Do obchodu přišel zákazník, nechal si poradit, požádal o zkušební jízdu a podle prodavačky Sandry Feuchtové „z ničeho nic“ odjel na e-kole za 4900 eur. Za vrchol drzosti označila Feuchtová, že stejný zloděj se týž den do prodejny vrátil a pokusil se o stejný trik. „Že jsme si ho ještě mohli pamatovat, s tím zjevně počítal,“ říká žena v listě.

Zatím co sportovně oblečenému muži s perfektní němčinou, byť s lehkým akcentem, „radila“, zavolal kolega policii. Než ale přijela, zloděj zase požádal o „zkušební jízdu“, skočil na sedlo a než mohli cokoliv namítnout, zase ujel. Tentokrát už byl personál poučenější a Philipp Werner ho začal rovněž na kole pronásledovat přes Pasov. Když ho pachatel zpozoroval, kolo za 2500 eur odhodil a utíkal pěšky.

Werner ho dostihl a když ho chtěl zadržet, muž mu nastříkal do tváře pepřový sprej. Jak pak řekl kolegyni, tím byl na čas mimo hru, ale v pronásledování pokračoval. Před služebnou policie uviděl pátrače a zavolal na ně, že honí zloděje. Muže vysíleného pronásledováním fyzicky zdatnějšího Wernera pak policisté zadrželi.

Když ho odvezli, mechanik si nechal v nemocnici vypláchnout oči a vrátil se do práce. Kolegové ho chtěli poslat domů, ale řekl jim, že je mu dobře, jen obličej že má trochu zatuhlý, prý jako by dostal pár pořádných facek. U zloděje, 52letého Rumuna, a v jeho autě policisté našli padělané doklady a cizí řidičský průkaz, ohlášený majitelem jako ztracený. Zajistili také typické náčiní k vloupáním. Ukázalo se, že zadržený je už dlouho hledán zakytačem. Ten poté při výslechu doznal další trestné činy s celkovou škodou za 20 000 eur, uzavírá list.

Pustil rybu – za 5000 eur

Rapper Marteria (35) z Rostocku, občanským jménem Marten Laciny, byl organizací na ochranu zvířat Peta oznámen za týrání zvířat. Měl se jej dopustit tím, že poblíž Würzburgu chytil nejméně jednoho kapra, vyfotografoval se s ním a pak jej zase pustil do jezera podle zásady známého "Catch & Release". Podle Tanji Breiningové z Pety toto zacházení ryby zraňuje a vyvolává u nich stres. „Mnoho takto traumatizovaných zvířat v důsledku tohoto mučení umírá,“ uvedla Breiningová. Rybář muzikant video ze své akce umístil na youtube, napsala PNP. Po zaplacení narovnání 5000 eury státní zastupitelství stíhání „pachatele“ zastavilo.

Jak vidět Super Bowl?

Středočeského času v 0.30 hodiny začne v noci na pondělí v Minneapolisu utkání v americkém fotbalu o Super Bowl mezi Philadelphia Eagles a New England Patriots. Loni zážitek sledovalo v USA kolem 111,3 milionu televizních diváků, na celém světě to bylo kolem 800 milionů lidí, píše linecký Volksblatt. Půlminutová reklama při Super Bowl stojí až půl milionu eur.

List připomíná, že pro americkou gastronomii je den druhým nejdůležitějším v roce po Díkůvzdání – spotřebuje se kolem 12,5 milionu piz, 55 tun avokáda, 1,33 miliardy kuřecích křidýlek, 13 155 tun čipsů a 4000 tun pražené kukuřice, krky fandů proteče 120 milionů litrů piva, atd. O přestávce přenosu pak je na toaletách „vypuštěno“ tolik „vody“, kolik jí proteče za tři minuty Niagarou – 680 milionů litrů… Jen řetězec rychlého občerstvení „Pizza Hut“ potřebuje na tuto neděli 11 000 brigádníků. Druhý den se prodává o 20 procent víc přípravků proti bolení hlavy a nevolnosti, a je o šest procent víc práceneschopných…

Letos to nebude jiné, a deník vypočítává, kde mohou hornorakouští příznivci zápas vidět.

Živě jej přenáší placený kanál Puls 4, a řada hospodských si nechce nechat ujít „výnosnou noc“, uvádí deník. Od 20 hodin tak otevře například Remembar v Linci, kde se nebude vybírat vstupné a kromě přenosu bude návštěvníky bavit stálý DJ této hospody Mark Neo. K snědku má být nabízen burgr „Jack Rozparovač“ a typicky americké snaky. V Pasáži Linec otevřou playzónu a očekávají mimo jiné návštěvu hokejistů domácích Black Wings a fotbalistů LASK. PlusCity v Paschingu organizuje Super Bowl Night na Markově náměstí, s živou muzikou, diskusí expertů či „beer-ponkem“, házením míčků do piva soupeřů. Rox Musicbar na lineckých Graben chce přenášet utkání na velké plátno a obrazovky, a radí objednat si místa.

V Česku má utkání vysílat přímo Nova Sport 2, z veřejnoprávních stanic sousedů jen 7Maxx od 20.15 přípravy.

Socdem pro rozvoj spolupráce

Předseda poslaneckého klubu SPD v bavorském sněmu Markus Rinderspacher požaduje posílení partnerských bavorsko-českých vztahů škol a měst, napsala PNP. Během necelých deseti lety se podle zemského ministerstva kultury počet školských kooperací výrazně snížil – ve školním roce 2007/08 jich bylo 183, v roce 2015/16 už jenom 143. Také počet žáků na výměnných pobytech klesl ze 6300 na 4100. Ubylo rovněž Čechů studujících na bavorských vysokých školách. Naproti tomu stoupl počet německých žáků, kteří se učí česky – z asi 700 na 1260.

Desítky let trvající „doba ledová“ mezi vládami obou zemí podle Rinderspachera „bohudíky“ skončila, ale na hlubších kontaktech se v mnoha oblastech „dá dál budovat“. Požaduje „finančně co nejlépe zajištěný program rozvoje bavorsko-českého přátelství mládeže“. Obdobně je pro státní pomoc ke zvýšení počtu partnerských vztahů, které dosud navázalo jen 88 ze 2931 bavorských obcí a tři ze 71 okresů.

„Ministerstvo vnitra upozornilo, že obce mohou samostatně a bez státního vlivu rozhodnout, zda a s kým chtějí uzavřít partnerství a jak je rozvíjet. Státní prostředky pro to nejsou k dispozici,“ dodává PNP.

Medicína na dálku?

Předsednictvo Německé lékařské komory chce delegátům sjezdu v květnu v Erfurtu navrhnout otevření takzvaného zákazu lékařské péče „na dálku“, řekl místopředseda výboru komory pro telemedicínu Franz Bartmann. Zmíněný předpis říká, že lékaři smějí ošetřovat nové pacienty jen po osobním rozhovoru, uvádí PNP. V Bádensku-Württembersku zemská komora povolila dva modelové projekty, v nichž lékaři mohou radit online i neznámým pacientům. Podílí se na nich mnichovská „Start-up Teleclinic“, která organizuje videoporadnu na appu pro už více než 200 lékařů. Bližší informace jsou na https://www.teleclinic.com/, na https://www.patientus.de/ nebo https://www.mdlive.com/.