„Podle názoru experta na koněspřežné železnice Heinze Schludermanna mají Češi předstih dvou let. Stanice Bujanov byla podle historických pramenů vybudována už v roce 1832, říká. Tato stanice dnes sice není jako nádraží používána, ale dodnes stojí v areálu nádraží, kde zastavují vlaky. Ostatně ani budova nádraží v Engelhofu v dezolátním stavu už dlouho užívána není," cituje list Schludermanna.

„Starostové obou míst berou historický souboj v klidu," pokračuje deník a parafrázuje Luďka Detoura, starostu Bujanova s 581 obyvateli: „Máme malé železniční muzeum, které ročně přitahuje až tisíc návštěvníků. Jak přesně stará je zastávka koňky, bych ale nemohl říci." Heinz Köppl, starosta Gmundenu, uvádí smířlivě: „Dva roky rozdílu nejsou moc, když se vezme v úvahu stáří nádraží. Na Engelhof jsme hrdí v každém případě."

Heinz Schludermann, který se po léta zasazuje o záchranu zbytků koněspřežné železnice, kritizuje stav budovy v Engelhofu, která je opakovaně terčem vandalů.  „Prázdné nemovitosti přitahují pachatele nepravostí jako masařky," říká. „Tyto historické budovy je třeba zpřístupnit veřejnosti. Gmundenský radní Reingruber se o to sice velmi snaží, ale všechny iniciativy bohužel ztroskotávají – organizace turistiky a zemská vláda mají malý zájem."

Tractor pulling za humny

Supersilné traktory na startu.V hornorakouském Kollerschlagu bude o víkendu finále evropského poháru v „traktorpullingu". Jde o soutěž v síle „traktorů" vybavených motory z letadel, tanků či lodí. „Některé stroje mají dokonce turbiny z vrtulníků s výkonem i deset tisíc koní," píše linecký deník OÖN.

V pátek začne program „pullingovým warm-up", show v nočním lokálu Be happy v Oeppingu. V sobotu bude zahájení ve 13 hodin. Od 13.15 budou stroje bojovat v mistrovství Rakouska, od 19 h pojedou svůj pohár ženy.  Na soutěže naváže letecká show akrobata Richarda Steinera. Ve „fanouškovské míli" budou představeni účastníci mistrovství Evropy a večer dozní při pullfull-party ve stanu. V neděli od 10.30 bude pokračovat mistrovství Rakouska, od 11.30 bude finále evropského poháru v „gardenpullingu" a od 12 hodin vyrazí traktory (v 15.30 nejsilnější kategorie). Depo bude podle OÖN volně přístupné pro diváky. Na startu má být padesát týmů z deseti států.

Stroje potáhnou co nejdál na stometrové dráze brzdicí vozík. Pokud víc účastníků absolvuje celou trať, vlečená zátěž se jim zvýší pro rozhodující jízdu. Nakonec vyhraje ten, kdo brzdu doveze dál. Z pravidel tohoto sportu pak zmiňme: Všichni jezdci mají být čistě a korektně oblečeni, traktor čisté a nalakované… (www.fullpull.at, www.oetpo.org)

Sedláci tloustnou

Jak zaznamenal linecký deník Volksblatt, rakouští zemědělci jsou tlustější než je průměrný rakouský občan. „Zatím co obézních je dvanáct procent  Rakušanů, u sedláků je to kolem dvaceti procent. Před deseti lety to bylo jen čtrnáct procent," uvádí list. Podle lékařské univerzity mají nadváhu dvě třetiny z nich, a to přesto, že všeobecně žijí zdravěji než před deseti lety. „Nadváhu a s ní spojená rizika oběhových onemocnění, vysokého krevního tlaku a cukrovky zemědělci zásadně podceňují, a to až k odmítání reality," říká psycholog sociální medicíny centra pro zdraví lidu Lékařské fakulty ve Vídni Rudolf Schoberberger. Tato skupina s nadváhou nebo otylostí považuje svou váhu za normální a nevidí žádný důvod shazovat.

„Vybarvili" se

Zábava: posypávat se barvou…Zvláštní „zábavou" byl sobotní „Holi-festival" na výstavišti v pasovském Kohlbrucku. „Každou hodinu vrhalo na povel DJ na pět tisíc mladých návštěvníků – takřka všichni v bílém oblečení - do výšky současně práškové barvy ze sáčků," popisuje deník PNP. „Mezi tím se pestře ,vybarvení´ bavili při electro a house-muzice."

„Holi" přišlo z Indie, kde lidé zdraví příchod jara barevnými pudry, vysvětluje list. V Evropě se holi-festy staly letním trendem. „V tento den jsou všichni lidé barevní – a tedy všichni stejní," lákali pasovští pořadatelé návštěvníky.  Party pod širým nebem skončila ve 22 hodin a mnozí účastníci pokračovali ve vnitřním městě. Stejný festival se konal také v Salchingu, Deggendorfu a Simbachu.

Deník PNP otevřel čtenářskou diskusi ke smyslu této akce. Někteří vyjadřovali obavu o ohrožení zdraví účastníků z nadýchání potravinářské barvy v prášku – hygienici to prý sice vylučují, ale  návštěvníci festu by si prý přesto měli chránit alespoň oči a ústa. Ostatní brojí spíš proti hluku festivalu, ta pasovská prý byla slyšet až do Neustiftu. Jiný čtenář psal o infantilní zábavě.

Klasici na cestách

Bavorský státní orchestr vystoupí 7. září v císařských zahradách Srinagaru v Kašmíru, v krizové oblasti, kde už padesát let zuří teritorální boje mezi Indií a Pákistánem. Koncert pod taktovkou Zubina Mehty bude živě přenášet bavorský rozhlas po internetu a na druhý den jej uvede v rádiu a v televizi.  Podle německého velvyslanectví v Indii jsou Mnichovští prvním západním orchestrem, který v tomto regionu vystoupí.

„Jsme jenom hudebníci, nemůžeme změnit hranice, ale můžeme lidem udělat radost," řekl Zubin Mehta, který se narodil v Bombaji. Na programu budou díla Beethovena, Haydna a Čajkovského.

„Myšlenka tohoto koncertního projektu se zrodila loni v červenci, když velvyslanec Steiner propůjčoval Mehtovi v Novém Dillí Velký spolkový záslužný kříž," píše deník PNP. „Orchestr a dirigent, který byl v letech 1998 až 2006 generálním ředitelem Bavorské státní opery a dodnes má k orchestru úzký vztah, se vzdali obvyklých honorářů."

Spěchají z nemocnic

Bavorští pacienti pobývají v nemocnicích stále kratší dobu, loni průměrně 7,4 dne. Předloni to bylo 7,5 dne. Trend zkracování pobytu trvá už deset let. „Kdo přišel do nemocnice v roce 1991, zůstával tam průměrně 12,5 dne," píše PNP. Podobně v zařízeních předběžné a následné péče se průměrná doba pobytu zkrátila z 29,2 na 24,3 dne.

Naproti tomu se loni o 44 000 zvýšil počet pacientů na lůžkových odděleních nemocnic – na téměř 2,86 milionu. Skoro 76 000 lůžek ve 369 nemocnicích v Bavorsku tak bylo obsazeno průměrně ze 76,4 procenta. „V roce 1991 byla obsazenost 88 000 lůžek ve 424 klinikách ještě 84,6 procenta. Pacientů bylo tehdy 2,17 milionu," uzavírá PNP.

Objeli zemi bez zastávky

Objeli si Rakousko za tři dny.Cyklistický Race Around Austria patří k nejvrdším v Evropě – měří 2200 kilometrů a má 30 000 metrů převýšení. Letos tento nonstop vyhrála při svém prvním startu hornorakouská dvojice Dominik Böcksteiner a Thomas Osbelt (na snímku) – a v rekordním čase pro dvojice, tři dny a 29 minut. Dosáhla tak průměrné rychlosti 29,75 km/h. Přes Mühl-, Wald- a Weinviertel šlapala dokonce průměrem 38 km/h!

Nejvtrdšími konkurenty jim byli Němci Pierre Bischoff a Chris Sperl, žijící v Innsbrucku. Při výstupu na Großglockner se dostali do vedení, ale pak šli do čela Hornorakušané a do St. Georgenu v Attergau už je nikdo nepředjel. Na třetím místě byli další Hornorakušané, jediná žena na startu Barbara Mayerová a Andreas Töpfer v čase tři dny a 3:03 hodiny. Jednotlivce vyhrál Joachím Ladler ze Štýrska, který zlepšil rekord závodu o dvě hodiny na tři dny 21:06 hodiny. Nejrychlejší čtyřčlenné družstvo v sestavě Strasser, Winterberger, Misch a Bauer absolvovalo trať za dva dny 18:47 hodiny.