Pondělní ráno se pro zaměstnance Kovosvitu od těch předchozích měnilo. Nikdo neprošel branou bez zapsání jména. Někteří pracovníci administrativní budovy se do kanceláří dokonce dostali až s hodinovým zpožděním. Panují přísné kontroly.

Od včerejšího dne, jak jsme již informovali, se vedení závodu ujali krizoví manažeři Petr Karásek a Ladislav Musil. Blahoslav Fajmon, kterého si majitel František Komárek postavil do čela firmy teprve nedávno, z něj zase ustoupil. To je viditelný posun od pátku, kdy se v bance představoval možný kupec Kovosvitu. Potvrzený ale není.

Noví manažeři se včera odpoledne setkali se zaměstnanci, aby jim řekli, že potřebují jejich trpělivost. Tolik očekávaná středa, kdy měli dostat červencové výplaty, se jim totiž vzdálila.

„Prosíme ještě o pochopení a strpení. Aktuálně se dělá maximum, aby dlužné mzdy byly vyplaceny co nejdříve," ujišťuje nový mluvčí závodu Karel Samec s tím, že to je jedna z jejich hlavních priorit, neboť si uvědomují, do jakých potíží se mohou lidé dostat.

Do velkých problémů by se ale mohl dostat i Kovosvit, když mu hlavně dělníci začnou utíkat. Do strojírenství se dnes těžko hledají a v Plané se navíc staví nová fabrika.

Někteří pracovníci už ale přestávají daným slibům věřit. Například Jakub Šteker to sdělil pod diskuzi k našemu článku na webu. „Nevěřím tomu, dokud nedorazí výplata," napsal.

Šéf odborů Jiří Ryzka ale v tuto chvíli nehovoří o revoluci. „Zatím to ještě ustáli," říká i atmosféře. 

„Máme mít podobné setkání každý den, lidi mají chuť diskutovat, jenže vedení nemá, co by jim řeklo. Stále probíhají jednání, takže ani kupec asi zatím taky není," uvedl Jiří Ryzka.

Podle našich důvěryhodných informací by se jím mohla stát skupina pražských advokátů, mluví se ale také o českém zbrojaři a padalo i jméno spolumajitele ruského Kovosvitu.

Karel Samec pak potvrdil, že včera se firmy ujal nový, zkušený manažerský tým.

„Má za sebou vynikající reference s restrukturalizací výrobních podniků v problémech. V jeho čele stojí inženýr Petr Karásek, jenž se mimo jiné v minulosti podílel například na řízení Jablonexu, Kordárny nebo Tatry Kopřivnice."

Doplnil, že základním úkolem tohoto krizového týmu je uklidnění situace uvnitř i vně společnosti a zajištění normálního fungování alespoň do doby ukončení vyjednávání mezi novými investory a financujícími bankami.

Za řízení společnosti je ale i nadále zodpovědné představenstvo Kovosvitu, jehož předsedou je František Komárek a členy jeho syn Patrik a dále Larisa Táborová.

Kovosvit Františka Komárka, který jej získal při štěpení rodinné firmy KKCG, jejímž zakladatelem je jeho synovec Karel, se již řadu měsíců potýká se zadlužením. Finanční nestabilita způsobila zablokování účtů a nepřízeň banky, která firmě neposkytla další velký provozní úvěr.
Poprvé v historii zhruba sedm stovek pracovníků nezískalo za práci mzdy.