Půl roku žili v lágru, v září se dostali na statek v Etzenhausenu. Když se jim vrátil ze zajetí otec, koupili zemědělskou usedlost u Iggensbachu a Annu poslali na střední školu do Neustiftu. Moc ji to nebavilo, ale upoutaly ji benediktínky, které doprovázela k pobožnostem, a za tři roky vstoupila do řádu také. Těšila se, že je s učením konec, ale vyzvali ji, aby studovala pedagogickou školu. Když to „spolkla“, přesídlila k chudým školským sestrám do Mnichova, absolvovala a začala učit – od roku 1966 na dívčí reálce v Neustiftu. Tam se později stala ředitelkou – na 33 let. Letos v květnu chce ze školství odejít, píše PNP.

Ukázal na sebe „neukazováčkem“

S defektem raději v rukavičkách!Zdroj: Deník/repro

Ve čtvrtek přepadl banku ve Welsu lupič, kterého zachytila bezpečnostní kamera. Protože mu chybí ukazováček, dopadli ho druhý den. Po zveřejnění snímku dostali pátrači od veřejnosti potřebné informace a pro 42letého chlápka z Welsu si došli v pátek domů. Doznal se a uvedl, že nemá práci a dluží nájemné. Linecký deník Volksblatt dodává, že letos to byl první útok na tzv. rizikové provozy (banky, sázkové kanceláře, klenotnictví, pumpy). Loni jich tuto dobu bylo už třináct. Pokles policie vysvětluje tím, že v peněžních ústavech je relativně málo hotovosti a navíc mají stále lepší bezpečnostní zařízení.

Zemědělci si polepšili

Průměrný příjem pracovní síly v zemědělství se loni v Rakousku meziročně zvýšil o 18,8 procenta, uvedl Volksblatt. Stoupl už v roce 2016, a to o 12,3 %, ale až letos dosáhl výše výdělků z roku 2008. Zemědělské podniky vyprodukovaly zboží v hodnotě 7,3 miliardy eur, plus 8,8 procenta. Nejvíc stoupla živočišná výroba (+11,7 % - 3,6 miliardy). Rostlinná produkce vynesla tři miliardy.

Ty můj poklade!

„Schatz“ nebo „Schatzi“ (Poklade) je v Rakousku nejoblíbenější „přezdívkou“ mezi partnery. Podle průzkumu pro seznamku Parship se tak oslovují čtyři z deseti párů – pojmenování užívá 33 % mužů a 44 % žen. Následují se šesti procenty uživatelů „zajíčci“ a „myšky“. „V republice je také čtyřikrát víc ,vrabčáčků´ než ,princezniček´,“ rozvíjí téma Volksblatt. U dvou procent lidí je přítelkyně „kočkou“, u jednoho procenta „šéfovou“. Osm procent dvojic zkracuje skutečná křestní jména.

Odložená kola straší

V kolostavech bavorských měst je stále méně místa – jsou ucpány vraky s píchlými pneumatikami, zrezivělými řetězy, bez sedel. Třeba v Mnichově s tím bojují už léta, ale v Aschaffenburgu letos poprvé vyrazili na tyto „skládky“ s rozbrusem, informuje PNP. Před měsícem nalepili na devadesát bezprizorních ruin varovné samolepky, a skoro polovina jich rychle zmizela. Pro správu města to bylo povzbuzující, i když jistě řadu těchto „volných“ bicyklů „privatizovaly“ třetí osoby. Nakonec shromáždili 41 vraků. Teď je prozkoumá policie a pokud byly některé hlášeny jako odcizené, předají je majitelům. Zbytek město věnuje spolku, který z nich připraví opět fungující kola pro potřebné a běžence, nebo je vydraží.

Ve Würzburgu likvidují každým rokem kolem 200 bicyklů jako železný šrot, několik set jich shromažďují Norimberk a Řezno. V Mnichově odklidí každý rok kolem 3000 takových „ostatků“. Jsou si při tom vědomi, že není žádný předpis, co s vraky ve veřejném prostoru dělat, a přestřižení zámku i nepojízdného bicyklu, aby mohl být odvezen na skládku, je také zásahem do osobního vlastnictví, říká norimberský mluvčí André Winkel.

Rapunzel je doma

Přežila…Zdroj: Deník/repro PNP

Devítiletá fenka německého ovčáka jménem Rapunzel se zaběhla loni 15. srpna v Hösbachu (okr. Aschaffenburg). Našli ji záchranáři na silnici u Curychu 9. února, tedy 400 kilometrů odtud, se zlomeninami mimo jiné pánve a vnitřními zraněními. Sanitkou ji odvezli na veterinární kliniku univerzitní nemocnice, kde ji operovali (náš web informoval). Mimo jiné jí odebrali slezinu. Protože měla čip, její majitelé byli rychle vyrozuměni. V sobotu si ji 41letá Jasmin Ehret-Väthová odvezla domů. Fenka prý nemá žádné psychické následky, ale ještě není tak pohyblivá a do schodů bude moci chodit až za tři, čtyři týdny, dodává PNP.