V krajském městě se do stávky podle mluvčí českobudějovického magistrátu Jitky Welzlové zapojí Mateřská škola (MŠ) Opletala, MŠ Pražská, MŠ Vrchlického nábřeží, MŠ Karla Štěcha. Dále základní školy Oskara Nedbala, Grünwaldova, Máj I, Bezdrevská, L. Kuby a Kubatova. Jitka Welzlová dodala, že MŠ Kubatova, MŠ L. Kuby a MŠ U Pramene stávku pouze podporují, ale zajistí dnes provoz v plném rozsahu. „ZŠ Nerudova má náhradní provoz z důvodu stávky poloviny pedagogů. Žáci mohou být ve škole, kde bude zajištěn náhradní provoz bez výuky v plném rozsahu,“ vysvětlila mluvčí.

Učitelka Angelika Rýcová ze stávkového výboru před Základní školou Šumavská v Šumperku.
ON-LINE: Zavřeno dnes zůstalo přes tisíc škol. Debakl odborů, řekl Plaga

OHLÍŽÍ SE NA RODIČE

Náměstek primátora Viktor Vojtko k nepovinnému protestu učitelů doplnil: „Vše je moc narychlo a trošku se zapomnělo na rodiče, kterým nemá kdo hlídat děti, a mohou se tak dostat do poměrně složité situace.“

Ilustrační foto.
Ke stávce učitelů se připojila také škola v Křemži

S jeho slovy se shodují někteří ředitelé škol. Například ředitelka ševětínské ZŠ a MŠ Jana Schnelzerová stávku podporuje, ale chod škol zanechává. Nechce, aby protest „odnesly“ děti. Eva Hnudková, ředitelka boršovské základní školy, se staví ke stávce stejně. „My podporujeme stávku, ale stávkovat nebudeme. Máme klasický chod školy. Je nám líto rodičů, protože to odnesou lidé, kteří za to nemohou,“ zmínila.

Ilustrační foto.
Čtenář reportér: Stávkovat či nestávkovat?

Jenže například v budějovické ZŠ Grünwaldova se rodiče museli připravit na to, že škola je zavřená. „Ano, budeme stávkovat, škola bude zavřená, máme sdělení na stránkách školy od pondělka,“ potvrdil ředitel školy Vladimír Caldr.

Na Jindřichohradecku se školy do stávky většinou nezapojují. Až na jindřichohradecké gymnázium Vítězslava Nováka. „Počet pedagogů, kteří v tento den budou stávkovat, neumožňuje zajistit obvyklou činnost školy,“ uvedla ředitelka Anna Kohoutová s tím, že vedení školy se ztotožňuje s názorem Asociace ředitelů gymnázií, a do stávky se proto nezapojí.

ZŠ Jana Husa. Ilustrační foto.
Stávkovat se bude také ve školách na Písecku

Podobně jako na Jindřichohradecku, i na Táborsku se školy do stávky spíše nehrnou. Svůj postoj vyjádřil ředitel veselké ZŠ Blatské sídliště Lubomír Pospíchal. „Řekl jsem učitelům svůj názor, že do stávky určitě vstupovat nebudu. Po diskuzi nikdo pro stávku nebyl. Jednotliví učitelé se zapojit můžou, jako kolektiv jsme se ale shodli, že se ke stávce přidávat nebudeme,“ dodal s tím, že výuka ve středu nebude zásadně narušena.

V českokrumlovském regionu podpoří středeční stávku učitelů uzavřením provozu tři školy. Učit se nebudou děti v ZŠ T. G. Masaryka v Českém Krumlově, ZŠ Dolní Dvořiště a ZŠ Větřní.

„Ke stávce se připojí většina zaměstnanců,“ sdělil ředitel ZŠ TGM Č. Krumlov Josef Haláček. „Protože tím pádem není možné zajistit výuku ani částečně, bude škola celý den uzavřená.“ Mimo provoz budou i školní jídelna a družina.

Ve Větřní budou uzavřeny stará i nová budova základní školy, školní družina bude mít omezeně otevřeno pro žáky 1. a 2. tříd. Mateřská škola bude v provozu, školní jídelna vaří i pro cizí strávníky.

Ke stávce učitelů, se připojuje také ZŠ a Gymnázium Vodňany. Pro školu to znamená uzavření všech tří budov. Tedy pavilonů v ul. Bavorovská, Výstavní a Alešova, kromě budovy gymnázia, kde bude probíhat výuka dle rozvrhu. Uzavřeny budou také družiny.

Mluvčí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Aneta Lednová ke stávkujícím školám upřesnila:„V případě, že škola zůstane zavřená, zákonný zástupce zajistí péči o dítě. Zákonný zástupce se může se zaměstnavatelem dohodnout, aby mu zaměstnavatel poskytl dovolenou nebo neplacené volno.“