Černá, barevná nebo třeba i s různými vzory. Takové kravaty dnes doplňují obleky mnohých pánů. Jejich barevnost musí ladit nejen s určitým oblekem, ale měla by být přizpůsobena i příležitosti, na kterou se muž oblékl. Módní trendy také velí, aby se muži právě barvou kravaty přizpůsobili šatům nebo doplňkům své partnerky.

"Umění vázání kravat se traduje od 17. století," říká českobudějovická návrhářka Monika Zahradníková. V dobách regenství a ve viktorriánské době procházely šátky a kravaty značným vývojem a móda diktovala jejich délku a šířku, způsob vázání uzlu či mašle, počet záhybů a skladů. "V roce 1924 se její vývoj završil, když ji americký krejčí Jesse Langsdorf střihl úhlopříčně přes vlákno," říká návrhářka. "Lidé se vám dívají do obličeje a ani vaše kravata neunikne jejich pozornosti. Cvičení dělá mistra - dokonale uvázaná kravata je symbolem krásy a pěstěného vkusu," vysvětluje Monika Zahradníková. 

Kravaty se většinou vyrábí z hedvábí. Tento materiál může mít však mnoho podob. Kravaty jsou v různých odstínech: od tlumené po zářivou. Někdy se pro svou zdobnost přidávají do tkaniny vlákna jiných barev. Můžeme se setkat i se vzorovanými kravatami: geometrickými, květinovými či abstraktními.

Kravaty se dají použít na plno příležitostí.na venkov se hodí vlněné, pletené či ze směsi vlny a hedvábí, naopak při jednání použijeme spíše tlumenou hedvábnou vhodně zvolenou k obleku. Výraznější či se vzorem můžeme zvolit na drink do klubu. 

Kravata by měla vydržet několik let, protože kvalitní kravaty nejsou laciné a majitel by se o ně měl náležitě starat.