Linz je úžasný, míní v deníku Michael a Helena, dva žáci učící se v Praze německy, a svěřují se, že největší dojem u nich vyvolávají Hlavní náměstí, Mariánský dóm, ale i muzeum umění Lentos a nábřeží Dunaje.

Jedna třída pražského gymnázia přijíždí do Lince každým rokem. Žáci mají tři dny na poznávání města a současně si vylepšit znalosti němčiny, dodávají OÖN. „Pobyt v Linci patří pro naše studenty jednoznačně k vrcholným zážitkům školního roku a návštěva Staré radnice s velkolepým plánem města je pro ně povinností," říká učitelka němčiny Heidi Jirků.

Boháči

Členové představenstev dvaceti vedoucích společností zastoupených na vídeňské burze  si loni polepšili v průměru o 6,5 procenta na průměr 1,4 milionu eur. Napsal to deník OÖN. Na čele žebříčku je s pěti miliony za rok Wolfgang Leitner, předseda představenstva společnosti Andritz, která ze 30 procent náleží právě Leitnerovi. Na druhém místě je šéf Raiffeisen-Bank-International Herbert Stepic. Ten obdržel přes čtyři miliony, ale dva miliony zase vrátil bance. Třetí je předseda představenstva Voestalpine Wolfgang Eder. 78 členů těchto orgánů dvaceti společností tak berou v průměru 49násobek rakouského průměrného platu, dodává Zaměstnanecká komora s tím, že z této částky by rodina se dvěma dětmi mohla pokrýt veškerou svou spotřebu za 28 let.

Z kapsy do kapsy

Okres Landsberg na Lechu nemusí hradit náklady 11letého neslyšícího chlapce na cestu do školy. Správní soud v Mnichově uzavřel, že jím navštěvované gymnázium v Mnichově není pro něho nejbližší školou ve smyslu zákona. „Rodiče si vybrali jako školu státem uznaný privátní institut Derksen v Mnichově se společnými třídami pro postižené i nepostižené děti," píše deník PNP. „Po chlapcově přechodu na gymnázium ve školním roce 2011-12 zprvu jeho domovský okres i toto dojíždění hradil, ale pak se k vyjasnění  situace obrátil na soud." Ten nyní rozhodl s poukazem na zákon, podle něhož musí okres nést náklady žáků jen na cesty do nejbližší školy zvoleného směru. V případě postiženého gymnazisty jsou ale náklady na cestu součástí tzv. začleňovací pomoci potřebným, kterou okres rovněž hradí, řekl soud.

Chtějí hrát rekordní dobu pod vodou karty.Karbaníci pod vodou

V Helfenbergu v Mühlviertlu chtějí překonat „světový rekord" v délce hraní karet pod vodou. Myšlenku inicioval účastník loňského prvního zemského mistrovství v tomto sportu Jürgen Hanftaler z Haidu. S kolegy z klubu potápění se inspiroval rekordním výkonem Němců, kteří vydrželi hrát ponořeni v bazénu 48 hodin. Pokus tento čas zlepšit vyhlásili s mottem „50 hodin pod vodou pro 25 let hornorakouské pomoci dětem nemocným rakovinou", píše deník OÖN.

Akci uspořádají při hasičské slavnosti v Helfenbergu od 11 hodin 31. května do 15 hodin 2. června. Hrát budou podle oficiálních pravidel s „vodotěsnými" kartami UNO H20. Při hře se budou trojice střídat po 20 až 60 minutách.  Karty budou míchány na hladině a připevněny na herní desku, kterou potápěčské spojky dopraví k hráčům na dně k další rundě.

„Získané prostředky mají umožnit financování doporučovaných rehabilitačních pobytů rodin nemocných dětí," píše list. „V Rakousku není žádné odpovídající zařízení, rodiny postižených proto jezdí na čtyři týdny do Německa. Pojišťovna nepřebírá náklady za všechny členy rodiny, takže je podporuje zemská organizace pomoci takto nemocným dětem." (http://50h-gegen-krebs.eu)

Poslanci na sobě nešetří

Podle propočtů magazínu Spiegel dostávají poslanci bavorského sněmu nejvíc prostředků v celém Německu. Nejvyšší jsou také náhrady, které si schválili pro své spolupracovníky. „Loni tito zástupci lidu dostávali měsíčně více než 10 200 eur, z toho 7060 eur jako zdanitelné odškodné a 3214 eur nezdanitelného paušálu. K 1. červenci se první částka zvyšuje na 7244 eur. Suma na provoz kanceláří poslanců ve volebních okresech a další reprezentaci stoupá na 3282 eur.

Simone Bergerová spoluorganizovala kuriozní fotografování.Hemžení na náměstíčku

Sabine Bergerová (na snímku), Stefan Kohler a Ingo Tauber, mladí podnikatelé z firmy Kamerakind z bavorského Traunsteinu, se rozhodli nafotografovat „nejzalidněnější" prostor na světě. „Nevyhledali si k tomu ani Rudé náměstí, Petrské náměstí ve Vatikánu  či světoznámé Mariánské náměstí v Mnichově,  ale útulné náměstíčko svého mateřského města," píše PNP.

Chtějí vytvořit svůj vlastní „Wimmelbild", obrázek známý z počítačových her, při nichž je úkolem hráčů najít na ilustracích – parkovištích, nádražích, letištích a v podobně zalidněných prostorách připomínajících hemžení mravenců – nějaké skryté objekty či postavy (v anglické verzi Kde je Waldo?). Hra je postavena na tom, že mnoho drobných detailů hráč najde až po mnohonásobném nahlédnutí na obraz.

V Traunsteinu vyrábějí svůj „Wimmel" tak, že z místní věže v neděli ve spolupráci s kanadským fotografem Benjaminem von Wongem fotografovali dění na náměstí od čtyř hodin ráno. „Z více než 150 jednotlivých záběrů nejrůznějších malých scén vznikne na závěr s pomocí moderní počítačové techniky gigantická fotografie," popisuje PNP. Spoluiniciátor Kohler připomíná, že nasnímáno muselo být na 200 záběrů, k čemuž prý při třináctihodinovém světle není moc času… Na projektu se podílel padesátičlenný tým a asi 450 přihlášených „statistů" od kojenců po seniory, kteří přicházeli s vlastními nápady, jak akci „okořenit". Z náměstí byla v uvedený den vyloučena doprava, spontánní přicházející ale byli vítáni.  Akci zaštítil starosta města Manfred Kösterke. „Co se stane s pořízeným velkodílem v Gigapixelech, zatím není jasné. Každopádně Bergerová, Kohler chtějí vytvořit obraz o rozměrech šestkrát šest metrů," dodává PNP. Záměry také mají být zveřejněny na www.diyphotography.net.

Anabolika letí

Celníci zaznamenali loni v Bavorsku prudce zvýšený obchod s ilegálními anabolickými preparáty. Počet stíhání za porušení zákona o léčivech se loni téměř zečtyřnásobil na 500 případů. Proti roku 2010 je to dokonce téměř desetinásobek. Převážně jde o řízení se zpracovateli a distributory přípravků se základními látkami k výrobě anabolických steroidů a růstových hormonů v laicky zařízených laboratořích umístěných zpravidla v bytech pachatelů. Výroba probíhá za diskutabilních hygienických podmínek a s nepřesným složením účinných látek. Suroviny jsou pašovány většinou z Dálného Východu. Počet zadržených anabolických tabletek v zemi se loni téměř ztrojnásobil na 89 000.