Fikaní Slováci

V Bavorsku byl zatčen slovenský pár – 25letá žena a její 42letý přítel. Jsou podezřelí, že od loňského května ukradli v nejméně deseti zlatnictvích drahé hodinky za 250 000 eur. Pozoruhodný je způsob – v obchodě je nenápadně vyměnili za plagiáty, napsala PNP. Při krádeži v Ingolstadtu je zachytila kamera, na záběrech klenotník z Fürthu ženu poznal a alarmoval policii.

Neklid kolem důchodů

Důchody ve východních německých zemích letos stoupnou výrazně víc než na západě. Zhruba čtyři miliony důchodců z bývalé NDR dostanou od poloviny roku o 3,29 procenta víc, zatím co šestnácti milionům důchodců ze starých spolkových zemí přidají jen 0,25 procenta, napsala PNP. U 800eurových důchodů je rozdíl vylepšení o dvě eura na západě, o 26,32 eura na východě. Důvodem rozdílu je podle ministerstva sociálních věcí výrazně větší růst mezd v nových spolkových zemích v posledním roce. Úpravu ve starých zemích navíc zasáhla srážka v souvislosti s důchodovou garancí. V Bavorsku rozhodnutí vyvolalo silnou nevoli.

Dotované zemědělství

Komisař Evropské unie pro zemědělství Dacian Ciolos neuspěl s návrhem limitovat přímé subvence na jeden zemědělský provoz částkou 300 000 eur ročně – každá země může nadále své hranice určit. Záměr vetovaly Německo, Británie a Bulharsko, které chrání své velkoproducenty. „Nejvyšší podpory ovšem stejně nejdou sedlákům," píše k tomu deník OÖN.

Podle něj dostalo  v roce 2011 kolem 350 subjektů v Rakousku více než 100 000 eur a v odborných kruzích se říká, že asi deset příjemců zabralo víc, než jako maximum navrhované Ciolosem. Na špici byla Nadace statku knížete Liechtensteina v Dolních Rakousích s 1,36 milionu eur (844 000 provozoní prémie, 524 000 příspěvek na udržování životního prostředí). V Horních Rakousích dostaly nejvyšší prémie kláštery St. Florian a Kremsmünster (144 000 a 133 000 eur).

Největší sumy od EU šly v Rakousku veřejnoprávním zařízením a společenským organizacím jako společnosti Genussregionen Marketing ve Vídni se 3,7 milionu eur. Tyto peníze jdou k zemědělcům v nejlepších případech oklikou, poznamenal list.  Podobně je to i u asi stovky podniků potravinářské výroby, kam míří tzv. exportní podpory a vyrovnávací platby: pro jatky, mlýny, průmysl nápojů. Na špici byly dlouhá léta Rauch Fruchtsäfte Vorarlberg plnící také Red Bull. Byly unií odškodňovány za to, že používaly drahý rakouský řepný cukr místo levného zámořského. Do roku 2009 Rauch dostával sedm až devět milionů eur ročně, od roku 2011 už nic.

Rakouští zemědělci dostávají v průměru dotaci 12 000 eur.

První přijímání s razítky?

Společná návštěva rodin na nedělních bohoslužbách už dávno není samozřejmostí ani v Bavorsku, ale svátek prvního přijímání pro děti kolem devíti let je pořád pokládán za zážitek. Farní svaz Waldkirchen v Dolním Bavorsku tuto svátost ale už nechce nabízet „za nic", napsal deník PNP.

Zavedl jistý průchozí pas – aby děti byly k prvnímu přijímání připuštěny, musejí navštívit nejméně deset mší a přítomnost si nechat potvrzovat v sakristii razítkem. „Všichni rodiče pro to nemají porozumění a pochybují, zda je takový nátlak správnou cestou, jak nalákat ztracené ovečky zpátky do společenství věřících," pokračuje list.

Vysvětluje, že tradičním termínem prvního přijímání je Bílá neděle, ale často je pro ně volen i jiný velikonoční den.

Benzín za 90 centů

Jak Deník informoval, koncern Avanti poslal v pátek své zákazníky na velikonoční prázdniny symbolickým dárkem – vždy u jedné jeho pumpy v každé rakouské spolkové zemi mohli mezi 14. a 16. hodinou natankovat benzín nebo naftu za 90 centů za litr. V Horních Rakousích to bylo v Kronstorfu, a jak napsal deník OÖN, řadila se tam dlouhá fronta. „Za cenu jako před patnácti lety stihlo natankovat 134 šťastlivců," píší OÖN. Nevoli sklidil prý jen jediný řidič, který se pokusil frontu předjet…