Dnešní on-line přenos z prvního dne prezidentské návštěvy jižních Čech končí. Děkujeme vám za pozornost. Postřehy z druhého dne cesty prezidentského páru po kraji sledujte na našem webu v úterý od 9 hodin.

Pokoj kategorie Superior v 16. patře českobudějovického Clarion Congress Hotelu. Nad postelí, v níž bude pan prezident nocovat, visí historický obraz budějovického náměstí.19:40 - Po večeři se Miloš Zeman odebere do svého pokoje v šestnáctém patře českobudějovického Clarion Congress Hotelu. Výtah jej tam z přízemí, kde se nachází restaurace Benada, v níž večeří, vyveze za 35 vteřin. Pokoj kategorie Superior má rozlohu 19 metrů čtverečních. K jeho výbavě patří klimatizace, vysokorychlostní připojení k internetu, telefon s přímou volbou, koupelna s vanou, WC a fénem, televizor, žehlicí set, čajový a kávový set, minibar, trezor a také župan a pantofle.

19:00 - Začíná poslední bod dnešního programu prezidenta Miloše Zemana, tedy večeře na pozvání hejtmana Jihočeského kraje. Při pondělní večeři si prezident republiky, hejtman Jihočeského kraje a další osobnosti pochutnají v Clarion Congress Hotelu na zvěřinové tlačence s glazurovanou cibulkou coby předkrmu. Dále se bude servírovat jihočeská kulajda se zastřeným vejcem, telecí líčka na zelenině s mandlovými kroketami a dukátové buchtičky plněné jablky s vanilkovým šodó. Pít se bude Budvar.

18:20 - Beseda se zaměstnanci Budvaru a prezidentem Milošem Zemanem skončila. Na závěr se Miloš Zeman zapsal dopamětní knihy slova: "Ať Budvar chutná všem normálním lidem." Probíralo se zde hned několik věcí, řeč byla například i o Národním parku Šumava nebo o přijetí Eura. Nejzajímavější bylo, že pan prezident slíbil, že se Budějovický Budvar stane dvorním pivem Pražského hradu.

"S Jiřím Bočkem mě váže přátelství, jezdil za mnou i v době, kdy jsme byl pouze důchodce na Vysočině a nikdo netušil, že se stanu prezidentem," řekl Miloš Zeman při návštěvě pivovaru. Nyní se prezidentská kolona přesouvá zpět do Clarion Congress 

17:45 - V kantýně Budvaru na Miloše Zemana čeká zhruba padesátka zaměstnanců. Mezi nimi je i Aleš Dvořák, který je zvědavý na to, co pan prezident řekne.  U vstupu dívky v tričkách s logem budvaru rozdávají příchozím na památku fotografii Miloše Zemana s natištěným podpisem.

17:20 - Prezident Miloš Zeman dorazil do společnosti Budějovický Budvar, n. p. Zde ho přivítal ředitel Jiří Boček malým pivem. Nyní probíhá jednání s představiteli společnosti. Přibližně za půl hodiny pak bude následovat beseda se zaměstnanci Budvaru. 

16:57 - "Jsem velmi spokojená, pan prezident má úžasný dar spatra a vtipně odpovídat na každou otázku," pochvalovala si Marcela Koubová z Prahy. Kvůli prezidentské návštěvě zůstala ve Veselí nad Lužnicí dokonce o den déle, má zde totiž dům.

16:50 - Ve Veselí prezident Miloš Zeman zaplnil celé náměstí, lidé i děti k němu měli spoustu dotazů. Zajímalo je například jak si uživá prezidentování či jak by snížil ve Veselí nezaměstnanost. Dostal také koš s potravinami z Madety a školního pivovaru. Při odchodu sklidil velký potlesk. 

16:25 - Ústředním tématem schůzky s halvou státu ve Veselí nad Lužnicí jsou opět povodně. Ty město potrápily před dvěma lety. Představitelé města se v té souvislosti chtějí prezidentovi pochlubit s novým čtyřkilometrovým protipovodňovým hrazením.

16:05 - Ivana Zemanová ukončila návštěvu Českého Krumlova. Nyní odjíždí zpět do Českých Budějovic, do hotelu. 

16:00 - Prezident Miloš Zeman se v obřadní síni města Veselí nad Lužnicí setká s představiteli města. Vidět na vlastní oči prezidenta se poštěstilo i Janu Žaldovi ze Soběslavi. "Chtěl jsem Miloše Zemana osobně poznat. Musím říct, že je to úplně normální člověk. Vypadá stejně jako v televizi," okomentoval příjezd hlavy státu do Veselí nad Lužnicí. 

15:40 - Prezident Miloš Zeman již dorazil do Veselí nad Lužnicí. Přijal ho starosta mJaněsta Ladislav Sýkora. nechybělo ani tradiční přivítání chlebem a solí. Podle ohlasů panu prezidentovi tradiční kváskový chléb z místní pekárny chutnal.

15:32 - Ve Veselí nad Lužnicí už jsou připraveni na příjezd prezidenta Miloše Zemana. Ten je očekáván každou chvíli. Na náměstí hraje místní folklorní soubor Blatka.

15:30 - Na úvod setkání u Rožmberku povolil kvůli horku prezident Miloš Zeman sundání sak, jeho společníci si mohli povolit i knoflíčky na košilích. Zajímal se o Rožmberk, zaujala ho například rozloha známého rybníka. V žertu jej srovnal s rybníkem v Novém Veselí na Vysočině, kde má chalupu. „Rožmberk bych na svém gumovém člunu obeplouval tři dny," dodal.

S hejtmanem a dalšími hosty se bavili o plánované opravě hráze rybníka, která by zvýšila jeho protipovodňovou funkci. Šéf třeboňského rybářství Jan Hůda vzpomněl, jak to tady vypadalo při povodních v roce 2002. Darem prezident dostal knihu o třeboňských rybnících a na oplátku se prezident rybářům zapsal do pamětní knihy. V zápise vzpomněl i významného rybníkáře Jakuba Krčína. Na hrázi rybníka si pochutnal na kapřích hranolcích a zapil je třeboňským pivem. Nyní je na cestě do Veselí nad Lužnicí.

14:56 - "Krásný dům plný inspirativních zážitků, příjemná atmosféra. Obdivuji a přeji tomuto domu i lidem, kteří se o něj starají a pečují, mnoho štěstí," zapsala do pamětní knihy českokrumlovského Fotoateliéru Seidel Ivana Zemanová.
„Jsem moc ráda, že Ivana Zemanová přijela. Je to moc milá dáma," okomentovala setkání Ruth Hálová. Od Ivany Zemanové dostala při osobním setkání květiny. 

Ivana Zemanová se v Českém Krumlově setká i s Ruth Hálovou14:45 - Ivana Zemanová je momentálně ve Fotoateliéru Seidel v Českém Krumlově. Využila nabídku nechat se vyfotit. Na hlavě má dobový klobouk a v ruce drží krajkový slunečník „Ráda se vyfotím, taková nabídka se neodmítá," řekla s úsměvem „O toto focení je zde velký zájem, nedávno zde byl například Viktor Preiss, který se zde také nechal vyfotit," doplnil jednatel Českokrumlovského rozvojového fondu Miroslav Reitinger. V ateliéru je vystavena i fotografie Ruth Hálové z dětství a také z posledních dní. Právě s ní se také Ivana Zemanová během dnešního odpoledne setká. Ruth Hálová z Holubova je jednou z Wintonových dětí.

14:30 - Na pravém břehu rybníka Rožmberk, metr a půl od břehu je postaven velký bílý stan s výhledem na hladinu rybníka. Je zde připraveno několik dřevěných stolů s lavicemi. Na stolech je občerstvení - voda, pivo a obložené talíře. Další nápoje jsou připraveny v chladicím boxu ve stínu stromů. Je zde také vystavena historická váha na ryby, na které je cedulka "Strojírna Velkostatku Třeboně, 1911". Na ní je zavěšeno tzv. rybářské právo s jehož pomocí se přijímají významné osobnosti do cechu rybářského. Vedle stanu se nyní řadí: šéf Rybářství Třeboň Jan Hůda, šéf jihočeských hasičů Lubomír Bureš, ředitel jihočeské policie Miloš Trojánek, ředitel záchranné služby Jihočeského kraje Marek Slabý, ředitel krajského úřadu Milan Kučera a Zdeněk Zídek, starosta Lipna nad vltavou a ředitel závodu Horní Vltava státního podniku Povodí Vltavy. Hejtman Jiří Zimola již dříve uvedl, že téma vody je jedno ze stěžejních témat celé prezidentské návštěvy. Je tomu totiž přesně dva roky od ničivých povodní, které zasáhly část kraje.

14:05 - Na cestě doprovází pana prezidenta také jeho tiskový mluvčí Jiří Ovčáček. Uvedl, že se mu líbí zaměření programu návštěvy na vodu. Zavzpomínal, jak jako student jezdil v létě Vltavu. "Tehdy byla řeka hodně špinavá a bylo nepříjemné se s lodí převrátit," doplnil. 

13:50 - Po obědě se prezident Miloš Zeman přesune pod hráz rybníka Rožmberk. „Kdybychom na tom místě seděli v roce 2002, byly by nad námi více než čtyři metry vody," zmínil šéf Rybářství Třeboň Jan Hůda s tím, že téma povodní se pro konverzaci s prezidentem samo nabízí. Jan Hůda, jenž jednal i s Václavem Havlem zejména o privatizaci třeboňského rybářství a Václava Klause pasoval mezi vyznavače Petrova cechu, by s Milošem Zemanem rád zavedl řeč také na historii kraje rybníků. Zmínka zřejmě padne rovněž o zvažovaném zápisu Třeboně na seznam přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

13:20 - Kolona s Ivanou Zemanovou právě odjíždí do Českého Krumlova.

13:15 - Příjezd pana prezidenta do Třeboně si nenechala ujít Marie Čápová z Tábora. "Přijela jsem se podívat cíleně na pana prezidenta. Už dříve jsem viděla Václava Klause v Táboře. Vyrazila jsem ale i do Prahy podívat se na Baracka Obamu. Nejsem sice velkým příznivcem Miloše Zemana, ale je to hlava státu, takže je zážitek vidět ho na vlastní oči," řekla.

Prezident Miloš Zeman u restaurace Pěšárna.

12:55 - Miloš Zeman  už dorazil do třeboňské restuarace Pěšárna na slavnostní oběd na pozvání hejtmana za účasti poslanců a senátorů zvolených za Jihočeský kraj. Menu pro dnešní oběd připravil šéfkuchař restaurace Jan Šílený. Skládá se z rybí polévky třeboňských pěšáků s máslovými krutony, jemné husí pěny s domácím slaninovým chlebem, filetu z candáta podávaném na bylinkovém másle, ke kterému budou jako příloha šťouchané brambory s cibulkou. Jako zákusek si pan prezident vychutná domácí jablečný závin s vanilkovou omáčkou a snítkou máty.

12:30 - Miloš Zeman opustil České Budějovice. Míří do Třeboňské restaurace Pěšárna. U restaurace vyhlížejí příjezd prezidenta maminky s kočárky, turisté i cyklisté. Lidé sedí na stráni pod rybníkem Svět. Přístup na parkoviště mají ale pouze pozvaní hosté, například poslanci. V restauraci už je připraven personál, v čele se šéfkuchařem Janem Šíleným. Čeká  zde i třináct studentů z Hotelové školy Pelhřimov, kteří pomohou s obsluhou. Studenti jsou oblečeni do černých obleků, mají bílé košile a černé motýlky. Někteří mají i bílé rukavičky.

12:20 - Na setkání s prezidentem byl i Marek Slabý, ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje. "Jedním z témat, které jsme řešili, byl nedostatek lékařů v kraji i nedostatek lékařů na záchrance," uvedl. Dalším probíraným tématem byla například  problematika učňovského školství. 

12:05 - Ivana Zemanová navštívila spolu s partnerkou hejtmana společnost KOH-I-NOOR HARDTMUTH, a. s.. Dámy provázel generální ředitel společnosti Vlastislav Bříza. Ivana Zemanová si prohlédla výrobnu, historické vozy. Nechyběla ani zastávka u bust Tomáše Garrigue Masaryka a Edvarda Beneše před vilou. Jako dárky si Ivana Zemanová odnesla výrobky společnosti KOH-I-NOOR. Prohlédla si také pera, se kterými se podepisují důležité dokumenty, včetně pera, které bylo původně určeno pro jejího manžela.

11:50 - Prezident Miloš Zeman oznámil, že se k přidá k projektu Jižní Čechy husitské. 5. června tak nad Pražským hradem zavlaje po devadesáti letech prapor s červeným kalichem na zlatém pozadí. Naposledy zde nechal prapor vztyčit prezident Tomáš Garrigue Masaryk. "U té příležitosti zopakuji jeho slova, tedy Tábor je náš program," uvedl současný prezident. 

11:40 - "Je to již má dvacátá návštěva jižních Čech. Zamiloval jsem si je už v roce 1992, kdy jsem je s předvolební kampaní za ČSSD objížděl. Není důkladnější prohlídka než předvolební kampaň," řekl Miloš Zeman ve svém projevu v sále krajského zastupitelstva. Doplnil, že ví o problémech Jihočeského kraje. Jedním z největších je podle něj dostavba dálnice D3. "Co říci o zemi, kde se tak často střídají ministři dopravy - je to země nešťastná," zhodnotil. Poukázal na to, že jižní Čechy jsou podle něj jinak šťastným krajem, mají totiž jednu z nejnižších nezaměstnaností v zemi a zároveň jsou i nejméně zadluženým krajem. Dál pak odpovídal na dotazy zastupitelů. 

11:30 - Při projevu mluví prezident Miloš Zeman o zelených fanaticích. Prohlásil, že bude vetovat zákon o Národním parku Šumava. 

11:20 - Před Krajským úřadem stále postávají příznivci prezidenta Miloše Zemana, kteří by si s ním rádi pohovořili. "Miloš Zeman je už druhý prezident, kterého jsem viděl na vlastní oči. Když zde před několika lety byl Václav Klaus, tak jsem si s ním dokonce podal ruku," říká Jindřich Strnad z Českých Budějovic. 

11:05 - "Obrázky od dětí si odvezu na Hrad," řekl po vystoupení pěveckého sboru Carmína Miloš Zeman. Dětem na oplátku rozdal bonbony.

Pěvecký sbor Carmina zazpívá K Budějcům cesta.

10:40 - Prezidentský pár je v budově Krajského úřadu na setkání s hejtmanem Jiřím Zimolou a jeho partnerkou. V jedenáct hodin se pak v sále zastupitelstva setká s představiteli kraje. V sále jej přivíta i dětský pěvecký sbor Carmína. "Budeme zpívat k Budějcům cesta, předáme mu i dva obrázky od dětí," prozradily malé zpěvačky Bára a Darina.

10:30 - Prezident Miloš Zeman s Ivanou Zemanovou právě dorazili před Krajský úřad. Vítali je nejen jejich příznivci, ale i lidé s transparenty, kteří je vítali pokřikem "Jihočeská kavárna zdraví prezidenta v zimolánech!" Vše ale proběhlo v poklidu, pan prezident odpovídal na pozdravy. 

Před krajským úřadem se sešli i odpůrci Miloše Zemana.

10:28 - Před Krajským úřadem scházejí i dopůrci Miloše Zemana. Mají transparenty a pískají. 

10:25 - Prezidentská kolona právě vyjela od hotelu Clarion. Cestu jim připravily policejní vozy. 

10:22 - Prezident Miloš Zeman dorazil do Českých Budějovic už v neděli. Potvrdila nám to PR manažerka hotelu Dana Belušová. Ivana Zemanová ale do krajského města přijela až dnes. 

10:15 - Před Krajským úřadem už na příjezd prezidentského páru čekají i Eva a Jiří Podlešákovi z Českých Budějovic. "Jsme jeho příznivci, navíc to není poprvé, co jej uvidíme. Poprvé jsme se s ním setkali ještě před jeho zvolením na výstavě Země živitelka," prozradili. Podle nich má pan prezident na své postoje například k jmenování profesorů nárok. 

10:05 - Na Krajském úřadě se připravují na přivítání prezidenta a první dámy. Kolona by měla dorazit v 10:30. Policisté jsou již po dvojicích rozmístěni v okolí Krajského úřadu. Zatím s nimi příjezd prezidentského páru vyhlížejí pouze novináři a členové ochranky. Okolí krajského úřadu prohledávají psovodi.

Vítáme vás u prvního dne prezidentské návštěvy v Jihočeském kraji a u on-line zpravodajství z této události. Prezident v pondělí navštíví České Budějovice, Třeboň a Veselí nad Lužnicí. Ivana Zemanová se zúčastní zahájení návštěvy v Českých Budějovicích, pak navštíví společnost KOH-I-NOOR HARDMUTH a prohlédne si pamětihodnosti v Českém Krumlově.

Pondělní program prezidenta Miloše Zemana

10:30 České Budějovice, Krajský úřad - zahájení návštěvy, setkání s hejtmanem, představiteli kraje, setkání s představiteli příspěvkových a odborových organizací

12:45 Třeboň - slavnostní oběd v restuaraci Pěšárna na pozvání hejtmana za účasti poslanců a senátorů zvolených za Jihočeský kraj

14:30 Třeboň, rybník Rožmberk - setkání se zástupci IZS, AČR a Povodí Vltavy k povodňové problematice

15:35 Veselí nad Lužnicí - setkání s představiteli města Veselí nad Lužnicí, setkání s občany Veselí nad Lužnicí a okolí

17:15 České Budějovice - návštěvva společnosti Budějovický Budvar, n.p., setkání s vedením a zaměstnanci společnosti Budějovický Budvar, n.p.

19:00 České Budějovice, Clarion Congress Hotel České Budějovice - večeře na pozvání hejtmana Jihočeského kraje za účasti členů rady kraje a osobností kraje

Pondělní program Ivany Zemanové

České Budějovice

Zahájení návštěvy, setkání s partnerkou hejtmana

Návštěva společnosti KOH-I-NOOR HARDTMUTH, a. s.

Český Krumlov

Prohlídka Musea Fotoateliér Seidel

Prohlídka Synagogy Český Krumlov

Prohlídka Domku Egona Schieleho (Egon Schiele Art Centrum Český Krumlov)

Prohlídka historického centra Českého Krumlova