Plukovník Milan Malý (30.9.1923 – 1.5.2013) z Českých Budějovic, který za války bojoval 
u Tobruku a létal u anglického letectva, je posmrtně navržen  na Řád bílého lva.

„Skupina senátorů se rozhodla ocenit nejvyšším státním vyznamenáním nedávno zemřelého válečného pilota Milana Malého," říká jihočeský senátor Jiří Šesták.

S doporučením již souhlasil senátní podvýbor pro státní vyznamenání. Plénum horní komory Parlamentu ČR bude 
o návrhu jednat na zasedání, které bude zahájeno ve čtvrtek 20. června.

„Pan plukovník Milan Malý byl jedním z obdivuhodných mužů, díky kterým Československo znovu nabylo svobodu, a na které proto nikdy nesmíme zapomenout," připomíná Jiří Šesták.

„Když začala druhá světová válka, bylo mu patnáct let. A přesto neváhal a řekl si o vojenskou službu, která jej přes  izraelskou Haifu a africký Tobruk zavedla do Anglie mezi příslušníky britského královského letectva (RAF). Po komunistickém převratu ho stihl tradiční osud pilota RAF, místo respektu se mu stát ‚odvděčil' vyhazovem z armády," připomíná životní pouť někdejšího člena 312. čs stíhací perutě senátor Jiří Šesták.

„Znal jsem pana Malého od dětství a osobně jsem si ho velmi vážil. Mrzí mne, že se státního vyznamenání nedočkal ještě za svého života. Návrh na jeho ocenění přitom měli na Hradě několikrát. Věřím, že tentokrát se s doporučením ztotožní jak ostatní senátoři, tak především prezident republiky, a stát zásluhy pana plukovníka ocení in memoriam," dodává Jiří Šesták

Milan Malý se letos měl dožít 90 let a byl navržen na státní vyznamenání. Bohužel krátce po podání návrhu prvního května zemřel.