Milovníky splouvání řek láká na jihu Čech hlavně Vltava. Klíčová je vždy hodnota průtoku ve Vyšším Brodu. Podle Markéty Augustinové z budějovického pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu je nyní hladina ve Vyšším Brodě na 65 centimetrech a průtok činí sedm kubíků za sekundu, běžně je tady v tomto období průtok šest kubíků za vteřinu.

Na Krumlovsku je ale Vltava sjízdná stále, už proto, že průtok reguluje lipenská přehrada. „Splouvání je v pohodě. Jediný problém je u Českého Krumlova pod Barevnou skálou, kde je řeka zavřená v délce osmdesát metrů a vodáci musí lodě přenášet po levém břehu,“ uvedl Miloš Liška z půjčovny lodí Ingetour Vyšší Brod.

Srážky v uplynulém týdnu pomohly i výšce hladiny Vltavy v úseku Soumarský Most – Pěkná. Hladina vody tu dosahuje k 57 centimetrům, a tak mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák nepředpokládá, že by vodáci do konce týdne dostali stopku. „Čeká nás sice několik teplých dnů, ale v tuto chvíli je výška hladiny dostatečná. Je ale těžké předpovídat, jak se případné sucho nebo naopak lokální bouřky na výšce hladiny projeví,“ poznamenal.

Dobré podmínky nabízí i Lužnice. Úsek ze Suchdola nad Lužnicí do Veselí nad Lužnicí je po Nové řece (přes Starý Hamr) sjízdný celoročně – tedy s výjimkou naprostého sucha nebo povodňového stavu. Údaje ze včerejšího rána ukazují hladinu řeky na Pilaři na 154 centimetrech. Minimum pro sjízdnost je 120 centimetrů, naopak první stupeň povodňové aktivity zde začíná platit až od 300 centimetrů. Déšť uplynulých dní nicméně zvedl objem vody v řece. To je vidět na průtoku, který se ze středeční hodnoty jednoho kubíku za sekundu zvýšil až na čtyři kubíky za sekundu.

V Bechyni je řeka na 97 centimetrech a protéká zde šest kubíků za vteřinu. „Na horní Lužnici jsou podmínky dobré, na dolní je to trochu horší,“ upozornila Markéta Augustinová.

Otava v Katovicích má 47 centimetrů, průtok pět kubíků a je na hranici sjízdnosti.