Profesionální hasič Marek Sedláček z Územního odboru Tábor převzal od krajského ředitele Lubomíra Bureše hodinky za mimořádný čin a medaili Za věrnost III. stupně.

Úterní slavnost v hlavním městě Marka Sedláčka nezaskočila, velkého překvapení se ale dočkal v pondělí 26. října, kdy mu hodinky za mimořádný čin při příležitosti udílení medailí hasičům z jihočeského kraje na Hluboké nad Vltavou předal Lubomír Bureš. Samotný Marek Sedláček o jeho záměru netušil. „O události jsem se nikomu nesvěřoval," řekl.

Lubomír Bureš pak prozradil, že se o počínání Marka Sedláčka dozvěděl od rodiny zachráněného. „Je mi ctí, že v našem hasičském sboru jsou lidé, kteří umí přenést své profesní zkušenosti do soukromého života," uvedl ředitel jihočeských hasičů.

Pomáhat mu velí složený slib

Marek Sedláček pomohl dalšímu Čechovi při společné dovolené na Slovensku. „Na večeři jej postihl kolaps, do příjezdu záchranky jsem mu tak poskytl první pomoc," popisuje táborský hasič.

Se zachráněným však Marek Sedláček dále vůbec nebyl v kontaktu. Svůj čin však nijak zvlášť nevnímá. „Při přijetí k hasičům jsem složil slib, a tak možnost komukoliv pomoci, beru jako svoji povinnost," vypráví muž, který u sboru slouží už osmnáct let.

Letní událost tak pro něj nebyla první, kdy ve volném čase pomohl někomu jinému. „Poprvé mi ale někdo za něj takto veřejně poděkoval," prozradil Marek Sedláček.