Řidiči nákladních aut, kuchaři, obchodní zástupci nebo montážní dělníci. Právě tyto profese mají přes léto nejméně problémů se sháněním nového  uplatnění. Během června na Budějovicku přibylo volných pracovních míst, míra nezaměstnanosti se ale přesto oproti květnu téměř nezměnila.

Práci hledalo 6130 lidí, což je jen o čtyři více než na konci předcházejícího měsíce. Momentálně ji shání i šestadvacetiletý automechanik Miroslav Ekhardt z Budějovic. Bez místa je už víc než půl roku. Před pár týdny sice nastoupil jako řidič dodávky k jedné budějovické společnosti, ale protože zaměstnavatel údajně měnil podmínky smlouvy a zřejmě nechtěl vyplatit slíbenou odměnu, brzy se s ním rozloučil.

Podle svých slov by si nyní rád vyzkoušel třeba pozici obchodního zástupce.  „Určitě se ale musím pořádně dívat na smlouvu a najít takové místo, kde budu mít nějaký základní plat plus provize. Hlavně nechci být placen jen od prodeje," poznamenal Miroslav Ekhradt. Až kolem dvaceti lidí se může v současné době ucházet o místo operátora call centra společnosti Telekomunikace CZ v budějovické Strádově ulici. Podle obchodního ředitele Patrika 
Schmidta je práce vhodná i pro absolventy, ale přes léto bývá zájem uchazečů slabší. Většinu pozic nyní obsadili brigádníci a stálí zaměstnanci se začnou hlásit pravděpodobně až koncem prázdnin.

„Požadujeme výborné komunikační schopnosti, logické myšlení a chuť pracovat. Uchazeči mají mít i uživatelskou znalost práce na počítači, příjemný hlasový projev a aktivní přístup k práci," popsal Patrik Schmidt. Velmi žádanými a hojně frekventovanými letními profesemi jsou i číšníci a kuchaři. Jednoho až dva šikovné kuchaře nyní shání do týmu třeba podnikatel Petr Zeman z budějovické Pražské ulice. Požaduje především vyučení v oboru a praxi. Přesto se mu však prý často stává, že se o práci uchází i naprosto nevhodní zájemci bez odpovídající kvalifikace. „Abych byl upřímný, tak co zatím přichází z pracovního úřadu, to je hrůza," povzdychl si Petr Zeman.

Během července se zřejmě míra nezaměstnanosti zvýší. Podle analytika pracovního úřadu Jiřího Berana by však nárůst snad neměl být nikterak dramatický. „Lze předpokládat, že poptávka ze strany zaměstnavatelů bude přetrvávat a počet volných míst se udrží na současné úrovni," nastínil analytik Beran.