„Rakouské ministerstvo vnitra v tom ale vidí nevynucené omezení," píší OÖN a citují mluvčího Karl-Heinze Grundböcka: „To byla nabídka Němců, pro nás je to ale spíš nevynucené omezení. Přicházejí tisíce lidí, kteří mají před očima Německo jako cíl. Když zůstanou sedět v Rakousku, protože dochází ke zdržení na hranicích, zvyšuje se nebezpečí, že se pokusí ,prorazit´ do Bavorska na vlastní pěst. To není v zájmu nás ani Němců."
Podle listu se už v neděli dopoledne rýsovalo, že nejspíš i v budoucnu bude pro běžence využíváno víc než oněch pět přechodů. Zástupce policejního ředitele v Tyrolsku Edelbert Kohler řekl OÖN, že chtějí směrovat uprchlíky dál přes Kufstein, kde je dostatečná infrastruktura k jejich zabezpečení. Také němečtí kolegové vyjádřili stejné přání. Vlaky z Kufsteinu do Rosenheimu ale byly v neděli ráno zastaveny a měly se rozjet, až bude na německé straně zase místo pro víc azylantů. Na nádraží v Kufsteinu tak uvízlo 900 lidí. Vlaky se rozjely až kolem 19. hodiny.
Na přechodech ze Salcburku napočítala německá policie kolem 2700 uprchlíků. Problémy se zvýšily i v Neuhausu, kam rakouské úřady podle německé strany mezi polednem a půlnocí nahlásily 30 autobusů s asi 1500 běženci. Do té doby tu vycházeli z odhadu nejvýš 400 migrantů denně. Postavené velkostany na obou stranách hranice ale umožnily přetlak zvládat.
Stan postavený v Schärdingu v sobotu byl do večera plný – starosta Franz Angerer, který zřízení tohoto střediska odmítal s poukazem na dopady na starobylé centrum města, postoj změnil a plán akceptoval. Ze Schärdingu navíc mohou od pondělí uprchlíci cestovat přímo do Neuhausu. Na rakouské straně nastoupí do autobusů a převezeni jsou za doprovodu aut rakouské nebo bavorské policie rovnou do Neuhausu. Dosud je Rakušané vysazovali z busů před přechodem. Takto jsou ušetřeni stání pod širým nebem a dlouhých pěších přesunů.
V Kollerschlagu nocovalo na sobotu ve stanu 1000 běženců, v další hale 500. V neděli ráno odtud odvezli 1000 uprchlíků do bavorského Wegscheidu.
Za sobotu přešlo z Rakouska do Bavorska zhruba 7300 uprchlíků, v neděli odhadem stejně. V prostoru Pasova, kde zaznamenávali až 7000 příchozích denně, přibylo v neděli 4500 běženců, z toho 1500 vlaky.

Miliony pro zemědělce

K sedmi milionům eur, které Evropská unie podle rozhodnutí z půlky září „přihraje" rakouským zemědělcům k vyrovnání nízkých nákupních cen mléka a vepřového, přidá rakouské ministerstvo zemědělství ze státního rozpočtu stejnou částku. Ministerstvo podle mluvčí Andrä Rupprechterové považuje částku od unie za zcela nedostatečnou, píše linecký Volksblatt. Podle rozhodnutí EU budou příspěvky vyplaceny do konce června 2016.

Bez práce jen krátce

V Rakousku bylo hlášeno v říjnu 339 412 nezaměstnaných, o 29 106 víc než před rokem. 71 442 hledajících práci procházelo přeškolením, což bylo o 7407 méně než loni v říjnu. Celkem tak nemělo zaměstnání 410 854 osob, o 5,6 procenta víc. Na druhé straně bylo nabízeno 31 944 volných míst (+23 procent).
V evropském srovnání národních kvót nezaměstnanosti je Rakousko s 8,7 procenta páté nejlepší. Nejmenší nezaměstnanost je v Německu, následuje Česká republika. Bez práce jsou v Rakousku hlavně cizinci (94 334, meziročně +12 090). Přibylo i starších 50 let bez práce – o 11 558 na 91 320. Stabilní je počet nezaměstnaných mladých (15-24 let) - 44.678.
Hledání zaměstnání trvalo v průměru 126 dnů, o 19 dnů déle než loni.

Nesmí kouřit u okna

Zemský soud ve Vídni zakázal těžkému kuřákovi kouření u otevřeného okna, na balkoně nebo v lodžii svého bytu v době od 22 do 06 hodin, protože dým obtěžuje sousedy. „Opravil" tak rozsudek okresního soudu, který muži zakázal kouření v bytě bez upřesnění doby, píší OÖN. Zemský soud zákaz korigoval na noc. Přes den může muž podle rozsudku první instance vykouřit „až dvě cigarety denně", což podle odvolacího soudu musí akceptovat.
Měl zvyk zpravidla od půlnoci do třetí hodiny kouřit ve zmíněných prostorách bytu. Tím se ale cítil nájemník bydlící šikmo o patro výš omezen v nerušeném užívání bytu, protože zápach kouře pronikal až do jeho ložnice, a zažaloval. Už jeho předchůdce situací trpěl, navíc jeho děti onemocněly po nastěhování nemocemi dýchacích cest, a nájemní poměr proto rozvázal.
Rozsudek není pravomocný.

Bílý vrabec v krmítku sousedů.Krmí bílého vrabce?

Marita a Kurt Hacklovi z Haibachu u Schönbergu v okrese Freyung – Grafenau mají už delší čas v krmítku neobvyklého hosta, zaznamenala PNP. „Říkají mu láskyplně ,bílý vrabčák´ , čekají na něho a pozorují ho tak dlouho, než se nasytí a odletí," uvádí deník. Bíle opeřený pták si na slunečnicových semínkách pochutnává naprosto klidně vedle normálně zbarvených kolegů stejného druhu. S nimi také poletuje po okolí. Podle mínění jeho „objevitelů" jde o vrabce, píše PNP.