Pasov - Několik let byli Mia a Ben nejoblíbenějšími jmény v Německu. Nyní Miu vystřídala těsně Emma, Ben ale na špici setrval počtvrté za sebou. Tato dvojice zvítězila v sedmi spolkových zemích. Celorepublikově následují Emmu Mia a Hanna/Hannah, Bena pak Luis/Louis a Paul. V Berlně zaznamenali boom Noah a Elias, na východě je ceněn Oskar, na severu Henri/Henry. Z desítky vypadl Felix. V tradičním Bavorsku došlo k malé revoluci – poprvé vede Lucas/Lukas. „Že první místo opustil Maximilian, to ještě v mé statistice nebylo," říká amatérský badatel Knud Bielefeld z Ahrensburgu, který oblíbená jména vyhodnocuje od roku 2006. Letos žebříček sestavil ze 181 300 údajů z více než 450 klinik, porodnic a matrik. Zachytil tak podle vlastních slov asi 27 procent všech narozených v Německu.
Rodiče se podle něho zase orientovali na mediální události. „Skokanem roku", v němž se konalo mistrovství světa ve fotbale, je Mats, což je křestní jméno úspěšného reprezentanta SRN Hummelse. Jméno se prosadilo zvláště v Severním Porýní – Vestfálsku, kde Hummels žije. Ještě nikdy nebylo Matsů tolik jako letos, říká Bielefeld. Ve fotbalovém roce se do Top 150 poprvé dostal Neymar. Politici tak oblíbení nejsou, ale zaznamenáni byli letos i malí Barack a několik Erdoganů. „Jen kancléřka není pro jména vzorem, Angela je jaksi z módy," poznamenává expert.
Deset nejoblíbenějších dívčích jmen: Emma, Mia, Hannah, Sofia, Emilia, Anna, Lena, Lea, Emily, Marie, chlapeckých: Ben, Luis, Paul, Lukas, Jonas, Leon, Finn, Noah, Elias, Luca.

Plaval míli ve vodě 3,6 stupně teplé.Rekordní míle v ledové vodě

Extremní plavec Christof Wandratsch (48), učitel z Haimingu v okrese Altötting, se připravuje na 1. Aqua Sphere Ice Swimming German Open (9. – 11. ledna v Burghausenu). Ve Wöhrsee v Burghausenu vyhrál při teplotě vzduchu mínus dva stupně a vody 3,4 – 3,6 stupně mezinárodní Ice-Mile v novém světovém rekordu 21:38 minuty, píše deník PNP. Při oficiálních závodech na jednu míli organizovaných mezinárodní organizací plavání v ledu musí být teplota vody do pěti stupňů.

Těžká zranění

Silvestr si v Horních Rakousích vyžádal tři těžká zranění. 33letému z Antheringu explodovala rourová bomba kategorie F2 při zapálení už v rampě a muž musel být s poraněními v obličeji dopraven do nemocnice v Salcburku. V Münzkirchenu odpaloval 44letý muž baterii 48 raket, které ale explodovaly, jakmile přiložil letlampu k zápalné šňůře. Utrpěl popáleniny tváře a zranění v krajině levého oka. Raketa odpalovaná ve Weyru zasáhla přihlížejícího 25letého studenta do obličeje. Byl ambulantně ošetřen ve Steyru. „Střelce" policie nenašla.
V Micheldorfu vyvolala „zbloudilá" raketa požár. Krátce po půlnoci ji vystřelil 18letý mladík před obytným domem. K vytvoření „odpalovací rampy" nahrnul sníh a střelu do něj zasunul. Po zapálení se odklonila a na terase domu zapálila koberec. Chytla i část dveří. Chlapec na místo doběhl a oheň uhasil sám. Škoda je několik tisíc eur.

Je hvězdičkou stodoly.Je hvězdičkou „stodoly"

18letý Johannes Weinberger z Bodenmaisu vyhrál v televizní silvestrovské show Musikantenstadl ze Štýrského Hradce s výrazným náskokem soutěž talentů reprezentujících Německo, Rakousko a Švýcarsko. Výsledek oznámil moderátor Andy Borg milionům diváků ve 22.58 hodiny, poznamenává deník PNP. Pak Weinberger zahrál ještě jednou na svou harmoniku vítěznou skladbu Muž, který umí tančit polku.