„Jsme pod velkým tlakem, zvláště z rakouské strany," říká starosta Vyššího Brodu Milan Zálešák. Už několikrát si mu totiž rakouští spolupořadatelé Zemské výstavy 2013 posteskli, že pořádek kolem hlavních příjezdových cest do Vyššího Brodu je tristní.

„Stížnosti se týkaly hlavně odstavného parkoviště v místech, kde se říká U Veverek," upřesnil včera Milan Zálešák a dodal: „Tam jsou na různých místech, třeba na větvích stromů nebo na dopravním značení navěšené igelitové pytle jako odpadkové koše. Přes den to lidé naplní a pokud to nikdo neodveze, zvěř pytle přes noc roztrhá a odpadky roztahá po okolí."

Odpadky všeho druhu pak padají až směrem k řece Vltavě. Jak dokládají fotografie z místa (strana 3), pohled je to ostudný. Zvláště v době konání nejrozsáhlejší výstavní akce na obou stranách hranice za poslední roky.
Na první pohled se zdá být ta příhoda úsměvná až banální. Ovšem ten, kdo si projede nejen trasu Zemské výstavy, tedy Český Krumlov, Vyšší Brod a rakouský Bad Leonfelden a Freistadt, musí uznat, že v Rakousku je něco takového nemyslitelné. Vše pečlivě udržované, vygruntované, v bezprostřední blízkosti silnic ani památky po nějakém nepořádku. Ne nadarmo se říká, že snad i ta tráva je tam zelenější.

Nepořádek podél českých silnic často leží na katastrálním území Vyššího Brodu, ovšem podle Milana Zálešáka konkrétní pozemky patří pod Správu a údržbu silnic, v některých místech pod Lesy České republiky nebo 
i Povodí Vltavy.

Chce to změnu, v tom shoda panuje, ale jakou?
Zmiňované pytle na odpadky rozmisťuje Správa a údržba silnic. Ta se ovšem s podobným nepořádkem potýká stále, nejen v době konání Zemské výstavy. Jde o letitý problém, který se stále vrací.
Přemysl Kubalák, ředitel českokrumlovského závodu Správy a údržby silnic namítá: „Sbíráme to ne na kila, ale na tuny od Studánek až po Veverky. Z devadesáti pěti procent je to odpad přivezený z Rakouska."
Stačí letmý pohled na místo a i člověk věci neznalý rozpozná německy psané texty na obalech některých tašek, plechovek a jiných obalů od běžného spotřebního zboží, hlavně potravin a drogerie.