Kříženci puštíka vousatého a puštíka hnědého je asi rok. Leonie je od roku 2015 myslivkyní a před rokem si udělala v lovecké škole Seibt v Sársku sokolnické zkoušky. Tam také uviděla Liv jako třítýdenní kuře. Koupila ji za 500 eur a hrdě říká, že je teď její maminkou, uvádí deník. Liv je prý podle majitelky ideálním ptákem pro začátečníky.

Sova jí dává hubičky, tulí se k ní, objímá ji máváním křídly, ale má jeden nedostatek – živí se kuřaty. „Pro mne jako vegetariánku to bylo v začátku těžké,“ vypráví Leonie. Už si prý ale zvykla porcovat pro svého miláčka hluboce zmraženou drůbež.

Změny: Důchody a mýto

S prvním červencem se v Německu leccos změnilo. Důchody více než 20 milionů lidí stouply o více než tři procenta – na západě republiky o 3,22 %, v nových spolkových zemích o 3,37 %. Tím penze v bývalé NDR dosáhly 95,8 % západní úrovně.

Mýto pro nákladní automobily se rozšířilo na všechny spolkové sitlnice. S výjimkou hraničních přechodů nebudou na zpoplatnění upozorňovat žádné tabule. Kromě 13 000 kilometrů dálnic a 2300 kilometrů rychlostních komunikací budou kamiony platit i na dalších asi 40 000 kilometrů vozovek. Veřejným rozpočtům to má přinést až dvě miliardy eur, píše PNP. Provozovatel satelitního účtovacího systému Toll Collect teď bude měřit na 140 000 tarifních úseků, do nichž se musejí promítat i krátkodobé změny – stavební úpravy apod.. Spolkový úřad pro nákladní dopravu nasadí víc mobilních kontrolních hlídek, kromě toho na dálnicích bude 300 pevných měřicích stanovišť, na státních silnicích bude instalováno 800 kontrolních pilířů. „K automatické kontrole budou pořizovány snímky projíždějících vozidel a znovu mazány po korektním zaplacení,“ uvádí list. Toll Collect odhaduje, že po rozšíření sítě bude mýto platit navíc 140 000 nákladních aut. Zatím jezdí s palubním počítačem pro automatické účtování 1,1 milionu vozidel. Osvobozeny od mýta jsou vozy údržby silnic, ale ne třeba popelářů.

Protože lidé počatí umělým oplodněním budou moci v budoucnu požadovat informace o svém biologickém původu, zavádí Německo 1. červencem celospolkový registr dárců a příjemkyň spermatu. Data o oplodněních po tomto datu v něm mají být uložena na 110 let.

To byla zima!

Pasovský deník PNP zaznamenal nový celosvětový rekord v chladu – mínus 98,6 stupně, nejnižší teplotu, která kdy byla zjištěna na povrchu Země. List údaj cituje z odborného magazínu Geophysical Research Letters. Vyhodnocení satelitních měření v Antarktidě prováděl tým kolem Teda Scambose z University of Colorado. V letech 2004-16 skupina v tomto regionu naměřila více než 150krát mrazy pod 90 stupňů. Za rekord dlouhou dobu platilo mínus 89,2 stupně, naměřených 23. července 1983 na antarktické stanici Vostok, roku 2013 oznámlli Scambos a jeho kolegové satelity změřené teploty až mínus 94 stupňů. Data ale byla pořízena přímo na ledové ploše a ne ve výšce dvou metrů, jako tomu bylo v případě Vostoku. Srovnáváním dat vědci odhadli, že na povrchu naměřených mínus 98 stupňů odpovídá teplotě vzduchu asi mínus 94 stupňů.

Rekord mínus 98,6 stupně byl naměřen 23. července 2004 severozápadně od Vostoku, na návrší východní Antarktidy ve výšce asi 3800 metrů. „Protože vědci naměřili povrchovou teplotu pod mínus 98 stupňů na místech od sebe vzdálených někdy i stovky kilometrů, vycházejí z toho, že jde o horní hranici stupňů pod nulou,“ uzavírá PNP.

Připil si s babičkou

Dvanáctiletý chlapec z Kelheimu byl v sobotu večer dovezen na dětské oddělení kliniky v Řezně. Jeho matka zavolala záchranku, protože syn ležel v koupelně na podlaze a obtížně komunikoval, napsala PNP. Osádka vozu zjistila, že dítě je značně opilé – alkomat v jeho dechu ukázal přes 1,5 promile. Policii hoch řekl, že alkohol dostal od babičky. Ta byla rovněž silně pod vlivem, ale popírala to. Po domluvě se státním zastupitelstvím jí v nemocnici odebrali krev. Měla čtyři promile… Byla oznámena pro podezření z nebezpečného ublížení na zdraví.

Přeplněné skládky

V roce 2016 bylo v Německo 1108 skládek odpadu, o téměř 900 méně než před deseti lety, uvedla PNP a pokračuje, že v období 2015 až 2025 dosáhne ještě přes 500 z nich předpokládanou dobu životnosti. Další jsou plánovány, ale i těch ubývá. „Současně stoupá objem odpadu – v roce 2016 činil 411 milionů tun, o 25 milionů víc než na začátku desetiletí. Hlavní příčinou nárůstu je stavební boom – stavební odpad tvoří přes polovinu celkového objemu, předloni 223 milionů tun, o 23 milionů víc než v roce 2011. Následkem jsou ,odkládací turistika´ a vysoké náklady…,“ píše list. Holber Seit z Bavorské jednoty stavebnictví uvádí, že každoročně je více statisíců tun odváženo do Durynska a odpad se vozí také do Bádenska-Württemberska, Rakouska a Čech, ale přesná čísla nejsou k dispozici. „Cesty od 30 do 100 kilometrů jsou už téměř pravidlem,“ dodává Seit.

Útulkům chybí krmivo

Předseda Záchrany zvířat Horních Rakous v Ebelsbergu Willi Schnebel a jeho tým jsou na začátku prázdnin opět v plné pohotovosti. „Bohužel s dovolenými jsou pro mnoho lidí domácí zvířata přebytečná a zbavují se jich,“ říká a apeluje na jejich nálezce, aby byli opatrní – například před silou zubů želviček nebo pařátů dravců, píší OÖN.

Sdružení nabídl pomoc Kruh mládeže Svobodných (RFJ) v Pergu a odstartoval pro ně sběrnou akci. „Jejich dobrovolná práce si zaslouží jakoukoliv podporu. Proto jsme se rozhodli jeden měsíc soustřeďovat od občanů okresu krmení pro zvířata, především trvanlivé produkty pro psy a kočky. Vytvořili jsme pro to vhodná odběrná stanoviště u obchodů,“ říká v listě předseda RFJ Sascha Grünsteidl.

V Mnichově, tam se žije!

Jednou ročně zveřejňuje londýnský magazín "Monocle" svůj žebříček nejlepších měst k žití na světě - vybírá 25 "most liveable cities". Letos je na samé špici Mnichov, který tak zopakoval primát z let 2007 a 2010. Přednostmi tohoto města jsou například hodně zeleně, veřejná doprava a bezpečnost na ulicích. Třikrát vyhrály také Tokio (2015-17) a Kodaň (2008, 2013 a 2014), dvakrát Curych a jednou Helsinky. V letošním žebříčku jsou dále 6. Berlín, 8. Hamburk a 18. Düsseldorf. Po třech městech mají v pětadvacítce Japonsko a Austrálie, jediným městem ze Severní Ameriky je Vancouver. 15 z 25 měst je v Evropě, z nich jako třetí Vídeň.

2200 prostitutek s razítkem

Se zavedením ohlašovací povinnosti se v Bavorsku nechalo do konce minulého roku zaregistrovat 2200 prostitutek, z toho téměř dvě třetiny v Mnichově, napsala PNP. Zapsalo se také skoro 580 nočních podniků, čtvrtina z nich v Norimberku. Sandra Ittnerová z norimberského poradenského místa Kassandra označuje uvedený počet veřejných domů za reálný, jednotlivkyň je podle ní ale pořád přihlášeno jen málo. „Jen v Norimberku je podle policie 1300 až 1800 sexuálních pracovnic, ale Ittnerová míní, že mnoho žen ohlašovací povinnost splní letos,“ uvádí list. Třetina prostitutek má rumunské občanství, 18 procent jsou Němky. Více než tři čtvrtiny jsou ve věku 21-45 let. Pět procent registrovaných jsou muži.

Letenky za jeden cent

Od 17. července bude z Vídně létat nová levná aerolinka Level, založená v červnu International Airlines Group. Na úvod bude 3. července prodávat na své webové stránce od 00.01 do 23.59 hodiny 50 000 letenek do čtrnácti různých destinací pouze po jednom centu, napsaly OÖN. Mezi cíli jsou oblíbená města jako Barcelona, Londýn nebo Paříž. Letenky mohou být využity od 17. července do 30. září 2018.

Mistry na „plechová“ kolena

V Bavorsku voperovali předloni 260 umělých kolen na 100 000 obyvatel, což je daleko nejvíc v Německu, píše PNP. V Meklenbursku-Předpomořansku provedli těchto zákroků na 100 000 obyvatel například „jen“ 164. „Podle nemocenských pojišťoven v Bavorsku lékaři a kliniky obzvlášť intenzivně usilují o co největší počet těchto operací ke zvýšení příjmů,“ uvedl list.