„Přece bychom nemohli Kučeř připravit o slávu,“ usmívala se Dagmar Němcová.

Rodina Němců získala rodinný statek, ze kterého Jiří Němec pochází, v restitucích. Začali podnikat na 13,5 hektarech zděděné půdy a dnes už obhospodařují 350 hektarů půdy, z toho mají 150 hektarů vlastních a zbývající mají pronajatou. Hlavní plodinou rodinné zemědělské farmy jsou brambory, ale mají i živočišnou výrobu. „Jednou jsem tu prováděl i Karla Gotta, se kterým jsem se seznámil před lety. Teď mě moc potěšila jeho reakce u článku na internetu,“ svěřil se Jiří Němec. Stálo tam: „Pan Ramajzl a celá rodina Němcových jsou slušní lidé. Ne každý by nález ohlásil…“

Pozemek, na kterém poklad vyhrábl bagrem Martin Ramajzl, před lety rodina koupila i se staveními od čtyř majitelů. „Stál tu dům číslo 25 a asi patnáct až dvacet metrů od něj stály k němu příslušné budovy. Všechny budovy jsme ale museli zbourat, protože byly v hodně špatném stavu. Je to obrovská náhoda, že byl poklad ukrytý mezi budovami, protože kdyby je kdysi stavěli o kousek dál, tak by ho určitě vykopali,“ vysvětlila Dagmar Němcová. V minulosti toto místo sloužilo k parkování pro stroje, a to už i za dob bývalého JZD. Kdyby se rodina nerozhodla parkovací plochu pro stroje rozšířit a zlepšit, nejspíš by nad pokladem parkovaly zemědělské stroje dál.

„Jsme samozřejmě rádi, že se tak cenné mince našly právě u nás. Když manželka koukala na internet, tak peníze z doby Karla IV. se skoro v jižních Čechách ani nenašly. Nálezy jsou spíš na Moravě,“ dodal Jiří Němec, který se zajímá také o historii obce. Připomněl rok 1620, kdy byla Kučeř vypálená. „Byla tu největší bída. Říká se, že byla Kučeř původně nad řekou, kde se teď říká Na spálenej. A když shořela, tak že se přestěhovala na toto místo, ale nikde není doklad o tom, že to tak skutečně je. Víme, že od roku 1500 je ve schwarzenbergském panství, ale co bylo předtím, se neví,“ doplnil. Teď doufá, že by se mohla díky vzácnému nálezu poodhalit další část místní historie.