Předseda klubu lidovců Bernhard Baier naopak upozorňuje, že nyní projíždí náměstím denně 4500 aut od Kostelní ulice, 500 až 1000 z Radniční ulice a až 900 od mostu Nibelungů. „Pokud by byly odkloněny, přibude na dunajském nábřeží 40 procent dopravní zátěže," argumentuje.

Budou zácpy?

Pasovský deník PNP varuje před možnými dopravními zácpami, které se budou tvořit zejména v pátek 17. května odpoledne a v navazující sobotu, a to především na dálkových silnicích k Severnímu moři a k Baltu, a také k Alpám. Letiště Mnichov počítá v pátek s minimálně 120 000 cestujícími, tedy s jednou z absolutně největších špiček v roce. V Bavorsku a v Bádensku-Württembersku totiž začínají dvoutýdenní letnicové prázdniny.  Během nich podle správy letiště bude startovat a přistávat na 18 000 letadel s 1,8 milionu pasažérů. 900 letů povede do Itálie, po pěti stech do Španělska a do Francie, 360 do Turecka, 250 do Řecka. Jen na Mallorku zamíří 119 letů. Kolony se budou podle automotoklubu vytvářet i na všech důležitých dálnicích v Rakousku, kolem tras na St. Gotthard a San Bernardino ve Švýcarsku, na Brenner a na silnicích při pobřeží v Itálii.

Vyhlídku vysadí nad střechy Lince.Věž nad střechami

Firma Bratři Reschové z příhraničního Ulrichsbergu staví 33 metrů vysokou vyhlídkovou věž, která bude součástí třetího „Opojení výškou" v Linci. Bude stát nad výtahovou šachtou parkovacího domu Passage vysokého čtyřicet metrů. „Něco takového se nestaví každý den, logistické požadavky jsou všechno jiné, jen ne obvyklé," říká prokurista firmy Markus Obermüller v deníku OÖN.

Zkušenosti s „visutým" pracovištěm mají – pro „Opojení" stavěli už dřevěné chodníky, po kterých při minulých akcích přešly statisíce návštěvníků.

Nynější stavba kopíruje „Alpskou vyhlídku" u Ulrichsbergu. „170 kubíků podšumavské jedle bude spojeno 9500 kilogramy formovací oceli a 5000 svorníky, váha věže bude 96 tun," vypočítávají OÖN. Díly montují v Ulrichsbergu, na místo budou vyzdviženy jeřábem. „Dvě velké vyhlídkové plošiny spojené schody  - ta vyšší je 55 metrů nad náměstím – umožní návštěvníkům porozhlédnout se nad Lincem."

Obviněný Javier F.Prominentní vrah?

V hornorakouském Riedu bude souzen Javier F. (42), bývalý šéf guatemalské kriminálky. Je obžalován z účasti na sedmi vraždách vězňů v Pavonu v roce 2006, píše list OÖN. V případě uznání viny mu hrozí až dvacet let nebo doživotí. F. měl s dalšími vysokými funkcionáři sestavit seznam kandidátů smrti. Uvěznění kritikové režimu byli postříleni maskovanými kriminálníky, čemuž měl být obžalovaný podle státního zástupce Aloise Ebnera osobně přítomen. Že by také sám popravoval, se prý nedá dokázat.

Po převratu režimu zřídila Guatemala s OSN komisi ke stíhání těžkých zločinů, aby byla země očistěna od drogových válek a korupce. Byly vystaveny zatykače mj. na ministra vnitra Carlose Vielmana, šéfa policie Erwina Sperisena, jeho zástupce Javiera F. a patnáct dalších bývalých státních představitelů. Vielman je nyní uvězněn ve Švýcarsku,  Sperisen ve Španělsku. Javier F. uprchl v roce 2007 přes Španělsko a Pasov do hornorakouského Innviertlu. V Rakousku dostal dokonce azyl. Podle obce v okrese Schärding, kde s manželkou a dětmi bydlí, je rodina v místě dobře integrována. Na jaře 2011 požádala Guatemala o jeho vydání. Vrchní zemský soud v Linci ale uzavřel, že by obviněný zřejmě nemohl očekávat ve své vlasti fairový proces. Trestní řízení s ním je tak vedeno v Rakousku.

Žalobci v Riedu se museli „prokousat" 10 000 stranami spisového materiálu, které ministerstvo spravedlnosti nechalo přeložit ze španělštiny. Videomostem do Guatemaly vyslýchali svědky, devět jich má přijet do Riedu. Javier F. vinu popírá, žádný seznam kandidátů smrti prý nevypracovával, ilegálnímu zabíjení přítomen nebyl. Termín hlavního líčení zatím nebyl stanoven. Obviněný může podat proti obžalobě stížnost, což by proces zase oddálilo.

Na Velký pátek neúřadují

Více než 40 let ve Steyru platilo, že zaměstnanec magistrátu nemusí být evangelík, aby dostal na Velký pátek volno, aniž by čerpal dovolenou. Tehdejší starosta Josef Fellinger (SP) tehdy rozhodl, že tento největší svátek v luteránském církevním kalendáři bude nadále placeným volným dnem generálně pro všechny úředníky, píše deník OÖN. Toto nařízení nikdo nikdy nenapadl, už před dvěma roky vydala zemská vláda závazný pokyn ke zrušení tohoto plošného zvýhodnění.

Zástupci zaměstnanců ale proti zrušení vytáhli k pracovnímu soudu. První instance dala zapravdu radnici, vrchní zemský soud se naopak postavil na stranu úředníků a Nejvyšší soud nyní neshledal důvod k dovolání radnice zasáhnout, protože prý nejde o otázku zásadního právního významu. „Tím se věc vrátila ke starému pořádku, jak jej zavedl Fellinger," uvedl linecký list. „Ať je někdo křesťanem, muslimem, agnostikem, ateistou nebo jakéhokoliv dalšího světového názoru, má jako úředník magistrátu ve Steyru na Velký pátek automaticky placené volno."  Oba minulé Velké pátky, na které si zaměstnanci radnice museli vzít dovolenou, nyní budou vyhodnoceny jako časové bonusy a lidé je dostanou zpátky.

Vraždy neobjednal?

53letý podnikatel z Horních Rakous s firmou v Bad Füssingu byl obviněn z toho, že si měl v kavárně v Temešváru najmout dva Rumuny, své bývalé zaměstnance, k zavraždění bývalé přítelkyně a obchodního partnera v Německu. Za to jim slíbil 41 000 eur (Deník informoval). Rumuny měl dokonce dovézt do Horních Rakous, aby jim ukázal bydliště expřítelkyně, a předat jim fotografii a adresu partnera v Brémách. Na mezinárodní zatykač byl zadržen v Rumunsku a umístěn do vyšetřovací vazby v Riedu. Už z ní byl ale propuštěn.

V minulém týdnu byl konfrontován s oběma rumunskými svědky, kteří se přihlásili rakouské policii a informovali o údajné přípravě vraždy. Konfrontace přinesla řadu rozporů. Navíc byl zjištěn třetí svědek, který při tvrzeném rozhovoru podnikatele s těmito muži dělal tlumočníka. Ten líčil událost jinak, píše list OÖN. Pochybnosti byly podle státního zástupce tak velké, že údajný zadavatel činu bude nyní vyšetřován na svobodě.

Dražší bydlení

Nájmy v Rakousku stouply od začátku roku 2009 zhruba o pětinu, píší OÖN. Pro srovnání, v Německu to bylo jen o pět procent. Ovlivnil to i nárůst počtu obyvatel v Rakousku za deset let o pět procent, zatím co v Německu za stejné období počet obyvatel poklesl o půl procenta.