Kradli firemní naftu

V březnu byl v areálu firmy ve Frankenburgu přistižen 50letý slovenský řidič kamionu při noční krádeži 70 litrů nafty. „Při vyšetřování byli odhaleni další čtyři podezřelí řidiči, Slováci a Češi, ve věku 34 až 59 let. Jsou obviněni z toho, že od září 2011 do března 2013 protiprávně natankovali a odcizili při více útocích u firemních nebo externích čerpadel celkem kolem 32 000 litrů pohonných hmot," napsaly OÖN. Muži jsou stíháni na svobodě.

Veletrh Šumavy

Hlavním tématem veletrhu je zemědělství.Od pátku 2. srpna do neděle 4. srpna bude v Ulrichsbergu Veletrh Šumavy, „největší hospodářská přehlídka horního Mühlviertlu", jak píše deník OÖN. Areál 80 000 metrů čtverečních zaplní 250 vystavovatelů. Tradičně silně budou zastoupeny obory zemědělství a lesnictví, ale také sektory úspor energie, zdravotnictví a přírodních produktů. „Také rámcový program se nechá vidět – budou tu slavnosti dřeva s mistrovstvím Evropy v řezbářství motorovou pilou, které potrvá celé tři dny (a někteří soutěžící už začali dva dny předem, aby už od začátku výstavy bylo něco vidět). Drobnořezby od mistrů si budou moci návštěvníci zakoupit. Připravována je přehlídka strakatého skotu a show modelářů. O večerní program se postarají špičkové kapely z Pongau, z Německa a z Rakouska. Jako obvykle je na veletrh vstup volný," uvádí list.

V Hale regionu Dunaj – Šumava budou představeny úspěšné projekty tohoto uskupení se zaměřením na ochranu klimatu, obnovitelnou energii a přírodní stavební materiály. „Těžištěm je model občanské účasti na projektu fotovoltaikových zařízení v jedenácti obcích. V tomto rámci bylo založeno energetické družstvo, v němž mohou občané investovat své peníze do konkrétních projektů a s úroky je později získat zpět," popisuje deník. Na výstavě zájemci dostanou všechny potřebné informace.

„Velkou šancí pro zemědělský region je kromě sluneční energie i využití dorůstajících zdrojů. Jak ze dřeva, slámy, lnu, konopí či jílu postavit a zateplit dům, předvede na výstavě sdružení regionálních podnikatelů ecoforma. Dosud 20 zapojených firem v něm chce společně usilovat o zdravý a udržitelný životní prostor," pokračuje list. (www.boehmerwaldmesse.com)

Azylanti: Konflikt se přiostřuje

Jak jsme informovali, rakouská cizinecká policie odsunula do Pákistánu prvních osm ze skupiny 60 neúspěšných uchazečů o azyl, kteří se od listopadu z obav před vypovězením uchýlili do církevních zařízení ve Vídni, naposledy do kláštera servitů. O osudu dalších dvanácti, jimž azyl nebyl přiznán, ještě není rozhodnuto, pákistánské velvyslanectví jim dosud nevystavilo vstupní certifikáty k návratu. „Nyní bylo dalších šest azylantů zatčeno a obviněno pro podezření z pašování ilegálních imigrantů do země. Měli by patřit k velké organizované skupině, která převáděla převážně pákistánské občany do Evropské unie," píše linecký Volksblatt. Mezi zadrženými jsou i tři azylanti ubytovaní u sevitů. Byli ale zadrženi v okolí kláštera – do něj ani do ostatních církevních zařízení policie nevstoupila.

„Charita je obviněním šokována a její generální sekretář Klaus Schwertner ujistil, že budou s úřady plně kooperovat. Byli by prý extrémně rozzlobeni, pokud snad někteří jednotlivci takto charitu zneužili," uvedl list.

Proti postupu úřadů protestovalo asi 700 občanů.

Nejslunečnější, nejsušší

Centrální úřad pro meteorologii a geodynamiku ve Vídni konstatoval historické rekordy měsíce července. Se 2,2 stupně nad dlouhodobým průměrem byl druhý nejteplejší od začátku měření v roce 1767 – jen v roce 2006 bylo ještě tepleji. V hornorakouském Bad Goisern naměřili 28. července absolutní rekord 39,2 stupně. S pouhými 35 procenty normálního celorakouského průměru srážek byl letošní červenec nejsušší od začátku měření v roce 1858 a co do slunečního svitu nejslunečnější v historii měření, tedy od roku 1884.

Až nyní dělají „na sebe"

Jen málo lidí v Rakousku ví, že až do úterý 30. července pracovali „pro berňák" a ne pro své blaho, připomněl deník Volksblatt. Až 31. červenec byl pro naše sousedy zlomovým „Tax Freedom Day".  Především mladá generace žádá v té souvislosti reformy neúnosného stavu vysoké daňové zátěže, která „dusí v zárodku jakýkoliv hospodářský rozvoj" a zakládá nerovnost podmínek mezinárodní hospodářské soutěže.

U Javoru budou bourat

Restauraci u Javorského jezera zbourají.Velké Javorské jezero patří k nejoblíbenějším výletním cílům v Bavorském lese. Toto léto je ale zřejmě poslední, v němž turisté mohou navštívit zdejší historickou restauraci. „Dům Hohenzollernů plánuje stržení této více než sto let staré budovy a chce ji nahradit moderní stavbou," napsal deník PNP.

Objekt byl vybudován v roce 1905. Návštěvníkům se z horní terasy nabízí krásný výhled na jezero a strmou jezerní stěnu. Restaurace je nyní pronajata, ale po vypršení smlouvy ji chtějí znovu převzít Hohenzollernové a provozovat ve vlastní režii. A nejen to, „Jezerní dům" chtějí možná ještě letos, ale nejpozději na jaře příštího roku nechat strhnout a nahradit novou stavbou. „Podrobně jsme si budovu prověřili a zjistili jsme, že je ve velmi špatném stavu. Za čtyřicet let se tam nic neudělalo," říká v listě Thomas Liebl, šéf arberské lanovky v Bavorské Železné Rudě.

Také nová stavba má být ze dřeva, ve stylu historického vzoru. Má mít ale jen jedno patro. I v současném zařízení je druhé patro prázdné, pokoje v něm se už léta nepronajímají. „Protože na Velké Javorské jezero ročně přichází na půl milionu turistů, má být nová stavba hotova co nejdříve, dodal list.

Z Bavor do Istanbulu

Na velké cestě.Dramaturgyně Fiona Ebnerová (29) z dolnobavorského Bernriedu, hudební elektroinženýr Sergio Diaz z Mexika a turecký fotoreportér Umut Vedat vyrazili z bavorského Mettenu k plavbě po Dunaji do Istanbulu (asi 2800 říčních kilometrů). Člun „Quetzal" poháněný jen větrem a svaly si vlastnoručně postavili. „Pro Fionu a Sergia je to ,antikrizový projekt´, kterým prý chtějí předvést, že člověk méně potřebuje a víc může, než si myslí," píše deník PNP.

V mezizastávce ve Vídni se k nim přidá dalších pět umělců z celého světa a pocestují společně na lodi a na kolech dál po proudu do Istanbulu. Fiona Ebnerová chce z cesty pravidelně informovat na www.boattoistanbul.blogspot.com.