VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mimo domov chtějí
 volit stovky lidí

Jižní Čechy – Lidé, kteří chtějí hlasovat v parlamentních volbách, ale o posledním říjnovém víkendu nebudou doma, si mohou požádat o voličský průkaz. Není ale času nazbyt.

4.10.2013 2
SDÍLEJ:

Volby. Ilustrační foto.Foto: Deník

Volby se uskuteční ve dnech 25. a 26. října. Mluvčí českobudějovického magistrátu Jitka Welzlová upřesnila, že lidé mohou hlasovací lístky odevzdat ve svém volebním okrsku, případně si požádat o vydání voličského průkazu, který je opravňuje volit kdekoliv na území České republiky.

„V případě pobytu v zahraničí pak mohou lidé na tento průkaz volit ve zvláštních volebních okrscích při zastupitelských úřadech," doplnila Jitka Welzlová.

Žádost o vydání voličského průkazu lze podat osobně u příslušného obecního úřadu nejpozději do 23. října nebo písemně do 18. října 2013. Například v Českých Budějovicích do včerejška podalo žádost o vydání průkazu 195 voličů.

Jak kroužkovatVoliči ve volební místnosti budou za plentou vkládat do úřední obálky jenom jeden hlasovací lístek jedné politické strany. Na tomto lístku mohou upřednostnit maximálně čtyři kandidáty, a to zakroužkováním pořadového čísla těch kandidátů, jimž chtějí lidé dát přednostní hlas. Takové kroužkování může k zisku poslaneckého mandátu pomoci i těm kandidátům, kteří jsou na jednotlivých kandidátních listinách na nižších pozicích.

Alena Karvánková z odboru legislativy a vnitřních věcí Krajského úřadu Jihočeského kraje podotkla, že lidé si v žádosti mohou zvolit způsob převzetí voličského průkazu –  buď si jej vyzvednou osobně, případně k vyzvednutí udělí jiné osobě plnou moc s úředně ověřeným podpisem voliče.

„Volič si může nechat průkaz i zaslat na adresu, kterou v žádosti uvede. Voličský průkaz lze zaslat také do zahraničí. Pokud v žádosti nebude uveden způsob převzetí voličského průkazu, bude zaslán na adresu žadatelova trvalého pobytu," upřesnila Alena Karvánková.

Úřady už také zaznamenaly velké množství dotazů od lidí, kteří mají zájem zasednout v okrskových volebních komisích, ale nevědí, co pro to udělat.

Českobudějovický primátor Juraj Thoma však zatím všechny zájemce brzdí. „Až do 10. října mají možnost nominovat své členy do komisí kandidující strany. Teprve poté dojde k doplnění či dojmenování komisí o další členy. Jmenovací dekrety tedy budou členům okrskových komisí rozesílány až po tomto datu," sdělil primátor.

Autor: Martin Tröster

4.10.2013 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Anděl páně 2.

V Táboře se ve středu slétnou andělé

Holub. Ilustrační foto.

S čerstvým větrem přijde ochlazení

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Cenu Spokojený zákazník Jihočeského kraje letos převzalo 17 podnikatelů

České Budějovice - Sedmnáct nejférovějších podnikatelů regionu získalo v pondělí titul Spokojený zákazník Jihočeského kraje 2017.

Zmizely pneumatiky za víc než dvacet tisíc

Sedlec – Ze soboty na neděli se vydal za lupem neznámý zloděj. Do areálu firmy silnice I/20 se dostal poté, co poškodil drátěný plot.

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT