„Vloni na horní Vltavu přijelo v období červen až srpen 200 000 vodáků, letos je turistů čtvrtina až třetina," říká Pavel Kolouch, místopředseda sdružení vodáckých půjčoven a kempů v rámci Jihočeské hospodářské komory. Na Vltavě chybí podle odhadu Pavla Koloucha jen za červen 50 000 turistů. Přitom řeka nyní nabízí ideální podmínky a kempy jsou také v pořádku.

Vltava čeká na turisty

„Vltava z Vyššího Brodu do Českých Budějovic je pro vodáckou veřejnost sjízdná a bezpečná," zdůrazňuje Radek Šťovíček za sdružení půjčoven lodí a kempů, které působí na horní Vltavě. „Řeka je bezpečná, dá se dobře splouvat. Momentální průtok ve Vyšším Brodu je 16 kubíků. Je to velice pěkná voda," dodává Radek Šťovíček s tím, že při vodáckých akcích se z Lipna odpouští 15 kubíků vody za vteřinu. Současný průtok zajišťuje pohodlné splouvání. „Nikde nekoukají kameny, nikde se nemusí lodě tlačit," doplňuje Radek Šťovíček.

Současný prakticky ideální průtok se nedá srovnat s průtoky v řádu stovek kubíků při nedávných povodních.
Právě povodně mají na svědomí propad v návštěvnosti řeky. Do 14. června platil zákaz splouvání Vltavy. Potom byl odvolán, ale turisté se objevují v prořídlých řadách. „Čekali jsme, že jakmile voda ustoupí, vše se vrátí do starých kolejí, ale návštěvnost je slabá. Máme škody na ušlém zisku v milionech korun," popisuje současnou situaci půjčoven a kempů místopředseda jejich sdružení Pavel Kolouch. Podle Marcela Goetze, který v turistickém ruchu dlouhodobě působí, se přitom jedná o řadu dalších podnikatelů. „Jsou to ztráty pro celý region. Vltava živí spoustu lidí," vysvětluje Marcel Goetz.

Kempy přitom byly postižené jen na některých plochách určených pro stanování, i ty už jsou dávno v pořádku. Na zařízení byly škody minimální a vše už také zkontrolovali hygienici. Stále se však ozývají zájemci o půjčení lodí či ubytování a s obavami sondují, jaká je situace. „My jsme přitom byli schopni přijmout turisty hned po první vlně velké vody," zdůrazňuje Radek Šťovíček.

A kempy netrápí ani komáři. „Voda rychle stoupla a rychle odtekla, nikde se netvořily laguny, kde by se komáři mohli ve větší míře líhnout," zmiňuje Pavel Kolouch.

Povodí Vltavy také hned po záplavách pročistilo koryto řeky od nánosů nebo popadaných stromů, takže na cestě od Vyššího Brodu po České Budějovice je teď komplikace proti obvyklému stavu pouze na jednom rekonstruovaném jezu v Českém Krumlově, ale i tam je vodákům k dispozici propust. Jen je třeba dávat pozor na práce v řečišti.

Lidé od vody doufají, že se návštěvnost ještě obrátí. „Jsme připravení dávat vodákům maximální informace, není důvod na řeku Vltavu nejet," konstatoval Radek Šťovíček.