Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na holuby sousedé nasazují sokoly

Linec – V Deggendorfu navrhují likvidaci přemnožených holubů jejich odchytem a umístěním do voliéry na skládce odpadu. Ve Welsu našli jiné řešení. Podnik likvidace odpadu AVE nasadil v areálu své spalovny a skládky k plašení holubů (o likvidaci zpráva nemluví) tři sokoly stěhovavé.

24.7.2012
SDÍLEJ:

Dohlížejí na pořádek na skládce.Foto: Deník/repro

Expert na management bezpečnosti a životního prostředí Werner Mayr (33), který myšlenku prosadil, připomíná alternativy – jiné firmy volí jed či odstřel, což vyvolává negativní reakce. On sám udělal před šesti lety dobrou zkušenost se sokoly u výrobce krmiv v Ennshafenu, kterou zopakoval tři roky poté na letišti ve Schwechatu.  Od půlky června opatruje projekt ve Welsu.  AVE do něj investovala 10 000 eur – za sokoly rakouského původu a na zřízení jejich zateplených hnízdišť. Týden po jejich zabydlení novými „nájemníky" byli dravci poprvé vypuštěni – s okamžitým efektem. Mayr připomíná, že holubi jsou nejoblíbenější potravou sokolů, kteří by naopak nikdy nelovili vlaštovku.

„Náklad se rychle vrátí," píše deník OÖN. Podle Philippa Lindingera z marketingu AVE stálo jen odstraňování holubího trusu a čištění vzduchového kondenzátoru skládky ročně 7000 eur. Přitom bylo nebezpečí, že milionové technické zařízení zkoroduje vlivem agresivních exkrementů.

Projekt je vypsán předběžně na pět let. Je denně dokumentován, v „sokolníku" je instalována kamera, takže odborníci mohou sokoly denně sledovat na internetu. Počítá se, že se ve Welsu budou množit.

Fotbalisté dobyli euroregion

Meteor zazářil v Bavorsku.V dolnobavorském Mauthu se konal velký turnaj Evropského regionu Dunaj – Vltava starších přípravek v kopané. Vyhráli jej benjamínci Meteoru Tábor před Waldkirchenem. Startovalo 20 dolnobavorských a šest českých týmů, turnaj sledovalo 450 diváků. „Především hosté ze sousední země vynikli na celé čáře," shrnuje deník PNP. Vítězům předal předseda představenstva spolupořádající banky Alois Atzinger kompletní sadu dresů.

V kvalifikačních skupinách vyhrály FC Táborsko, Vimperk a SKP ČB, Meteor Tábor a Prachatice byly druhé, Bavorov třetí. Osmifinálové skupiny určily čtvrtfinále, v němž byly výsledky: SKP-Kreuzberg 1:0, Vimperk-Meteor 0:1, Prachatice-Hauzenberg 4:3 pen.. V semifinále prohrál SKP s Waldkirchenem 0:2 a Meteor porazil Prachatice 2:0, o 3. místo: SKP-Prachatice 5:4 pen., finále: Meteor-Waldkirchen 2:0 (oba góly Norman Ammen).

Spadli z májky

Lidoví akrobaté riskují.K neštěstí došlo při sobotní slavnosti májky vesnické mládeže na statku v Gleinkerau. Pětičlenná skupina mládenců zpestřovala program exhibicí ve šplhání po kmeni májky bez jakéhokoliv zajištění. Při druhém vystoupení kolem 22.30 h spadli z výšky deseti metrů Gernot Straif (25) ze St. Florianu a Andreas Winklhamer (20) z Taufkirchenu. Straif objímající kmen nohama s hlavou dolů chtěl zachytit partnera za ruce, ale ztratil držení a oba spadli. Winklhamer utrpěl odřeniny a tržné rány, Straif natržení plic po dopadu na lavičku.  Byl dopraven do nemocnice a ještě v noci na kliniku ve Štýrském Hradci, podle mluvčí v ohrožení života.

Před vystoupením v době, kdy se počasí umoudřilo, si skupina zatrénovala a rozhodla vzhledem k podmínkám, že vystoupí jen v deseti metrech místo plánovaných dvaceti. Vystupující nebyli pod vlivem alkoholu.

Májku darovala organizace mládeže selce ze statku k třicátinám. Odpoledne po neštěstí byla poražena.

„Zelené" mléko letí?

BioRegion Mühlviertel, zakládající si na kvalitní zemědělské produkci, sází na tzv. „bio-heumilch". Jak říká Wikipedie, toto mléko „pochází od zvířat (mezi jinými krav), která jsou výlučně krmena čerstvým zeleným krmivem, senem a obilím". Encyklopedie zdůrazňuje, že producenti vědomě rezignují na krmení siláží a jinými kvasivy, „protože ty mohou negativně ovlivnit některé vlastnosti mléka".

Momentálně není toto mléko v Mühlviertlu sbíráno samostatně, ale společně s produkcí „obyčejného" biomléka, tedy i od výrobců, kteří ke krmení používají i siláž, popisuje linecký deník OÖN. „Protože poptávka po heumilchu a vůbec čerstvém mléce trvale stoupá i u výrobců sýrů, chceme této šance využít a společně se zasadit o propagaci a zvýšenou produkci tohoto produktu," říiká v deníku Stefan Hofer, jeden z mluvčích iniciativy producentů. Bio-heumilchu by prý už v příštím roce mohlo být v Mühlviertlu vykoupeno kolem půldruhého milionu kilogramů.

Lékaři budou chybět

Do roku 2030 bude Rakousku chybět 2800 až 7400 lékařů. Pokud by Evropská unie zrušila nyní platnou regulaci kvót, podle níž je na rakouských fakultách medicíny vyhrazeno pro první semestry 75 procent studijních míst domácím maturantům, chybělo by v budoucnu o dalších 2500 lékařů víc. Diference mezi nabídkou a potřebou by tak narostla až na deset tisíc, napsal linecký deník OÖN a dodal, že momentálně je v zemi kolem 40 000 lékařů. Už dnes přesto chybějí odborníci v dětské psychiatrii, urologii, gynekologii a oborech ORL.

O zmíněné regulaci studia chránící domácí zájemce má Rakousko s Evropskou komisí znovu vyjednávat letos. „Vzděláváme dost lékařů, ale musíme se starat o to, aby co možná nejvíc jich zůstalo v zemi," říká ministr vzdělávání Karlheinz Töchterle. Hornorakouský hejtman Pühringer si studii naopak vykládá tak, že je třeba počet škol zvýšit – jeho země totiž usiluje o zřízení fakulty medicíny na linecké univerzitě. Přáním je, aby odstartovala už v roce 2014. Tu podporuje i rakouský ministr zdravotnictví Alois Stöger. „Prezident hornorakouské lékařské komory Peter Niedermoser označuje nerealizovaní fakulty za nezodpovědné," dodává list.

Nebezpečné hory

Rakouská tzv. „horolezecká policie", která dořešuje případné trestněprávní důsledky nehod v horách, vyšetřovala loni 8180 takových případů. V roce 2010 jich bylo 7165, předtím 6560. Při interpelaci v parlamentu to uvedla ministryně vnitra Johanna Mikl-Leitnerová.

Loni bylo při nehodách turistů a horolezců u našich sousedů zraněno 1004 osob, mezi nimi víc žen, 111 zahynulo (muži z toho 99). Jak připomněly OÖN, stoupl také počet úmrtí z interních příhod, například na infarkt – bylo jich 50 (předloni 44). Největší riziko při výstupech nesli alpinisté ve věku 41 až 50 let (230 zraněných) a od 51 do 60 let (232). Na tuto kategorii také připadlo nejvíc úmrtí – 16.

Nejvíc nehod se stalo v Tyrolsku (3682) a v Solnohradsku (1499). V Horních Rakousích bylo  586 nehod. „Stoupající počet jde na konto zejména cyklistů s horskými koly (325) a parašutistů s křídly (191)," vypočítává linecký list.

Autor: Vladimír Majer

24.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dopravní značky. Ilustrační foto.
3

Borek zůstal i po otevření dálnice v dopravní pasti

Ilustrační foto

Napadl dva muže, jednoho zranil

Loď neuplavala. Ukradli ji

Neznašov - Že jsou lidé velmi nenechaví, dokládá i případ zmizelé lodě.

Vyšší Brod zažil léto, ve středu rozhodnou o teplotě mlhy

Jižní Čechy - Úterý na Hedviku (Svatá Hedvika pole zamyká a medu do řepy zamíchá) opět přepisovalo teplotní rekordy.

V Litvínovicích bude Dýňobraní

Litvínovice - Děti i dospělí se v sobotu 21. října od devíti budou chlubit svými výtvory z dýní.

Organizování dopravy JHMD převzala železniční správa

Jindřichův Hradec – Dva miliony korun ročně. Taková je částka, kterou společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) začne ročně platit Správě železniční dopravní cesty (SŽDC).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení