Chtějí tak upozornit na nespravedlivé dělení dotací z Evropské unie, které velkou měrou končí v megalomanských projektech cestovního ruchu, na ministerstvech či ve velkých městech a na menší obce se přitom nedostává.

V jižních Čechách kampaň podpořilo 34 starostů. Mezi nimi je Jiří Švec z Lišova, který akci považuje zřejmě za jedinou možnost, jak veřejně nárokovat peníze na místní samosprávu i infrastrukturu. „Možná je to zoufalý výkřik, ale nic jiného nezbývá. Zákonodárce naše názory nezajímají. Obávám se, že časy, které nás čekají, pro nás nebudou moc dobré," řekl.

Modré cedule visí od včerejška také u výjezdu z Pištína. Starosta Jaroslav Havel připomněl, že podle dosavadních informací o přerozdělování peněz na další období to vypadá, že malé vesnice příliš finančních prostředků nedostanou. Pištín by je přitom velmi potřeboval. „Chceme udělat novou kanalizaci přímo v Pištíně a pak v Češnovicích, které pod nás spadají. Každá z nich ale vyjde na třicet milionů, a to si z vlastního rozpočtu opravdu nemůžeme dovolit," řekl starosta.

Proti současnému systému rozdělování eurodotací má výhrady také starosta obce Vrábče František Ohrazda. „Mělo by to být uděláno logičtějším a spravedlivějším způsobem, nyní je to příliš složité, byrokratické a zbytečné. Všechno jde centrálně přes Prahu a vesnice na to doplácí. Podle mého názoru by se mohly dotace úplně zrušit 
a prostředky by se rovnou přerozdělily mezi obce. Obec může hospodařit jako rodina – když je dobrý hospodář, vždycky ušetří," komentoval.

To, že jsou vesnice v příjmech dotací velkým outsiderem, potvrdil Tomáš Chmela ze Sdružení místních samospráv ČR. Doposud čerpaly zhruba jen polovinu toho, co největší města. „Přitom právě malé obce a venkovské oblasti jsou vysoce zasaženy dopady krize, nízkou ekonomickou výkonností a zanedbanou infrastrukturou," připomněl.

Vedle nápisu na protestní ceduli jsou zobrazeny přeškrtnuté hrábě. Ty organizátoři označují za symbol hrabivosti velkých hráčů z řad velkopodnikatelů, ministerstev a velkoměst, kteří silně lobbují za své zájmy. „Navíc hrábě si můžou do rukou vzít zástupci obcí při hromadném protestu, který bude následovat, pokud vláda nevezme naše požadavky vážně a nezačne se jimi zabývat," doplnil Zdeněk Miklas ze Sdružení místních samospráv ČR.

„Cedule" má 
34 obcí v kraji

Besednice (ČK), Borovany (ČB), Dívčice (ČB), Domanín (JH), Dřešín (ST), Dynín (ČB), Chelčice (ST), Kamenná (ČB), Katovice (ST), Kostelní Radouň (JH), Křišťanov (PT), Lásenice (JH), Lhenice (PT), Lišov (ČB) , Modrá Hůrka (ČB), Nišovice (ST), Pištín (ČB), Pořežánky (ČB), Radomyšl (ST), Rapšach (JH), Sedlice (ST), Slavonice (JH), Stádlec (TA), Strašice (ST), Strunkovice n. Bl. (PT), Střížov (ČB), Šumavské Hoštice (ST), Temešvár (PI), Vícemil (JH), Vilice (TA), Vlachovo Březí (PT), Vrábče (ČB), Záhoří (PI), Zálezly (PT)