Velkého úspěchu dobyl také Pfarrkirchen v okrese Rottal-Inn. Získal stříbrnou medaili a dvě zvláštní ceny. Spolkový svaz pěstitelů ozdobných rostlin ocenil angažmá tamního zahradnického spolku o projekt školních zahrad a spolkový svaz zahradnických maloobchodníků prémioval „květoucí vnitřní město" této obce.

Soutěž „Entente Florale" je vypisována od roku 2001 s cílem podporovat v německých městech a obcích rozvoj zeleného, zdravého a kvalitního prostředí vhodného k žití, uzavírá deník.

Zlato 2013 převzali v Mohuči starosta Alois Brundobler a ředitel lázní Rudolf Weinberger (na snímku z PNP).

„Pekli" děti v autech

V uplynulém létě museli asistenti služby hornorakouského automotoklubu vyprošťovat z uzamčených aut stojících na horku rekordní počet 21 dětí. Nejvíc zásahů bylo v Linci, kde v červenci a v srpnu vysvobozovali osm dětí. Dospělí je ve vozidlech „zapomněli" zřejmě při všeobecně snížené koncentraci v důsledku veder. Často se také stalo, že zapomněli klíček uvnitř, zajistili dveře a pak při nakládání či vykládání věcí zabouchli kufr… Děti se také zavíraly samy omylem, když si hrály s dálkovým ovládání zapalování nebo s centrálním zamykáním. V Bad Ischlu asistenti například vysvobozovali jedenáctileté dítě ponechané v autě při 36 stupních tepla.

V létě dále obdobně zasahovali ve třinácti případech uzamčených psů.

1338 skládá reparát

V září čeká 1338 hornorakouských gymnazistů opakování postupových zkoušek. „Šedesát procent ze zhruba 500 studentů, kteří teď navštěvují naše intenzivní doukové kursy, mají v začátku září dělat jednu nebo dvě zkoušky," říká v deníku Volksblatt Bettina Langenfelderová z institutu pomocného učení Lernquadrat v Linci. „Mnozí se ke kursům přihlásili až teď, takříkajíc na poslední zvonění."

Stát nerad platí

Tři čtvrtiny firem v Rakousku platí účty během požadovaných 25 dnů. „Vzorní jsou soukromníci, protože faktury a výměry vyrovnávají průměrně za osmnáct dnů," napsal deník Volksblatt. „ Zato subjekty veřejných rozpočtů – stát, spolkové země a obce - platí průměrně za 41 dnů. Mezi zeměmi jsou i značné rozdíly – ve Vorarlbergu zaplatí stát průměrně za 32 dnů, ve Vídni ale za 45 dnů. Horní Rakousy jsou na spolkovém průměru se 41 dny. Platební směrnice EU přitom od března předpokládá platby u veřejných rozpočtů do 30 dnů."

Děti ať jen sedí

„K zajištění bezpečnosti našich dětí potřebujeme zavedení povinnosti sedět ve školních autobusech," požaduje poslanec bavorského sněmu za liberály Dominik Heuwieser z dolnobavorského okresu Rottal-Inn. Odstartoval k tomu online-petici, která běží až do 18. listopadu (https://www.openpetition.de).

Míní, že pro mnoho dětí začíná školní den každé ráno bojem o místo k sezení v autobusu. „Žáci ale mají školní den startovat odpočatí a ne vystresovaní z jízdy autobusem," říká. Připomíná, že kdo sedadlo neurve, musí za jízdy stát, se školním rancem mezi nohama nebo na zádech. V mnoha busech jsou právě nejmladší děti při brzdění pohazovány sem tam a mohou přijít k úrazu. Protože jde o vzrůstem nejmenší, nemají často žádnou možnost dosáhnout na držadla. V autech platí povinnost bezpečnostních pásů, pro malé děti jsou předepsány speciální sedačky, ale v autobusech jsou místa k stání povolena. „Tento stav je neudržitelný," říká Heuwieser. Je prý třeba změnit řád přepravy školních dětí. Dopravci a orgány, které tyto spoje financují, potřebují zaručené přísliby dotací tohoto projektu ze strany zemské vlády.