Malý Jan je podle slov zakladatele babyboxů v Čechách Ludvíka Hesse už poněkud větší. „Odhadujeme ho na stáří dva až tři měsíce. Sanitka ho odvezla do táborské nemocnice, kde jej vyšetřili a zjistili, že je zdravý, ale příliš voňavý nebyl. O neurovnaných sociálních poměrech svědčí i následný telefonát jeho nešťastné maminky, která děťátko chtěla vrátit. G – centrum, kde se táborský babybox nachází, ani nemocnice jí nemohla vyhovět, protože v tomto případě bude nezbytné možnosti jeho dalšího živobytí v rodině prověřit,“ uvedl Ludvík Hess.

Úřední mechanismus podle zakladatele babyboxů spočívá v tom, že OSPOD (orgán sociálně-právní ochrany dětí) a opatrovnický soud nyní musejí prověřit, zda je matka schopná se o potomka starat. „Teprve poté může být dítě vráceno. Maminka chlapce je evidentně nešťastná žena, neví, co chce, a asi ani nebude schopná se o něho starat,“ naznačil Deníku Ludvík Hess. Doplnil, že už se v historii babyboxů ale stalo, že se dítě do původní rodiny vrátilo.

Další případy, kdy babyboxy nabídly miminku novou šanci, najdete zde.

Mnozí jistě mají v paměti i případ z ledna loňského roku, kdy se v píseckém babyboxu stejný chlapec ocitl dvakrát. Chlapeček byl poprvé odložený 7. ledna 2022. Byl pečlivě oblečený a podle přiloženého rodného listu zdravotníci zjistili, jak se jmenuje, kdy a kde se narodil. „Říkejme mu Tobiáš a napišme, že se narodil 20. prosince,“ uvedl tehdy Ludvík Hess. 

Tím ale příběh neskončil. „OSPOD Tobiáše svěřil do péče babičce a ta na něj zřejmě nestačila. Vrátila jej ve středu 2. února ve 22.37,“ naznačil další vývoj zakladatel schránek pro děti. 

K opětovnému odložení chlapečka ale podle něho vůbec nemuselo dojít. „Orgán sociálně právní ochrany dětí si chtěl zřejmě ulehčit práci a čekal, že když to nezvládne maminka, tak alespoň babička, které chlapečka předali. Ani ona evidentně péči o dítě nezvládla,“ poznamenal tehdy Ludvík Hess. Podle něj je smutné, že jde o první případ dítěte v Česku, které bylo do babyboxu odloženo dvakrát.

Následně se tehdy Deníku ozvala údajná babička chlapce, aby vysvětlila situaci, která ji k odložení chlapce vedla: „Vychovávám od matky Tobiáše ještě jedno dítě, kterému budou dva roky, a péči o takto malé už jsem nezvládla. Bohužel, selhala matka Tobiáše, která mi lhala, že je Tobiáš synem mého syna. To ale nebyl důvod odložení. Matce Tobiáše jsem psala, aby se vrátila a řádně se o syna starala. Odpověděla, že nemůže, protože musí vydělat peníze, aby zaplatila alimenty na pět dětí, které nemá ve své péči.“

Daleko větší štěstí v tomto směru měl Tomášek, kterého našli zdravotníci ve strakonickém babyboxu 18. března 2021. Rozhodně se nejednalo o novorozence. Chlapec vážil už 5,5 kilogramu a odhadem mu byly čtyři měsíce. 

Za pár dní následoval zvrat v případu. Jak 23. března informoval ředitel nemocnice Tomáš Fiala, ozvala se žena, která tvrdí, že je matkou odloženého chlapečka. „Podle jejího tvrzení se ocitla v tíživé situaci a neviděla jiné řešení než chlapečka odložit do babyboxu,“ sdělil. Příběh měl dobrý konec.

Ani době koronavirové se nevyhýbaly případy odložených miminek. Přesně takové překvapení připravil pro budějovické záchranáře v roce 2020 březnový výjezd k babyboxu. Byla v něm zdravá holčička a jméno dostala po fialkách - tedy Violka

Své příběhy má například i jindřichohradecký babybox. V roce 2017 se stala 157. odloženým miminkem v historii babyboxů holčička a první zde bylo děvčátko v roce 2010. 

Babyboxy jsou dnes v každém okresním městě v Jihočeském kraji.