„Když jsem šla do penze, měla jsem najednou hodně času k šití," říká. „V ínternetu jsem jednou viděla tašku ze starých duší a řekla jsem si, že to vyzkouším taky."

Surovinu dostává od místní filiálky MTB. „Je to přece hezké, když staré gumy nekončí v odpadu," říká její vedoucí Matthias Freimüller a dodává, že Ingrid má největší radost, když jí dají duše už někdy předtím zalepované. Kulaté fleky se prý na taškách obzvlášť vyjímají. Také technická označení – Semperit, Continental, Schwalbe – přidávají kabelkám na zvláštnosti.

Jednoduché ale šití z gumy ovšem není, dodává list a cituje designérku: „Začátky byly hrozné. Trvalo nějakou dobu, než jsem materiál zvládla." Mimo jiné ne každý šicí stroj je dostatečně silný na gumu. „Mám robustní  starou husqvarnu, ale i tu musím často nechávat opravovat," říká paní Baillionová. K výrobě jedné tašky potřebuje asi šest hodin. Je to prý úmorná práce, ale zato je každý výrobek unikátem.

Produkty čilé důchodkyně budou v dubnu nabídnuty k prodeji ve filiálce MTB, čímž bude podnikatelský „koloběh" uzavřen. Freimüller ujišťuje, že firma si k ceně výrobkyně nic nepřirazí. „Však nám kolikrát přinesla své koláče," říká. Hobbykrejčová sama nechce ze svého umění dělat žádný velký kšeft, dodávají OÖN. „Už se nemám potřebu za něčím honit. Práce mě baví, a když někomu moje tašky udělají radost, úplně mi to stačí," končí paní Baillonová.

Lékárny vydělávají míň

Reálný obrat 1340 lékáren v Rakousku v roce 2012 poprvé klesl, a to o dvě procenta. Loni nominálně vzrostl o 1,1 procenta, ale reálně dál o 0,9 procenta klesl na celkem 2,33 miliardy eur. „Protože zákazníci kupují přes internet a marže zdravotních pojišťoven, které představují 70 procent obratu lékáren, klesly z 19 na 17,5 procenta, dostává se 29 procent lékáren do ztráty," říká Sven Abart ze svazu lékárníků. Nejhorší situace je v místech, kudy neprocházejí klienti tzv. na pohybu, nebo kde mnoho zákazníků nakupuje léky v nákupních centrech nebo ve městech, do nichž pendlují. Pak není nic platný ani statistický počet 5500 obyvatel, který je teoreticky garantován každé lékárně, aby mohla „přežít".

Doporučované vylepšování obratu prodeji zdravotnického materiálu a dermatologické  kosmetiky je podle zkušeností lékárníků podmíněno dobrým personálem a kvalitním školením. Pohotovostní služby na venkově moc nepřinášejí. Silnou finanční zátěží zůstávají sklady, které musejí být předfinancovány.

Přišel medicíně na chuť

Osm dnů pracoval v jedné burgenlandské nemocnici 28letý muž jako turnusový lékař. Pak se provalilo, že neabsolvoval studium medicíny, píše deník Volksblatt. V pátek dostal v Eisenstadtu za pokus těžkého výdělečného podvodu peněžitý trest 1200 eur.

Jeho obhájce vysvětloval, že všechno začalo „maličkostí" – když obviněný, aby zaimponoval rodině, doma předložil fiktivní vysvědčení. Později prý zjistil, že je nedostatek  lékařů, a řekl si, že to tedy zkusí. „Plné kalhoty" prý měl ale už při přijímacím pohovoru…

U soudu obviněný přiznal, že studium medicíny neabsolvoval.  Deset let se prý ale zabýval lékařskou odbornou literaturou a byl u jednoho lékaře zaměstnán jako odborný spolupracovník. Když ho zaměstnavatel vyzval, aby si hledal jinou práci, a sousedka mu poradila ucházet se o volné místo v nemocnici,  udělal to. Primáři a osobnímu oddělení předložil padělaná vysvědčení a téhož dne dostal práci. „V první řadě dělal administrativu, jak je to u turnusových lékařů obvyklé," řekl jeho bývalý šéf.

„Na dotaz soudkyně, jak si představuje budoucnost, obviněný řekl, že by chtěl studovat medicínu," uzavřel Volksblatt.

Smutný příběh milionáře

Nemocný exmilionář přišel o všechno.Bývalá partnerka demencí trpícího milionáře Georga Luxiho  (88), někdejšího majitele obchodů se zeleninou a ovocem v dolnobavorském Plattlingu, nemůže spravovat jeho majetek – nedostala nemocného do péče, o kterou usilovala. Rozhodnutí potvrdil německý nejvyšší soud. „Otevřela se tak cesta pro práci soudem ustanoveného poručníka," píše PNP.

V roce 2008 Luxi udělil generální plné moci své tehdejší družce Marii S. a jejímu synovi Georgovi. Přepsal na ně také nemovitosti, mezi nimi šest dvojdomků, penthousový byt a hotovost kolem jednoho milionu eur.

O případu, který se „lehce" dotýkal i Čech, náš Deník psal. Loni v červnu byl senior dopraven ve velmi špatném zdravotním stavu z Čech do nemocnice v Zwieselu. Řadu dnů nebyl schopen vypovídat a jeho dcery, které půldruhého roku nevěděly, kde se otec zdržuje, měly obavu o jeho život. Osočovaly jeho družku a jejího syna, že chtěli se svými plnými mocemi nemocného nechat v nemocnici odpojit od umělé výživy a nechat ho zemřít. S oběma také bylo zahájeno trestní řízení pro podezření ze zpronevěry a zbavení osobní svobody, ale civilní úřední soud v Deggendorfu jejich poručnictví ponechal v platnosti. Právní zástupce dcer proti tomu podal stížnost. Okresní soud v Deggendorfu rozhodnutí zrušil, shledal nutnost okamžitě jednat a ustanovil dohled nad výkonem zmíněných plných mocí. Zpochybnil přitom mimo jiné, zda mohly zahrnovat i právo rozhodnout o přerušení či upuštění od lékařské péče.

Maria S. podala v září stížnost k nejvyššímu soudu, ale ten ji odmítl.  „Jak právní zástupce dcer řekl PNP, Georgu Luximu, momentálně bez prostředků, se již daří lépe – mohl dokonce vstát a ujít několik kroků," uzavírá PNP.

Soudem ustanovený poručník nyní převzal výkon zmíněných plných mocí a hodlá přezkoumat i manipulace s majetkem nemocného.