak to bylo vždycky, dodává: „Kuželky podle mne až moc lpějí na tradici. Mělo by se také trochu myslet na budoucnost…“

Jak se stálo v kolonách

Automotoklub ADAC loni registroval kolem 723 000 zácp na německých silnicích, víc než kdykoliv předtím, napsala PNP. Rok předtím jich bylo „jen“ 694 000. Celková délka kolon v roce 2017 byla 1,45 milionu kilometrů, o pět procent víc. Řidiči v nich strávili 457 000 hodin, předloni 419 000. Nejvíc zácp bylo opět v Severním Porýní-Vestfálsku (35 %), Bavorsku (18 %) a Bádensku-Württembersku (11 %). V neděli 6. srpna stála na A8 mezi Mnichovem a Bad Reichenhallem kolona dlouhá 33 kilometrů, která se nepohnula 335 minut. 3. června byla opět A3, mezi Holzikirchenu a inntalským trojúhelníkem, ucpaná v délce 29 kilometrů (503 minuty stání, tedy víc než osm hodin). O letních prázdninách, 16. srpna, se čekalo na 28 kilometrech mezi Pasovem střed a Hengersbergem 229 minut.

1,2 milionu nezvěstných

Německá vyhledávací služba Červeného kříže eviduje ještě více než 1,2 milionu nezvěstných z druhé světové války, napsala PNP. „Tyto osudy už nebudou moci být objasněny,“ říká v listě vedoucí služby Thomas Huber. Po dohodě se spolkovým ministerstvem vnitra bude pátrání koncem roku 2032 zastaveno. Přitom například nejsou známa ani konkrétní čísla zmizelých z bitvy o Stalingrad, jejíž 75. výročí bude 2. února.

Zájem na objasnění případů je nadále vysoký, jen loni dostala služba asi 9000 žádostí dětí a vnuků ztracených. „Pro mnoho rodinných příslušníků jsou nezvěstní stále černým bodem v mapě rodiny. Tyto věci zpracováváme nadále aktivně,“ uvádí Huber. Ke zjištění mnoha osudů podle něho stačí i třeba jen dva pohledy do kartotéky, jiná hledání se táhnou třeba měsíce.

Krátce po válce hledala služba více než 20 milionů nezvěstných. V roce 1959 bylo otevřených otázek ještě 2,5 milionu. Mezi objasněnými případy bylo také asi 300 000 dětí ohlášených jako ztracené. V roce 2010 se podařilo „dát dohromady“ dva bratry po více než 60 letech. „Takové případy nás dojímají,“ dodává Huber.

Fotbal a prachy

Podle studie „Football Money League“ měl v sezóně 2016/17 největší obrat Machester Utd. - 676.3 milionu eur (v minulé 689). Další pořadí: 2. Real 674,6 (620,1), 3. Barcelona 648,3 (620,2), 4. Bayern 587,8 (592), 5. Manchester C. 527,7 (524,9), 6. Arsenal 487,6, 7. Paříž SG 486,2, 8. Chelsea 428, 9. Liverpool 424,2, 10. Juventus 405,7. Z dalších klubů zmiňme 12. Dortmund 332,6, 15. Inter 262,1, 16. Schalke 230,2, 16. Southampton 212,1, 20. Everton 199,2. A pořadí rakouských klubů: 1. Salcburk 107,52 (60,7), 2. Rapid 43,95 (48,7), 3. Austria 32,1 (21,6), 4. Sturm 17,4 (13,2), 5. Mattersburg 9,76, 6. Admira 7,89… 10. LASK 6,48.

Filantrop velvyslancem USA

OÖN zaznamenaly, že americký prezident Donald Trump nominoval Trevora Trainu (49) z Kalifornie jako nového velvyslance USA v Rakousku. „Podnikatel v technologiích a filantrop studoval na univerzitách Princeton, Oxford a Berkeley,“ píše list. Podle médií je zakladatelem a výkonným ředitelem společnosti, která na svých webových stránkách nabízí „nezapomenutelné zkušenosti“ v oblastech jako kulinářství, sport, móda a styl, hudba, film a televize, ale i fotografie, kultura bydlení, umění a literatura. Objednat si u ní lze například speciální tvůrčí dílny, jogínská sezení, kurzy vaření se známými mistry vařečky, přístup do zákulisí koncertů, ale i podepsané knihy. Část výnosů má jít přitom na dobré účely.

„Trainu ještě musí potvrdit Senát, aby mohl převzít post velvyslance ve Vídni, který je už asi rok neobsazený,“ dodávají OÖN. Podle "San Francisco Chronicle" by navázal na „rodinnou tradici“ - jeho dědeček Wiley T. Buchanan Jr. byl velvyslancem v Rakousku (1975-77) a v Lucembursku, uzavírá linecký list.

Možné zabít Hitlera?!

Ilustrační foto. Zdroj: Deník/repro

Státní zastupitelství v Berlíně šetří satirický magazín Titanic pro údajné vyzývání k trestnému činu a pro urážku současného šéfa rakouské vlády Sebastiana Kurze provokativní satirou, napsaly OÖN.

Titanic známý svou tvrdostí na sebe upozornil v minulých měsících opakovaně tématem, v němž je Kurz označován jako „Baby-Hitler“, dětský Hitler či možná Hitlerovo dítě. Na jednom byl nápis „Konečně je to možné: Baby-Hitlera zabít!“ V tom vidí kritici výzvu k násilí proti kancléři, ale experti takové obvinění shledávají dalece přehnaným. Pokud by byli odpovědní odsouzeni za urážku, hrozil by jim trest až do pěti let vězení. Satiru původně šetřil úřad pro ochranu ústavy a pro boj s terorismem v Rakousku, ale pro nedostatek místní příslušnosti požádal německé úřady o převzetí věci.

Šéfredaktor Titanicu Tim Wolff řekl, že obvinění ještě nedostali. Nedělají si prý starosti. „Dokud povládne levicovozeleně ušpiněná ,politicko-korektní´ diktatura Merkelové režimu v Německu, nemáme z ,předčasně zralého´ Baby-Hitlera žádné obavy,“ dodal.