Podle ní se v něm loni stalo 6627 trestných činů na 100 000 obyvatel, píše PNP. Druhý je Augsburg 7217. Na posledním místě skončil Frankfurt nad Mohanem se 14 864 trestnými činy na 100 000 obyvatel. Před ním byly Hannover 14 616 a Berlín 15 558. Celkově v Německu bylo loni zaznamenáno meziročně o deset procent méně zločinů. Tak velký pokles nebyl u sousedů téměř 25 let.

Budou „překládat“ pohádky?

Rakouský linguista Rudolf Muhr, „vehementní zastánce ,rakouštiny´ v němčině“, zuří nad mnoha knížkami pro děti, které jsou do Rakouska dovezeny z Německa. „Jejich jazyk je pro Rakousko totálně cizí. Rodiče jsou nuceni texty překládat, když dětem čtou. To je absurdní!“ říká v OÖN a vidí úkol pro ministerstvo školství upravit knížky do rakouské verze. „To stojí za zasubvencování!“ míní.

Ředitelka největšího rakouského nakladatelství dětských knih, germanistka Hildegard Gärtnerová z Möllnu, našla diferencované řešení. „Jsme rakouské nakladatelství, ale vydáváme i autory z Německa nebo Švýcarska. Ty nechci nutit k rakouské němčině, protože to by se rovnalo znásilňování tématu,“ říká. „U mladých je možné předpokládat povědomost o tom, že každý autor užívá své mateřštiny.“ Pro vydání určená čtenářům od sedmi do jedenácti let nabízejí na konci knížky glosář, v němž jsou vysvětlovány výrazy v Rakousku málo používané či vůbec neznámé.

Jako problematičtější vidí Gärtnerová přesun mladých čtenářů k digitálním médiím. Jejich nabídka je obsáhlá, ale nesmí se zapomenout na to, že čtení je základem pro pochopení i internetového světa. „Máme dvacet procent sekundárních analfabetů, kteří se sice naučili číst, ale obtížně chápou obsah,“ uvádí.

Připomíná, že tištěná, smysly uchopitelná kniha má ve srovnání s čistě digitálním podáním „dodatečné komponenty“ - typografii, papír, dotvářející prvky. Přesto od ní mládež utíká už v první fázi puberty.

Léto přišlo v pátek

Uplynulý pátek naměřili v Rakousku letos poprvé 30 stupňů tepla – v Salcburku. „Je to druhý nejbrzčejší (prosím, přesně podle Wkipedie! - pozn. red.) termín od začátku měření,“ napsal linecký Volksblatt. Rekord drží stejný „pařák“ ze 17. dubna 1934, rovněž v Salcburku. Druhá nejranější (to už je lepší? - pozn. red.) třicítka byla dosud v Obersiebenbrunnu v Dolních Rakousích (23. dubna 1968) a v Salcburku (23. dubna 2000). List k tomu dodává, že loni bylo ve stejný den v tomto městě o 27 stupňů méně.

Chodí denně 660 metrů

Průměrný Rakušan ujde denně při vyřizování běžných záležitostí průměrně 660 metrů, uvedl Volksblatt. Denně je to ve státě celkem asi 5,8 milionu kilometrů. Tím uspoří země ročně kolem 530 000 tun oxidu uhličitého. „Na druhé straně každá desátá jízda autem je kratší než 1,4 kilometru, tedy rozhodně v dosahu chůze,“ pokračuje deník ze zprávy Dopravního klubu Rakouska.

Zatím co v roce 1995 bylo ještě asi 27 procent cest všedního dne vykonáno pěšky, za dvacet let už to bylo jen 18 procent. Ve Vídni, kde je k tomu vhodná infrastruktura, vykonají pěšáci 28 procent denních cest – a automobilisté 27 procent.

Škrabálek k psychiatrům

Kolem 1500 aut poškrábal v Dolním Francku 24letý student z okresu Würzburg. Tím způsobil škodu v milionové výši, uvedla PNP. Policie vandala dopadla při činu ve Schweinfurtu po vyrozumění od svědkyně, jak rýpe do krytu motoru a do dveří zaparkovaných aut. Pasovský list naznačuje, že k dopadení možná přispěla i odměna 5000 eur, vypsaná za upozornění vedoucí k pachateli. Zvláštní jednotka „Škrabač“, vytvořená v únoru, podezírá mladíka i z toho, že je odpovědný za sérii poškozování cizí věci v oblasti Würzburgu – od června poničil lak na stovkách vozidel. Podezřelý byl umístěn na psychiatrii.

Pád cyklisty každých 32 minut

Policie v Bavorsku zaznamenala loni 16 049 nehod cyklistů, tedy skoro přesně stejně jako předloni (16 057). Čistě matematicky se stala každých 32 minut jedna, uvedla PNP. Lehké či těžší pohmožděniny utrpělo 14 758 kolařů, 70 bylo usmrceno. Od roku 2013 počet havárií kolařů stále stoupá.

Školáci zlobí

Počet trestných činlů na bavorských školách loni výrazně stoupl - meziročně o 540 na 8356, uvedla PNP. Jejich objasněnost byla 60 procent. Nejčastěji šlo v obou letech o krádeže – vždy přes 2400 případů. Vypátrán byl jen asi každý čtvrtý pachatel.

V roce 2016 prošetřovala policie 4576 osob, z 81 procent mužů. 1023 pachatelů nemělo německý pas, 4337 bylo mladších 21 let. Loni bylo podezřelých 5146, z toho 1289 cizinců

Minimální mzda 1500 eur

S výší minimální mzdy 1500 eur sjednané až do konce roku 2019 je Rakousko v Evropě druhé za Lucemburskem. V Německu je to o čtrnáct procent méně než u našich jižních sousedů. „Tamních 8,84 eura za hodinu odpovídá také měsíčním 1500 eur, mzda je ale vyplácena jen dvanáctkrát ročně. Naopak prakticky všechny rakouské koletivní smlouvy zakotvují ještě dva zvláštní platy, což ve výsledku odpovídá měsíční mzdě 1750 eur,“ uvedly OÖN.