„Tradicí letních měsíců je i nárůst počtu úrazů spojených se sportem," potvrdila smutnou realitu Petra Kafková, tisková mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje. „A to zejména u vodáků a cyklistů," doplnila s tím, že u cyklistů se jedná především o úrazy hlavy. „Někdy dokonce ani helma nepomůže. Určitě také dochází k nárůstu úrazů u dětí," informovala Petra Kafková.

Možné úrazySe začátkem prázdnin přibylo zraněných, a to nejen u dospělých, ale zejména u dětí. Ty v nemocnicích nejčastěji končí se zlomeninami způsobenými při pádech z prolézaček, skocích ze stromů, jízdou na kole nebo skákáním na trampolíně.

Větší příliv dětských pacientů zaznamenaly o prázdninách také na Dětském oddělení Nemocnice v Českých Budějovicích. „Počet zraněných v každém případě narostl," informoval primář oddělení Vladislav Smrčka.

„Přibylo hodně zlomenin, které si děti způsobí třeba při skocích ze stromů, při pádu z kola nebo trampolíny. Nejčastěji se ale jedná o pády z prolézaček," vyjmenoval některá zranění primář dětského oddělení. Zároveň dodal, že větší nárůst pacientů na dětském oddělení registrují od konce školního roku.

„V prostředku prázdnin se situace zlepší, k nárůstu zraněných pak zase dojde na začátku školního roku," řek Vladislav Smrčka.

Podnapilí vodáci často poznávají, co je epilepsie

Letní měsíce už tradičně zaměstnávají lékaře traumatologických oddělení jihočeských nemocnic daleko více než ve zbytku roku. Důvod je jednoduchý, jsou prázdniny a rodiče i děti si chtějí vodních radovánek a sluníčka užít dosytosti.

„Je to trochu jako házet hrách na zeď, protože rady lékařů příliš nikdo nevnímá," povzdechla si Petra Kafková, tisková mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje. Přitom stačí jen okamžik a situace může mít nedozírné důsledky. „Už jsme letos měli několik úrazů s ochrnutím páteře z neopatrných skoků do vody," informovala mluvčí záchranářů. Zároveň dodala, že důležitou roli tu hraje i alkohol. Ten bývá u vodáků hlavní příčinou zranění.

„Vodáci se standardně napijí alkoholu, celý den na ně svítí sluníčko a oni ani nemají pokrývku hlavy, takže potom prožívají takové stavy polovědomí až bezvědomí. Často tak mívají vůbec poprvé v životě epileptický záchvat," přiblížil možné nástrahy alkoholu Jindřich Florián, primář interního oddělení a místopředseda představenstva Nemocnice Český Krumlov. Ta se v letních měsících stává místem, kde ošetřují stovky lidí sjíždějících Vltavu, ale i výletníků, kteří míří za odpočinkem na Lipensko.

„Krumlovský okres má 60 tisíc obyvatel, v létě ale kolem 200 tisíc, z čehož je 150 tisíc turistů, kteří sem jedou za sportem," poznamenal Jindřich Florián. „Mladí lidé a vodáci mají děti, takže tu ošetřujeme i děti s pořezanýma nohama nebo rukama," řekl lékař krumlovské nemocnice.

Jednou z možných nástrah jsou podle jeho slov u dětí oblíbené trampolíny. „Děti je zvládají poměrně dobře, když se ale na ně dostanou dospělí, navíc ještě posilnění alkoholem, nekončí to dobře," podotkl primář interního oddělení Nemocnice v Českém Krumlově s tím, že v létě tady v průběhu 24 hodin ošetří 100 pacientů.

„Vodákům bych poradil, ať s alkoholem zacházejí opatrně. A ostatním, aby si uvědomili, že i odpočívat se musí s bezpečností," dodal lékař krumlovské nemocnice.