K jízdě vyjde zvláštní poštovní známka a vlastní razítko. Zvláštní poštovní úřady budou fungovat ve Vyšším Brodě od 10 do 16 h, v Bad Leonfeldenu od 11 do 15 h. Tam místní jezdecký klub nabídne občanům projížďku v replice leonfeldenského poštovního kočáru a dalších drožkách.

Vdovskou rentu nedostane

Manželka bývalého vězně koncentračního tábora zemřelého v roce 2011 na rakovinu nedostane vdovskou rentu. Mnichovský soud žalobu 80leté pozůstalé zamítl. Podle zákona o odškodnění by jí taková výpomoc náležela jen tehdy, kdyby měl její muž v důsledku nacistického pronásledování alespoň 70procentní omezení. Centrální rada německých Sinti a Romů, která vdovu zastupuje, se proti rozhodnutí odvolala.

„Muž byl v koncentračním táboře Ravensbrück nuceně sterilizován a přežil vyhlazovací tábor Osvětim," píše deník PNP. „Pro psychické následky a lehké poškození srdce mu byla přiznána  40procentní invalidita. Vdova pak s žádostí o vdovskou rentu neuspěla. Znalec konstatoval u zemřelého sice těžké trauma z dětství s typickou posttraumatickou poruchou, ale mezi nacistickým pronásledováním a onemocněním rakovinou podle lékaře velmi pravděpodobně není žádná souvislost."

Podle právníka Centrální rady bylo utrpení zemřelého neakceptovatelně bagatelizováno. Musel přihlížet smrti svých rodičů a sourozenců a ztratil v koncentračních táborech mnoho dalších příbuzných. Zástupce zemského finančního úřadu nicméně jen odkázal na zákon.

Hitlerovo sídlo jako muzeum.Nával „u Hitlera"

Dva miliony lidí navštívily od otevření v roce 1999 dokumentační centrum nacismu v Obersalzbergu, spravované Institutem dějin v Mnichově. Jubilejním hostem byla školní třída z Berchtesgadenu. Bavorský ministr financí Markus Söder žákům ve čtvrtek předal mimo jiné volné jízdenky na místní letní sáňkařskou dráhu. „Zdůraznil, že ohlas veřejnosti na zřízení centra od začátku překonává všechna očekávání," napsal deník PNP. „Vysoká návštěvnost ospravedlňuje investici bavorské vlády ve výši přes 17 milionů eur do  rozšíření a obsahového přepracování zde uložené dokumentace o historii tohoto druhého vládního sídla Adolfa Hitlera vedle Berlína. Každoročně sem míří až 160 000 zájemců. "

Výstavní plocha v Obersalzbergu se má z dnešních 1000 metrů čtverečních rozrůst na 2500. Otevření je plánováno na rok 2017. Rozšíření vyžadují vědecké potřeby instituce a s tím spojené dobudování odpovídajícího servisu pro návštěvníky. Výstava je průběžně přepracovávána a rozšiřována. „Do popředí je kladen kontrast ,svaté čistoty´ Obersalzbergu a hrůz nacistické diktatury," uvádí list.

Okresní hejtman Georg Grabner jako předseda spolupracující Berchtesgadenské zemské nadace vyjádřil radost nad tím, že ze dvou milionů návštěvníků bylo kolem 400 000 školáků: zde zprostředkovávaná vysvětlující informace je podle něho vysoce důležitá pro zabránění opakování těchto hrůz.

Čeká ho plavba přes Bodamské jezero.Přeplave jezero?

Christof Wandratsch (46) z Haimingu v okrese Altötting chtěl být prvním plavcem, který zdolá "Ocean's Seven", sedm nejširších průlivů na světě, ale to už vzdal. Teď má další plán – v neděli nebo v pondělí chce přeplavat Bodamské jezero na délku, tedy 66 km, bez neoprenu, což ještě nikdo nedokázal. Vsadil ale na vlastní tuk jako ochranu před chladem (přibral 20 kg) a na to, že voda v jezeře bude alespoň 20 stupňů. V roce 1990 byl mistrem světa ve vytrvalostním plavání, v roce 2005 vytvořil rekord na La Manche, dodnes drží rekord gibraltarské úžiny. Nejvíc uplaval 88 km po Paraná. Kuriózní byl jeho „útěk z Alcatrazu" v roce 2007 -  se svázanými nohami doplaval od ostrova s proslulým vězením na pevninu.  Při práci učitele trénuje asi 30 hodin týdně. V přírodní vodě plave krátce i v zimě, na jaře dokázal pobýt čtyři hodiny v desetistupňové vodě Königsee. Často za sebou při přípravě tahá z bezpečnostních důvodů člun.

Na Bodamském jezeře vzdal loni pokus 23letý Melyarki pro křeče břišního svalstva po 33 kilometrech. Wandratsch si představuje, že trať zdolá tak za 20 hodin.