„Z hrobů mizí nejčastěji svíčky, věnce a umělé květiny, sošky a další výzdoba, vše co lze snadno a rychle zpeněžit. Mnoho lidí neumí policistům vůbec popsat, co jim bylo z hrobu odcizeno," říká jindřichohradecká policejní mluvčí Hana Millerová. Občanům proto doporučuje, aby si své hroby vyfotografovali, neboť v případě jejich poškození nebo krádeže je pro policii mnohem jednodušší zadokumentovat původní stav hrobu. Přesným popsáním odcizených věcí se tak zvýší šance na dopadení pachatele. Zloději si totiž na hřbitovech dost často tipují osamělé osoby, které sledují, a ve chvíli, kdy jdou například pro vodu nebo vyhodit původní výzdobu do kontejneru, seberou jim odloženou tašku a zmizí.

Podle zkušeností policistů využívají zvýšeného pohybu lidí také někteří zloději, kteří se zaměřují i na automobily odstavené na parkovištích v okolí hřbitovů a vykrádají je.

„Řidiči, nenechávejte si v zaparkovaných vozidlech na parkovištích viditelně odložené věci. Při odchodu od auta zkontrolujte uzavření oken, včetně střešního, uzavření zavazadlového prostoru a samozřejmě všech dveří vozidla," varuje Hana Millerová.

Na bezpečnost a plynulost silničního provozu budou v období Dušiček dbát ve zvýšené míře nejen dopravní policisté, ale i policisté z obvodních oddělení. Dopravní policisté připomínají starším občanům, kteří s vozidlem nejezdí každodenně, aby nezapomněli, že osoby starší 65 let musí při silniční kontrole předložit doklad o zdravotní způsobilosti. Jak vyplývá ze zákona, osoba starší 65 let se musí podrobit pravidelné lékařské prohlídce. Ta se obnovuje po třech letech, tedy v 68 letech a od 68 let každé dva roky.

„Občany, kteří na hřbitově vidí něco podezřelého, žádáme, aby to ihned oznámili na policii. Čím dříve se o krádeži dozvíme, tím větší máme šance na dopadení zloděje," uzavírá policejní mluvčí.