Podle expertů elektrárna dobře pracovala s návrhy, které jí doporučili v listopadu 2011.

„Z kontrol je patrné, že elektrárna s našimi návrhy pracuje. Nenašli jsme oblast, kde by vedení elektrárny na naše doporučení dál nereagovalo," uvedl šéf expertů Ján Naňo, který v jaderné energetice pracuje už 35 let.

Prostor pro zlepšení odborníci vidí v rychlosti zavádění některých nových praktik. „Nechceme nic podcenit, tak raději postupujeme pečlivěji, i když to někdy může být na úkor rychlosti," říká ředitel Jaderné elektrárny Temelín Miloš Štěpanovský.

Celkově je vedení elektrárny s výsledkem spokojeno. „Odborníci nám potvrdili, že při realizaci jejich doporučení jdeme správným směrem," říká ředitel temelínské elektrárny Miloš Štěpanovský. Jedním z příkladů proměny doporučení v praxi je sjednocení systémů pro kalibraci měřících přístrojů.

Během týdenní prověrky porovnávali odborníci ze Slovenska, Ruska, Maďarska 
a Arménie současný stav elektrárny se stavem v roce 2011. Přitom elektrárnu srovnávali s nejlepší světovou praxí.

„Tyto mise jsou především o výměně informací. Dochází při nich k předávání nejlepších světových zkušeností a to je základ pro neustálé zlepšování celého jaderného průmyslu," vidí největší význam těchto prověrek Miloš Štěpanovský.

Celkově na Temelíně zahraniční odborníci posuzovali deset oblastí. Byly mezi nimi například provoz, údržba, radiační nebo požární ochrana. Oficiální zprávu obdrží vedení elektrárny do dvou měsíců.

Zahraniční experty budou teď světové elektrárny hostit mnohem častěji. Je to jedno 
z opatření, které organizace WANO zavedla po událostech v japonské Fukušimě. Na Temelín tak další mezinárodní prověrka čeká už příští rok.