Porušili by práva dítěte

Linec - V koaliční dohodě hornorakouských lidovců a Svobodných je také zavedení principu „školní řeči", který má zavést povinnost mluvit německy nejen při vyučování, ale i o přestávkách a v celém areálu školy. Podle ministerstva školství to odporuje evropské konvenci lidských práv a ústavě, napsaly OÖN. Podle jeho stanoviska „ustanovení němčiny jako jediné přípustné řeči ve škole i mimo vyučovací hodiny, případně zákaz užívání jiných jazyků zakotvený do školních řádů nebo zásad chování, je v každém případě v rozporu s ochranou privátního a rodinného života podle evropské konvence lidských práv i s ústavně zakotvenými právy dítěte, a proto je nepřípustné".
Mluvčí Zelených Harald Walser označil požadavek koalice za hloupý a zlý. Je sice smysluplné, když všechny děti ve škole mluví dobrovolně německy, ale nařizovat jim to i o přestávkách odporuje i jazykově didaktickým a peddagogickým poznatkům. Kromě toho by bylo takové nařízení těžko „zadministrovatelné". Walser je označil za populistické heslo od hospodského stolu.

Se starostou se přepočítali

Písařská chyba vynesla Fritze Reinische (VP) do křesla starosty Mollnu – jako prvního lidovce po 66 letech. Před druhým kolem volby si vzal dovolenou a obešel všechny domácnosti obce… V sobotu ale prohlásil, že do úřadu nenastoupí – jak se ukázalo, dostal se do „baráže" o tento post „překlepem" v jednom volebním okrsku. Korektně spočítané výsledky tam chybně naťukali do počítače. Do druhého kola přímých voleb měl jít kandidát občanské volební strany Andreas Rußmann – „doopravdy" získal v obci 573 hlasů, Reinisch 565. „Protože byl výsledek tak těsný, desetkrát jsme hlasy přepočítávali a přehlédli celkový výsledek," řekl jeden ze členů volební komise. V Mollnu si tedy volby starosty zopakují.

Bayern vyhrál potisící v lize.Potisící vyhráli

Vítězství 4:0 nad Kolínem bylo pro FC Bayern tisící bundesligové v historii od postupu v roce 1965. Kulatého rekordu klub dosáhl ve svém 1714. utkání nejvyšší soutěže. V historickém pořadí vítězných zápasů je druhý Werder Brémy (741 ze 1740 utkání). V tisícovce vyhraných utkání nastřílel Bayern v průměru 3,04 gólu a 514krát nedostal branku – i to jsou německé rekordy. Nejvyšší vítězství zaznamenal 27. listopadu 1972 – 11:1 proti Borussii Dortmund. Nejvíc vítězství v dresu Bayernu má dlouholetý kapitán brankář Oliver Kahn – 260.
Tisícovku vedle týmu oslavili i fandové – klub jim věnoval 5000 litrů piva, píše PNP.