Mohou je užívat třeba i týden, a poptávka je čilá, informují OÖN. Teď se v obci zastavili propagátoři tohoto dopravního prostředku Herwig Kolar (34) a Simon Klambauer (36) na dálkové jízdě "Giro to Zero" k desátému výročí jejich „modelového regionu klimatu a energie“ (KEM). Chtějí na nákladních e-kolech objet 819 obcí Rakouska. Doprovázejí je etapově místní cyklistické iniciativy. Jejich stroje mohou vézt náklad až 80 kilogramů a akumulátory drží i přes 100 kilometrů. Na snímku jsou s „otci“ myšlenky místostarostou Johannem Mitterlehnerem místním manažerem KEM Christianem Hummelbrunnerem.

Dlouhý veletrh za humny

Ilustrační foto.Zdroj: Deník/repro

Na výstavišti ve Freistadtu bude od čtvrtka do neděle vždy od 10 do 18 hodin zážitkový veletrh na téma Technika-příroda-budoucnost, informují OÖN a slibují jadrnou náladu lidové slavnosti a zajímavý výstavní program. Začne ostatně už ve středu „světelnou zkouškou“, při které bude od 18 hodin v zábavním stanu hrát skupina Zwirn a od 17 hodin bude otevřen i zábavní park.

Ve Freistadtu bude 111 vystavovatelů. Zvláštní expozice "Gloria Noctis" ve veletržní hale se bude věnovat přírodním vědám a nočním fenomenům jako nebeským tělesům nebo hmyzu, další zvláštní výstava s názvem „My jsme počasí“ pod širkým nebem se točí kolem selských přísloví a přírodních předpovědí počasí. První odpoledne tu bude e-rallye, večer módní přehlídka a vystoupení kapely Edlseer.

V pátek bude den rodin a seniorů, přičemž děti budou mít provoz v zábavním parku za zlevněné ceny. V sobotu kolem 15. hodiny doběhnou na výstaviště účastníci závodu M8000, při vyhlášení vítězů večer ve stanu opět zahrají Zwirn. Při nedělním budíčku vystoupí od 10 hodin „Alpští yetti“ a proběhne soutěž tanečníků-opleskávačů.

Vstup na veletrh je zdarma stejně jako parkování na označených plochách před výstavištěm. Program na www.erlebnismesse.at.

… a starostka je ještě volná

Nápaditá starostka.Zdroj: Deník/repro

Také v Kollnburgu (okr. Regen) mají problém se zajištěním praktického lékaře pro obec a starostka Josefa Schmidová ho hledá dokonce celoplošně, v Německém lékařském listě s nákladem 370 000 výtisků. Potenciální zájemce text láká například sloganem „Žít a pracovat v místě, kde jiní tráví dovolenou“ a slibuje pomoc obce. A ještě na jeden argument nabídky upozorňuje PNP. V inzerátu stojí také: „Tajný tip: Starostka je ještě svobodná!“

Naláká doktory vtipem?Zdroj: Deník/repro

45letá dáma je opravdu svobodná, „což by přinejmenším pro sňatkuchtivé lékaře mohlo být atraktivní (PNP)“, a k inzerátu s vtípkem se hlásí – poznámka měla upoutat pozornost v odborném časopise. Jen v aktuálním vydání bylo více než 260 nabídek volných míst, se kterými Kollnburg konkuroval…

Extramodel - Victory

Victory a její stavitel.Zdroj: Deník/repro

Loď Jejího Veličenstva "Victory" platila v roce 1765, kdy sjela z doku, za nejmocnější a nejmodernější plachetnici britské královské flotily. Pro její stavbu byl pokácen zhruba hektar lesa. Dnes, o 254 let později, stojí v domě Petera Janssena – v měřítku 1:90, píše PNP.

Rodák z Hamburku pracoval na modelu této válečné lodi šestnáct let. Nejspíš na něm není detail, který by tento nábytkář a zubní technik neznal. Ostatně „pravá“ Victory existuje dál, jako muzejní loď v přístavu v Portsmouthu, kde slouží královně a admiralitě jako místo pro oficiální přijetí. Veškeré znalosti o konstrukci a historii Victory Janssen, který se v mládí plavil jako lodník, načerpal z odborných knih a mnohahodinových rešerší a přenesl je do plánů na model. „K jeho velké radosti ohlásilo teď také National Museum of the Royal Navy v Portsmouthu zájem o jeho výtvor,“ uzavírá PNP.