VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Návraty s Deníkem: Říkejte mi Jiříku, tady mi tak říkají všichni

České Budějovice /VIDEO/ - Na dveřích pokoje v domě pro seniory má ale jméno Georg. Přes čtyřicet let žil v Německu. Po událostech roku 1968 se svou ženou Ludmilou, dcerou Marcelou a synem Jiřím emigrovali. Před pár lety se s manželkou vrátil do rodných jižních Čech. Lída, jeho dobrá duše, s kterou by letos oslavili 68 let společného života, odešla před dvěma lety.

10.9.2018
SDÍLEJ:

Do své rodné Hluboké nad Vltavou se vypravil pátrat po svých vlastních stopách jednadevadesátiletý Jiří Kalma.Foto: Deník / Radka Doležalová

Návraty s Deníkem

Chcete se projektu zúčastnit?Milí senioři, rádi byste se podívali do míst, na která máte nezapomenutelné vzpomínky?  Napište nám na adresu redakce Deník, náměstí Přemysla Otakara II. 8/5, 370 01 České Budějovice či na navratyjc@denik.cz. Nezapomeňte uvést své jméno, telefon, případně mailovou adresu, a připsat, kam byste se chtěli podívat a proč. Na obálku napište heslo „Návraty“. Své rodiče nebo prarodiče mohou přihlásit jejich děti či vnuci. Těšíme se na vaše návraty!

V domě pro seniory Emausy, kterou na Dobré Vodě u Českých Budějovic provozuje společnost Ledax, už na nás čeká ředitelka domova Martina Primáková. Jdeme poprvé za tím, koho chceme vrátit až na samý začátek jeho života. Vzít ho do míst, kde se v roce 1927 narodil. Na Hlubokou nad Vltavou.

Ve vstupní hale domova míjíme milé obrázky. „To maloval Jiřík,“ slyšíme od usměvavé Martiny, má jeden i ve své kanceláři. „Je to od vás moc hezké, co pro starší lidi chcete dělat,“ dodává na konto záměru našich novin zprostředkovat stovce českých seniorů návrat tam, kam je vážou vzpomínky. Na místa, kde se narodili, kde chodili do školy, kde kdysi pracovali nebo byli na vojně či našli první lásku. Plnit jejich přání a být u toho.

Tatínek Jiříka sloužil u Schwarzenberga. „Pracoval tam v kanceláři na Hluboké,“ začíná své vyprávění roztomilý stařík. Mluví plynule a naprosto správně česky, vyslovuje zřetelně, jako kdyby někomu rovnou diktoval do pera. Tělo není už tak pohyblivé, ale oči jiskří, když se ponoří do vzpomínání. Rodiče bydleli ve služební vile za Hlubokou nad Vltavou vedle zámeckého parku. Tam se v květnu 1927 narodilo jejich první dítě. Dostalo jméno Jiří.Všichni spolu: Liduška, Jiřík, Marcelka a táta Jiří.

Každou chvilku ho někdo pozdraví, usměje se na něj, on opětuje pozdrav, pohled, úsměv. Mezi tím si povídáme, jak šel život. Do obecné chlapecké školy chodil v Hluboké, když mu bylo sedm let, přibyl do rodiny bratr Pavel. Vzpomínky jdou do hloubky předválečných let. Dojde i na devětatřicátý, kdy na Hlubokou přijeli vojáci wehrmachtu. „Bylo špatné počasí, sníh s deštěm,“ připomíná si a dodá historku, jak jedna stará žena poslala Hitlera „za trenky“.

Rodina se z jihu Čech stěhuje za otcovou prací do Loun, Jiřík jako totálně nasazený pracuje v tamní mlékárně. „Odebíral jsem vzorky z konví,“ vypráví a já se ocitnu v mém dětství, v naší mlékárně, kde z hliníkových konví nabírá mlíkařka odměrkou mléko do přinesených bandasek. A cítím ten pach čerstvého mléka, vůni sýrů, když se vyndají z pod poklopu na dřevěném pultu s rýhami od nože, jak se na něm krájely obrovské bochníky tmavého chleba. Do reality mě vrací Jiřík, který z minulosti loví další místo, kde rodina žila. Chýnov u Tábora. „Měli jsme byt na zámku, po válce nás odtud vyhodili, protože zámek obsadili Rusové.“ Museli se tehdy nastěhovat na faru. Domů na konci války utíká s dvanácti kluky z nasazení ze Židlochovic u Brna domů na Táborsko. V Táboře zažijí nálet na vlakové nádraží. Slíbil, že je odvede domů a povedlo se.

Přichází nabídka pracovat v bývalých Sudetech a Jiřík odchází do Chebu, učí se tam řemeslu. Pak továrna na stroje, co míchají beton. Jezdí na školení a pro materiál do Německa.

Do své rodné Hluboké nad Vltavou se vypravil pátrat po svých vlastních stopách jednadevadesátiletý Jiří Kalma.Rodina se mezi tím stěhuje opět za prací, tentokrát je otec Kalma přeložen do šumavského Vimperku. Bydlí na zámku. Jiřík nastupuje do účtárny lesního závodu. Zakrátko pak na vojnu v místních kasárnách, má štěstí, že nemusí cestovat bůhvíkam. Nachází tady svou lásku Lidušku. Pracuje v bývalém Šumavanu. V kanceláři. Za války žila u svých pěstounů. Teta si ji k sobě od rodičů z Prahy vzala na „německou“ výchovu do Sudet. Po válce neunesou velkoříšskou prohru a zlobu vítězů a pustí si oba pěstouni plyn.

Rok 1950 a svatba v Praze, v kostele svaté jmenovkyně Ludmila a Jiří si slibují věrnost. Ve Vimperku se narodí i jejich první dítě Jiří, po dvou letech Marcelka. Zůstávají tady jedenáct let. Odtud odchází rodina na Sokolovsko do Kynšperku nad Ohří. Hnědouhelný revír. Dotáhne to tady až na štajgra.

Okupace, na západ Čech dorazily ruské tanky. „Musel jsem lhát i kamarádům, a to dělám opravdu nerad,“ zaleskne se v očích vzpomínka na listopadové dny osmašedesátého, kdy věděli, že z povolené návštěvy se domů už nevrátí, ale museli mlčet. Šestnáctého listopadu odjíždí do Německa táta a syn, týden po nich maminka s Marcelkou. Rodina začíná nový život ve Stuttgartu.

Z rodinného alba

Přichází velká bolest, nemůže v Čechách pochovat své rodiče, hrozí mu roky vězení za nelegální opuštění socialistické republiky. Pak bolest ze smrti jediné dcery. Bolí i zpráva o zákeřné nemoci, která vede po dlouhých měsících beznaděje ke skonu nejbližšího a velmi milovaného člověka, věrné Lidušky.

Povídání přerušuje telefon. Volá kamarádka z Budějc. „Jsem v plné práci, až se ze mě kouří,“ říká Jiřík té na druhém konci. Je ve svém živlu. Má svého posluchače. A jsem ráda pozorným posluchačem.

A kam se chce vrátit? „Rád bych se podíval do rodného domu, taky do školy, jen tak se podívat zase po letech na Hlubokou.“Jiří Kalma s obrazem který sám namaloval.

Den návratu do rodného města získává jasnější obrysy. „Přijeďte, až budeme dávat s hasičema novou loď na vodu, to se bude panu Kalmovi líbit,“ doplňuje plán návratu starosta města a senátor Tomáš Jirsa. „A zajdeme k Macháčkovi na naše hlubocké pivo,“ láká.

V Hluboké se také narodil synovec Jiříkův, bývalý generální ředitel boleslavské škodovky Ludvík Kalma. Když mu bylo pětapadesát, narazil ve zkušební m voze škoda Octavia do kamionu se dřevem, který stál přes jihočeskou silnici u Horusic. Na místě sympaťák Škodovák zemřel. Říkalo se, že to bylo dílo mafie, která se dopouštěla ve velkém podvodů při dovozu ojetých vozů k nám. Proti podvodům ředitel Kalma tehdy energicky vystupoval. Cizí úmyslné zavinění se však nikdy neprokázalo, vyšetřování bylo uzavřeno. Dnes má Ludvíček, jak o něm důvěrně mluví jeho strýc, ulici v Mladé Boleslavi. Severovýchodní tangentu.

Je čtvrtek 23.srpna a my jedeme na Dobrou Vodu pro Jiříka. Vyfešákoval se, fotoaparát na krku, „musím si koupit ale nový“, řekne hned na úvod. Pro jistotu bereme i vozík, kdyby fofrklacky nestačily.

Na místě spolujezdce vedle mě není pochyb, že on je velitelem našeho vozu. „Pozor, tady jsou retardéry,“ upozorňuje s přesností. Je neuvěřitelné, jakou má paměť. Projíždíme Hlubokou a vyprávění nebere konce. Kdo kde bydlel, kde byl pekař, doktor, živnostník je v jeho řeči nóbl pojmem.Do své rodné Hluboké nad Vltavou se vypravil pátrat po svých vlastních stopách jednadevadesátiletý Jiří Kalma.

Městský úřad sídlí v bývalé chlapecké škole. „Tenkrát jsem ještě nevěděl, že holky nejsou to samé jako kluci,“ říká náš milý šprýmař. Dnes jsou u vchodu sochy dvou sedících dívek. Musíme s nimi udělat fotku na památku. Dovnitř nás doprovázejí dvě pracovnice úřadu. Jiřík neomylně v tamní zasedací místnosti zastupitelů ukazuje na místo, kde byla jeho lavice, kde byla tabule. Vzpomněl si na svého spolužáka Vladimíra Stráského, syna místního lékaře. „Tehdy se ještě slavili státní svátky, třeba dvacátý osmý říjen. Tak jeden z nejlepších, to byl ten Vladimír Stráský, směl na pódiu přednášet. A on to dělal s takovým patosem: Vlajko vlaj!“ zvedá ruku, aby dodal přednesu svého kamaráda patřičný důraz.

Jedeme k rodnému domu, dvojvile na kraji Hluboké, vedle zdi zámeckého parku. Téměř samota. Věřím, že nám současní majitelé odpustí. Vstoupili jsme do jejich území bez souhlasu. Ale nešlo to jinak. Jiřík moc chtěl. Vila je v rekonstrukci, dveře otevřené, tak jsme si troufli. A stálo to za to. Devadesátník Jiří Kalma se tady proměnil v malého chlapce, vzpomínal na studánku, která byla přímo v kuchyni, na houpacího koníka i šlapací autíčko. Na to, jak zdejší sadař mu na kapotu vozítka dával pytlík třešní. Nevidím mu do hlavy, ale v očích byly ty roky prožité u sukně mámy při čekání na to, až se táta vrátí z práce. Ale i připomínka toho, jak se nemohl s rodiči rozloučit a vyprovodit je na poslední cestu.

A jak se tu cítil? „Dobře. Ty zdi na mě promluvily.“ Slzy nejsou jen v očích Jiříka, když napojen na své blízké říká: „Tak pane, dopřej jim věčného odpočinku.“

Tak rychle k vodě, kde hasiči dostávají potřebný dárek. Novou loď. Místní hasiči nejen při povodních v druhém roce tohohle století ukázali, že umí. Jiřík je středem pozornosti, Jihočeská televize s ním natáčí i pár vět do zpravodajství. A všichni mu podávají ruce a vítají mezi sebou.Jiří Kalma jako mládenec.

Teplota venku míří nad třicítku, proto se loučíme s hasiči a hosty malé slavnosti u Vltavy a přesouváme se k Macháčkům, do místní oblíbené restaurace, kde se vaří také místní pivo. Dáváme si pravou jihočeskou zelňačku a cmundu, rozuměj bramborák, a k tomu orosenou jedenáctku.

Starosta Jirsa vypráví o tom, jak i jeho pradědeček sloužil ve 20.letech u Schwarzenbergů. Možná se s tatínkem Kalmovým znali. Jiřík se živě zajímá o historii i novinky z Hluboké. Probíráme Kelty i ty, co tady byli před nimi.

Jiřík dostává od svého hostitele dárek, sbírku předmětů z Hluboké na památku. Dojetí žene slzy po Jiříkově tváři. Hladím ho po ruce v obavě, aby tolik pozitivních emocí nerozzlobilo srdíčko. Ale nemusím se bát, je hned zase plný šarmu a vtipkuje. Na cestu domů dostává ještě další dárek, pivo, které mu tak chutnalo. Prý ho schová pro svého syna, až přijede z Rottenburgu na návštěvu do Dobré Vody za svým tátou.

Vracíme se na Dobrou Vodu. „Ani nevíte, co jste pro Jiříka udělali,“ říká naše už známá ředitelka Martina. Mýlí se. Víme to moc dobře a je nám z toho moc dobře. 

Chcete se i vy podívat do míst, kde jste už dlouho nebyli, máte na ně nezapomenutelné vzpomínky? Chcete, aby vaši rodiče, prarodiče prožili příjemný návrat do vlastní minulosti? ?  Napište nám na adresu redakce Deník, náměstí Přemysla Otakara II. 8/5, 370 01 České Budějovice či na navratyjc@denik.cz. Nezapomeňte uvést své jméno, telefon, případně mailovou adresu, a připsat, kam byste se chtěli podívat a proč. Na obálku napište heslo „Návraty“. Své rodiče nebo prarodiče mohou přihlásit jejich děti či vnuci. Těšíme se na vaše návraty!

Do své rodné Hluboké nad Vltavou se vypravil pátrat po svých vlastních stopách jednadevadesátiletý Jiří Kalma.

Dopis ředitelky CSS Emausy Dobrá Voda Martiny Primákové, kde Jiří Kalma bydlí:

Z celého srdce děkuji Deníku za úžasný nápad, za myšlenku, která dala vzniknout tak báječnému projektu. Zdá se to jako banalita . . . jít se podívat do svého rodiště, ale opak je pravdou. Mnozí z našich uživatelů nemají možnost dostat se na místa, kde se narodili, kde vyrostli, kde chodili do školy, kde prožívali své první lásky a radosti. Důvodem není jen dálka od rodiště, ale také limit lidský – rodina bývá daleko, často stovky kilometrů a při návštěvách jsou rádi, že si spolu pohovoří a stráví společný čas „doma v Emausích“. A ani my jako pracovníci nemáme možnost uspokojit všechny potřeby našich uživatelů a odvézt je do míst jejich mládí, byť bychom to udělali rádi. Díky Deníku se mohou senioři vrátit v čase, zavzpomínat na rodiče, kamarády, možná se podívat i do pokoje, kde jako děti spávaly, kde je hladila maminka (často slýchám vzpomínky na rodiče, na mládí), mohou se dotknout domu nebo stromu, který měli rádi. Mnozí po mnoha desetiletích a možná i naposledy.
Pan Kalma o zážitku, který jste mu dopřáli, stále hovoří a má z něj velikou radost. Děkuji!

Autor: Alena Pancerová

10.9.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Specialisté v oblasti personálního řízení HR 21 000 Kč Specialisté v oblasti personálního řízení HR KOORDINÁTOR S NĚMECKÝM JAZYKEM. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pro posílení naší zahraniční divize v Českých Budějovicích hledáme kolegu/kolegyni s aktivní znalostí německého jazyka., Náplň práce: nábor zaměstnanců a výběr zaměstnanců, koordinace projektu v oblasti lidských zdrojů, administrativa a reporting, krátké služební cesty do zahraničí, Požadujeme: SŠ/VŠ, NJ aktivně, zkušenosti v oblasti náboru zaměstnanců alespoň 1 rok výhodou, možno i absolvent, odolnost vůči stresu, samostatnost, ŘP"B" - aktivní řidič, dobrá znalost práce na PC (Word, Excel, internet), Nabízíme: HPP- pracovní doba 7:30 - 16:00 hod. fixní plat a variabilní prémiová složka, možnost profesního růstu, služební telefon, automobil na služební cesty, pestrou práci s lidmi, 3 sick days ročně, V případě zájmu volejte paní Antje Chmelašř nebo zašlete své CV na uvedený e-mail. Pracoviště: Bohemia works, a.s. - čb, Krajinská, č.p. 230, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Antje Chmelař, +420 773 220 747. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků 17 000 Kč Řidiči vysokozdvižných vozíků ŘIDIČ VYSOKOZDVIŽNÉHO VOZÍKU. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Od kandidátů očekáváme: střední odborné učiliště - technické obory výhodou, platný průkaz řidiče VZV a praxi min. 2 roky, zkušenosti se směnnými provozy (třísměnný provoz), schopnost práce v týmu, spolehlivost, flexibilita., Hlavní povinnosti zaměstnance: skladování a manipulace se zbožím ve třísměnném provozu, nakládka zboží - vše s využitím VZV, komunikace s kolegy v pracovním týmu., Firma nabízí: možnost práce v dynamickém kolektivu, perspektivu neustálého rozvoje, kariérní růst, zázemí velkého mezinárodního koncernu, plat od 17 000,- Kč - bude upřesněn při osobním jednání dle zkušeností a dovedností, firemní benefity - 5 týdnů dovolené, dotované závodní stravování, nadstandardní lékařská péče, příspěvky na dětské rekreace, příspěvek na životní a penzijní připojištění a další., Zájemce prosíme o zasílání CV a motivačního dopisu, vč. fotografie na uvedený e-mail. Prosím o umístění klauzule: Souhlasím se zpracováním mých osobních údajů obsažených v mé pracovní nabídce pro potřeby realizace procesu výběrového řízení v souladu se zákonem na ochranu osobních údajů.. Pracoviště: Mondi bupak s.r.o., Papírenská, č.p. 587, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Arnošt Vydra, +420 602 130 978. Výroba - Výroba Strojírenští technici 20 000 Kč Strojírenští technici TECHNIK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: České Budějovice, PRACOVNÍ NÁPLŇ: koordinace výroby, zadávání zakázek do výroby, výběrová řízení, kontrola výroby, aktivní účast na koordinaci zakázek, plnění stanovených plánů a úkolů, POŽADUJEME: min. středoškolské vzdělání techn. typu ( strojní či stavební), praktické zkušenosti v oboru kovovýroby či stavební činnosti, řidičský průkaz sk. B, technickou zručnost a myšlení, znalost výkresové dokumentace, zodpovědnost, časovou flexibilitu, samostatnost, bezúhonnost, NABÍZÍME: zaměstnání u stabilní společnosti, zajímavou kreativní práci - potřebné technické vybavení, nástupní plat 20000,-Kč + prémie, příspěvek na stravování, NÁSTUP: ihned. Pracoviště: Ag konstrukt s.r.o., nám. Švabinského, č.p. 961, 370 08 České Budějovice 8. Informace: Marek Přech, +420 606 822 407. Věda a výzkum - Věda a výzkum Výzkumný a vědecký pracovník 20 970 Kč Vědečtí, výzkumní a vývojoví pracovníci na vysokých školách TECHNIK/TECHNIČKA - AKVAPONIE. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20970 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: správa akvaponické haly; zajištění pravidelné kontroly, údržby a revizí technologií; obsluha akvarijních místností (krmení, čištění nádrží, sestavování odchovných, pokusných aparatur); obsluha hydroponických technologií (příprava živných roztoků, management škůdců, pěstování rostlin); sběr dat a vzorků v terénu; analýzy (fyzikálně chemické parametry vody…); obsluha a údržba laboratoří a přístrojů; pomoc při provádění experimentů; spolupráce při zpracování dat a psaní vědeckých publikací, Požadujeme: VŠ vzdělání (zemědělského/rybářského směru výhodou); předchozí zkušenosti s prací ve vědeckých laboratořích výhodou; zkušenost s prací v intenzivní akvakultuře a pěstováním rostlin ve sklenících a hydroponii výhodou; znalost anglického jazyka na komunikativní úrovni, minimálně na úrovni B1; uživatelská znalost práce na PC - MS Office (Word, Excel, PowerPoint, Outlook); komunikativnost, samostatnost, systematičnost, zodpovědnost, pečlivost, organizační schopnosti, ochota učit se novým věcem/metodám, schopnost práce ve stresu; řidičský průkaz skupiny B - aktivní řidič/ka; dobrý zdravotní stav. , Nabízíme: zajímavou práci v mezinárodním kolektivu; příjemné pracovní prostředí; možnost osobního i profesního rozvoje (jazykové a zaměstnanecké kurzy); další zaměstnanecké benefity (5 týdnů dovolené, stravenky, zvýhodněné mobilní volání či bankovní služby u partnerské banky, MS Office zdarma pro soukromé využití)., Mzda: 20 970 - 26 000,- Kč měsíčně (dle Mzdového předpisu JU), po zapracování možnost osobního ohodnocení , Místo výkonu práce: Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Fakulta rybářství a ochrany vod, Ústav akvakultury a ochrany vod, Na Sádkách 1780, 370 05 České Budějovice , Strukturovaný životopis, motivační dopis a kopii dokladu o nejvyšším ukončeném vzdělání zasílejte Ing. Mirce Průšové na e-mail mprusova@frov.jcu.cz nebo na adresu Fakulta rybářství , a ochrany vod, Zátiší 728/II, 389 25 Vodňany nejpozději do 30. 9. 2018., Více informací na http://www.frov.jcu.cz/cs/home-button/uredni-deska/volna-pracovni-mista. Pracoviště: Jihočeská univerzita v českých budějovicích - frov čb, Na Sádkách, č.p. 1780, 370 05 České Budějovice 5. Informace: Mirka Průšová, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tigers na vozíku hledají nové kamarády pod basketbalové koše

Tigers na vozíku hledají nové kamarády pod basketbalové koše

Ilustrační foto

Sedmiletý pytlačil v rybníku a s rybami krutě zacházel

Lokomotiva najela do odstavených vagonů, škoda je tři miliony

České Budějovice - V pátek ve 21.35 hodin se srazila posunovaná lokomotiva s odstavenými osobními vozy bez cestujících, přičemž tyto prázdné vagony vykolejily.

Neznámí i známí muzikanti vystoupí na jednom pódiu

České Budějovice - Podzimní část druhého ročníku série koncertů Večery S začal v pátek 21. září patnáctiletým muzikantem Martinem Kajabou, rodinnou kapelou Cihelna a zpívajícím právníkem Ivem Jahelkou.

TalentAkademie má před sebou další dva dny

České Budějovice - První den prémiové TalentAkademie Jihočeských nadějí mají za sebou nadaní studenti jihočeských gymnázií.

Kam za zábavou a poznáním na Českobudějovicku

Českobudějovicko - Připravili jsme tipy na volné víkendové chvíle.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT