Sto let republiky. Letošní významné výročí si připomene i českobudějovický Mezinárodní den památek, jehož program se točí kolem první republiky. Na nádvoří Národního památkového ústavu územního odborného pracoviště U Ferusů najdete dobový obchod s motocykly z roku 1930, ukázky prvorepublikových tanců, výstavu motocyklových a automobilových veteránů, prvorepublikovou cukrárnu nebo kostýmy a rekvizity z 30. let. Dění doprovodí živá hudba první republiky v podání Swing Tria Avalon. Na komentované prohlídky je třeba rezervovat vstupenky.

Podívat se můžete tradičně na českobudějovickou radnici, ale i do Katedrály sv. Mikuláše, Jihočeského muzea či Vodárenské věže. S památkáři si prohlédnete architekturu první republiky v jádru města nebo u nemocnice a kasárny Jana Žižky. Program pro děti nabízí hvězdárna, Jihočeská vědecká knihovna nebo Divadlo U Kapličky. Zarezervovat si můžete také přednášky o odívání, o archivním materiálu s či povídání o skautingu. Volně přístupné budou poprvé Sokolovna, bývalý vodojem u vodárenské věže, kostel Husův sbor a expozice v Jihočeském muzeu.

Mezinárodní den památek - tipy Deníku
- Ve Slavonicích v 16.30 hodin na náměstí Míru u kašny začíná speciální prohlídka města.
- Mezi 10. až 17. hodinou se konají v objektu zámecké vodárny u Vltavy v Hluboké-Podskalí speciální komentované prohlídky.
- Na prohlídky českobudějovické Vodárenské věže můžete jít v 9, 10, 11, 13, 14, 15, 16 hodin.
- Od 10 do 17 hodin otevřou dveře třeboňské věže a půdy.

Nejen České Budějovice připravily program. Zámek Hluboká nad Vltavou pustí turisty výjimečně do objektu zámecké vodárny. Prohlídky s komentářem se můžete zúčastnit mezi 10. až 17. hodinou zdarma.

Akce Brány památek dokořán se zúčastní v Třeboni. Podíváte se na půdy historických objektů jako jsou stará radnice, sladovna pivovaru Regent, zámecké komnaty či půda domu č. 105 na náměstí, otevřena bude i někdejší vodárenská věž s Galerií buddhistického umění Na Kopečku.

Ve Slavonicích si můžete projít na komentované prohlídce město.Hrad Landštejn otevře sklepení. Dozvíte se něco o diplomatických cestách majitelů hradu. Letos se totiž účastní tematického programu Šlechta českých zemí v evropské diplomacii jako mnohé jiné památky. Prohlídek v 11 a ve 14 hodin se konají nejen v sobotu, ale také v neděli.Vodňanské městské muzeum bude mít na Den památek vstup zdarma.

Vedoucí správy Kláštera Zlatá Koruna Lenka Tondlová ukáže návštěvníkům nově zrekonstruované prostory.

Hrad a zámek Český Krumlov zpřístupní nejvýše položený objekt v zámecké zahradě, tzv. Paraplíčko, z 15. století, kde vznikne zahradní muzeum. Projít si můžete také Belárii nebo konírnu.

Zámek Dačice nabízí speciální prohlídkovou trasu.