Rakouští ministranti míří za papežem.K asistenci do Vatikánu

Linec – V úterý se pojedenácté setkají v Římě při mezinárodní pouti C.I.M. (Coetus Internationalis Ministrantium), která se koná každých pět let, ministranti, tentokrát ze 20 zemí. Z Rakouska odjelo do Vatikánu v neděli v 56 autobusech 3100 účastníků, z toho 1280 z linecké diecéze. Účastníci budou v úterý asistovat při bohoslužbě papeže na Petrském náměstí, Rakušané dále také biskupovi ze Štýrského Hradce Wilhelmu Krautwaschlovi při mši v basilice sv. Pavla. „V rakouských farách ministrantuje téměř 45 000 mladistvých," píší linecké OÖN.

Jak popřát k sňatku?

Ze svatby manželů Lugerových.V pozvánce k svatební oslavě 23. května ve výstavním areálu „ocelového světa Voest" požádali linecký starosta Klaus Luger (SP) a jeho nastávající Michaela Maderová hosty, aby upustili od „individuálních dárků". Místo toho by je prý potěšilo, „kdyby mohli přispět k vyplnění jejich velkého přání získat letní sídlo v jejich druhém domově, v Chorvatsku", parafrázuje pozvánku list OÖN.
Jak informoval list Profil, 282 přítomných hostů složilo pro svatebčany dohromady 24 000 eur, což Luger potvrdil. Odmítl podezření, že by účastníci mohli dary získat případné výhody v obchodování s městem – zval prý „přátele a spolupracovníky". Zdůraznil, že hosté v průměru věnovali kolem 100 eur. „Protože pro mne i mou ženu je toto manželství druhým, nemáme potřebu dalšího vybavení domácnosti, jak se obvykle od hostů na klasických svatbách schází," řekl.
Chystaný dům má stát na ostrově Korčula, kde už Lugerovi léta tráví dovolenou.

Pošťáci u sousedů vyjedou i v sobotu.Roznesou poštu i v sobotu

Po pilotním pokusu v šesti distribučních centrech se sedmi velkými klienty, například zásilkovým koncernem Otto, startuje Rakouská pošta oficiálně sobotní roznášku balíků, píší OÖN. Ještě letos mají být i tento den obsluhována všechna velká města s okolím. Váhové omezení zásilek je obvyklé, do 31,5 kilogramu, a odesílateli ani příjemci nevzniknou žádné další náklady, sděluje list. Do služby se mají listovní doručovatelé zapojit jen omezeně na venkově, jinak ji zajistí doručovatelé balíků a smluvní přepravci. Zásilky budou doručeny dopoledne, případně brzy po poledni. Náklady pošta vyčísluje jednomístnou milionovou částkou.

Vrtulníky zachrání i v noci

Rakouský automotoklub plánuje do budoucna lety záchranných vrtulníků i v noci a k cílům, které nejsou speciálně osvětleny, informují OÖN. K tomu je třeba vybavit stroje přístroji pro noční vidění. „Ředitel letecké záchranné flotily Reinhard Kraxner počítá odhadem s 2500 takovými lety ročně," uvádí list. Letecký personál by musel být zdvojnásoben, náklady se odhadují na 600 000 eur ročně. Má jít především o transport akutně onemocnělých, například pacientů s infarktem.

Občanská hlídka v akci.Budují občanské hlídky

Bavorsko chce rozšířit své občanské pořádkové hlídky z nynějších 800 na 1000 dobrovolníků, píše PNP. Jen v Mnichově jich má brzy přibýt deset. „Po několikatýdenním školení vyrazí s vysílačkami a označením páskou na rukávě s nápisem Sicherheitswacht mimo jiné k dohlížení v parcích. O podezřelých zjištěních vyrozumí policii. Za hodinu budou dostávat osm eur odškodnění," uvedl list. O službu se ucházelo 50 zájemců, 30 „propadlo" z fyzických, formálních, ale také charakterových důvodů, informoval mluvčí policie.
V městské části Neuhausen okresní výbor tuto službu odmítl – podle mluvčího s předsudky o někdejších nacistických blokových hlídek. „Dnes ovšem nemají špehovat lidi, ale posilovat pocit bezpečnosti tím, že jsou preventivně přítomní," uvedl mluvčí. Ministerstvo vnitra také zdůraznilo, že nepotřebuje žádné „hobbypolicisty". „Policie má výsostné úkoly a zčásti nebezpečná nasazení, ke kterým potřebuje důkladnou kvalifikaci. Není myslitelné, aby je vykonávali dobrovolníci," řekl mluvčí Michael Siefener. PNP dodávají, že Bavorsko má kolem 40 500 policistů. Aktuálně vláda schválila zvýšení počtu o 200, především k pátrání po ilegálech.
Občanské hlídky nenosí zbraň a nemají větší pravomoci než jakýkoliv občan. Podle zákona jsou jejich členové zmocněni například k odvrácení nebezpečí a k ochraně soukromých práv zjišťovat identitu ohrožující osoby. Mohou ji zadržet, ptát se na osobní data a požadovat doklady. Nemůže-li prokázat totožnost, nebo je-li snad zjistitelná jen se značnými potížemi, může ji hlídka zadržet do příjezdu policie. K odvrácení nebezpečí také může podezřelou osobu z místa vykázat. Celý zákon je na www.gesetze-bayern.de.

Zviditelní evropský region

Ve východním Bavorsku budou moci být turistické pamětihodnosti označeny jako součást Evropského regionu Dunaj – Vltava, napsala PNP s tím, že ministerstvo vnitra a dálniční ředitelství pro jižní Bavorsko nemají námitek proti návrhu pasovského okresního hejtmana Franze Meyera. Ten chce, aby současné hnědé tabule upozorňující u dálnic na turistické cíle byly doplněny o informaci o jejich příslušnosti do euroregionu (Deník informoval). Správa dálnic a ministerstvo doporučily například přidat tento výraz k tabulkám „Gotické město Landshut" (A 92), „Regensburg – světové kulturní dědictví" (A 3) a na třech tabulích „Bavorský les" (A 92 a A 3). Náklady na každý tento „přídavek" mají být 2000 až 10 000 eur, sdělilo ředitelství dálnic.