„Už jsme jindy měli peníze v rukou, teď stále marně čekáme," stěžují si někteří senioři nebo zdravotně postižení v regionu. Zpozdila se jim výplata příspěvku na péči, který pobírají od státu jako invalidní osoby, o které musí někdo pečovat.

V jižních Čechách pobírá příspěvek na péči přes 18 000 lidí. „Normálně to chodilo do 22. dne v měsíci. Teď  je to opožděné už několik dnů," líčil smutně ve čtvrtek svou situaci jeden ze seniorů, marně čekajících na peníze. „Mně bude už 90 let a bez pomoci se neobejdu," dodal ohledně potřebnosti peněz.
Příspěvek na péči se vyplácí v řádu několika tisíc korun těm lidem, o které v podstatě nepřetržitě pečuje rodinný příslušník nebo někdo jiný v rámci zdravotních či sociálních služeb. Pro část příjemců je to jedna z klíčových položek rozpočtu, bez které se nemohou obejít a u které záleží i na každém dnu, kdy ji obdrží.

Stát na jednu stranu tvrdí, že peníze může vyplatit kdykoliv v rámci daného měsíce. Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka je zákonný termín výplaty obvykle do konce kalendářního měsíce. Ale běžná praxe byla taková, že peníze nechodily až v poslední dny. Mohly tedy sloužit k placení poskytnutých pečovatelských služeb. To je teď u některých lidí ohroženo.

A nejen na jihu Čech. Podle médií se problémy s výplatou příspěvku na péči objevily i jinde v České republice. Ministerstvo práce a sociálních věcí přitom mělo s výplatou některých dávek problémy už před několika měsíci. Někteří lidé se obávají, že se jedná o další selhání systému.

Podle ředitele českobudějovického úřadu práce Ivana Loukoty ale o nic podobného nejde. Podklady pro výplatu dávek odesílali úředníci z Českých Budějovic kolem 17. září. Z jednotného výplatního místa pak jsou odesílány peníze jednotlivým klientům. „O peníze v žádném případě lidé nepřijdou," zdůraznil pro Deník Ivan Loukota a dodal, že příspěvek obdrží určitě lidé v řádu dnů, pokud už třeba peníze na účet nedostali.

„Elektrika, voda, plyn, tam se nikdo neptá, jestli nemáte peníze. Musíte zaplatit. Tady stát posílá peníze pozdě, ale všechno je v pořádku," nesouhlasí ale s postojem státních úředníků senior, který redakci na problém upozornil.

Věcí se zpožděnou výplatou příspěvku na péči už se začali zabývat i představitelé Národní rady osob se zdravotním postižením.