Tímto končí třídenní cesta prezidenta Miloše Zemana a jeho choti Ivany po jižních Čechách.

V pátečním vydání Deníku vám přineseme rozhovor s panem prezidentem, v sobotu se pak můžete těšit i na rozhovor s Ivanou Zemanovou. 

15:46 - "Omluvu samozřejmě přijímám, ale já si z toho nic nedělám," odpověděl Jiřímu Zimolovi prezident Miloš Zeman. "Chtěl bych konstatovat, že nikde jsem nezažil tak dobré silnice, jako v jižních Čechách. Stručně řečeno, můj superb tentokrát nedrncal," pochválil vedení kraje za údržbu jihočeských silnic. 
Prezident Miloš Zeman se dále obrátil i na obyvatele jižních Čech. "Chci poděkovat občanům, se kterými jsem se setkal na náměstí v Táboře. Chci poděkovat za velice přátelskou dikuzi, která probíhala s občany na všech místech. Přeji všem politikům, aby vedli podobné diskuze," zakončil.

15:45 - "Neodpustím si ale odkázat také na samotný úvod celé návštěvy. Chci se vám jménem všech slušných Jihočechů omluvit, jakého se vám dostalo přijetí z řad jihočeských lidovců. Je to velmi smutné. Přijměte prosím mou hlubokou omluvu," zakončil svou řeč hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola. 

15:40 - Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola shrnul celou návštěvu prezidenta Miloše Zemana v Jihočeském kraji. Poděkoval prezidentovi i všem, kteří se na organizaci jeho cesty po kraji podíleli. "Měli jsme možnost projet část jižních Čech a zastavit se u věcí, které nás trápí. Jako hejtman kraje jsem představil panu prezidentovi i finanční záležitosti kraje, hovořili jsme o tom, že hospodaříme s přebytkem. Představili jsme také zásadní investiční záležitosi Jihočeského kraje, jako je například dálnice D3, obchvat Českých Budějovic a navazující silnice R3 směrem k rakouským hranicím," uvedl.

Prezident Miloš Zeman v pondělí v podvečer navštívil Budějovický Budvar.
Minutu po minutě: První den cesty prezidentského páru po jižních Čechách

15:35 - Právě začala závěrečná tisková konference k ukončení prezidentské návštěvy jižních Čech.

15:12 - V exkluzivním rozhovoru, který přineseme v pátečním vydání Deníku, například prezident Miloš Zeman mluvil o situaci v Loučovicích. "Budu mít jednání s investorem," naznačil. Loučovice totiž momentálně bojují s velkou nezaměstnaností po krachu místní papírny.

14:55 - Ve velkém sále táborského Hotelu Dvořák se nyní vše připravuje na závěrečnou tiskovou konferenci prezidenta republiky a hejtmana kraje k ukončení návštěvy Jihočeského kraje. Ta by měla začít v půl čtvrté.

14:30 - Prezident Miloš Zeman právě hovoří s našimi redaktory. Rozhovor vám přineseme v pátečním vydání regionálních Deníků.

13:35 - V táborském Hotelu Dvořák si Miloš Zeman se svými společníky pochutná na menu složeném ze čtyř chodů. Jako předkrm dostane domácí tlačenku z uzeného jazyka s hořčičným želé a nakládanou zeleninou ve sladko-kyselém nálevu, dále bude následovat silný kuřecí vývar s játrovými knedlíčky a zeleninou Julienne. Jako hlavní chod pak dostane vepřovou panenku v zauzené šunce a vepřové líčko na černém pivu s bramborovou kaší, kroketou a restovanou zeleninou. Na závěr si pak pochutná na rybízovém řezu s mandlovou drobenkou, čokoládou a vanilkovou zmrzlinou. K jednotlivým chodům se budou podávat různá vína z českých vinařství.

13:10 - Prezident Miloš Zeman připevnil na připravený prapor města prezidentskou stuhu. Starosta města Jiří Fišer mu pak předal dary, mezi kterými byla i kniha Jan Žižka. Doplnil, že v nejbližší době mu na Hrad doručí také dvojče této knihy s názvem Jan Hus. Několika zájemcům Miloš Zeman podepsal svou knihu z roku 2006.

Nyní se Miloš Zeman přesouvá do táborského Hotelu Dvořák, kde poobědvá.

13:00 - Lidé se prezidenta Miloše Zemana v Táboře ptají například na to, co říká na dnešní krok vlády. Ta totiž schválila návrh změny Ústavy České republiky, která omezí jeho prezidentské pravomoce. „Považuji to za mstu ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera. Nechápu proč by měl mít přímo zvolený prezident menší pravomoci, než prezident zvolený parlamentem," odpověděl Miloš Zeman.

Kdosi z příchozích diváků mu také nabídl kilo koňského masa. Miloš Zeman ho ale odmítl s tím, že raději má dobrou tlačenku.

12:50 - Na prezidenta republiky se přišel podívat i malíř Kristian Kodet, kterého Miloš Zeman osobně přivítal. 

12:35 - Středová část náměstí v Táboře je nyní zaplněna lidmi. V davu nechybí ani dvě červené karty. Prezident Miloš Zeman vystoupil na připravené na pódium. „Můj otec pocházel z Tábora, moje žena dělala genealogický výzkum našeho rodu. Zemani žili na táborsku nejméně od sedmnáctého století. To je věc, kterou jsem ještě nikdy neřekl," řekl Miloš Zeman na úvod.

Dana Fialová vyrazila do Tábora se zelenou kartou, prezidenta Miloše Zemana totiž podporuje.

12:25 - "Jednou jsem viděla Václava Klause v Praze, prezidenta Miloše Zemana ale vidím poprvé na živo," říká sedmnáctiletá Denisa Hlubocká, studentka táborské Vyšší odborné a střední škola zemědělské, ve které nyní probíhá setkání prezidenta republiky se zástupci města. "V některých věcech s ním souhlasím, v jiných ne," dodává. Návštěva hlavy státu prý dnešní vyučování nezkrátila. "Mimořádnou výzdobu jsme nepřipravovali, ale zdá se mi, že se ve škole více uklízelo," prozrazuje mladá studentka. 

Do Tábora přijela i příznivkyně Miloše Zemana Dana Fialová. Protože nesouhlasí s jeho odpůrci, přijela se zelenou kartou, kterou si sama vyrobila. 

Na náměstí T. G. Masaryka je připraveno zastřešené pódium. Navzdory nepříjemnému horku u něj čeká přibližně stovka lidí. 

12:10 - Miloš Zeman se nyní setká se zástupci města Tábor v budově Vyšší odborné a střední škola zemědělské na náměstí Tomáše Garrigue Masaryka.

11:50 - Nyní míří prezidentská kolona do husitského Tábora. Ten prezident Miloš Zeman vzpomněl už v pondělí, kdy zopakoval slova prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka "Tábor je náš program." 

Z rukou předsedy představenstva Františka Komárka převzal prezident Miloš Zeman plaketu. 11:45 - „Podniky se dělí na dva typy – baťovské, které se rozvíjejí a kožené, které končí krachem, řekl při besedě se zaměstnanci prezident Miloš Zeman. „Ukazatelem úspěšnosti firmy je růst tržeb a růst zisku, který se ale reinvestuje do podnikání a nenakupují se jachty nebo tryskáče," dodal.

„Dostal jsem informaci, že fluktuace zaměstnanců je dvě procenta a průměrná mzda činí 26 tisíc korun. Dívám se do vašich tváří a vidím v některých vidím úsměv, v jiných zklamání," pokračoval. „Podnik v Sezimově Ústí založil Tomáš Baťa, který zásoboval obuví polovinu světa. „Přeji vaší firmě, aby vaše obráběcí stroje také putovaly do poloviny světa," doplnil.

„Za svůj jihočeský třídenní pobyt jsem navštívil úspěšné i neúspěšné firmy. Mezi ty úspěšné patří Kovosvit nebo Jihostroj, mezi neúspěšné papírny ve Větřní a Loučovicích. Prezident má vidět oba typy firem, aby viděl světlé i temné stránky našeho průmyslu," vysvětlil. Při besedě se zaměstnanci mluvil ale také například i o protiruských sankcích.

Z Kovosvitu si odvezl pamětní plaketu vyrobenou zaměstnanci společnosti. "Budu se na ni rád dívat a držet ji často v rukách, protože zespoda příjemně chladí," poznamenal. 

Miloše Zemana ve Větřní přijali zástupci obce.
Minutu po minutě: Druhý den cesty prezidentského páru po kraji

11:22 - Prezident Miloš Zeman právě vstupuje do showroomu, kde se uskuteční beseda se zaměstnanci společnosti. Vítá ho bouřlivý potlesk.

V showroomu společnosti Kovosvit MAS čekají zaměstnanci na besedu s Milošem Zemanem.11:00 - Na besedu s prezidentem Milošem Zemanem čeká i pětapadesátiletý procesní inženýr Miroslav Borůvka. „Pana prezidenta znám, už jsem s ním jednou strávil celý den, přibližně v době kdy kandidoval. Chtěl bych se jej při besedě zeptat, co říká na současnou aktuální přistěhovaleckou politiku a co přistěhovalci mohou udělat s naším trhem práce," říká. Showroom společnosti je nyní plný zaměstnanců inženýrských i dělnických profesí.

10:50 - Prezident Miloš Zeman dorazil do Sezimova Ústí. Ve společnosti Kovosvit ho přivítal předseda představenstva František Komárek. Na setkání s prezidentem republiky již čekají také zaměstnanci společnosti. MAS v názvu společnosti znamená moravská akciová společnost. "Jsem rád, že Moraváci investují v Čechách," okomentoval tuto skutečnost prezident Miloš Zeman. Firma totiž vznikla v roce 1939, kdy ji založil ji Tomáš Baťa, čímž expandoval právě do Čech.

10:35 - Společnost Kovosvit MAS, kterou dnes navštíví prezident Miloš Zeman je jedním z předních evropských dodavatelů technologie obrábění a výrobcem obráběcích strojů s celoevropskou působností. Společnost má více než 75letou tradici. Je nositelem mnoha ocenění za technický přínos ve vývoji obráběcích strojů v České republice. Orientuje se hlavně na subdodavatele pro automobilový, energetický, letecký a strojírenský průmysl. Vyrábí také supermoderní víceosé stroje umožňující komplexní obrábění součásti na jedno upnutí. Má více Novináři na příjezd hlavy státu čekají v Sezimově Ústí ve společnosti Kovosvit MAS.než 810 zaměstnanců.

10:10 - Ve společnosti Kovosvit MAS v Sezimově Ústí zatím panuje klid. Zaměstnanci usměrňují přijíždějící novináře, na místě je již připravena Policie České republiky. Okolí společnosti zatím procházejí také dva psovodi se speciálně vycvičenými psy. 

Vítáme vás u posledního dne prezidentské návštěvy v Jihočeském kraji a u on-line zpravodajství z této události. Prezident ve středu navštíví Sezimovo Ústí a Tábor.

Středeční program prezidenta Miloše Zemana

10:45 Sezimovo Ústí - Návštěva společnosti Kovosvit MAS, a. s., setkání s představiteli a zaměstnanci společnosti.

11:55 Tábor - Setkání se zástupci města a občany Tábora.

15:30 Tábor - Tisková konference prezidenta republiky a hejtmana kraje k ukončení návštěvy Jihočeského kraje.