Mimochodem, na 16. až 18. srpen chystají ve Freistadtu „Kimm-hoam-Fest", k němuž zvou všechny „zahraniční Freistadťany" k příjemnému setkání se starými známými. Kdo by  „cizozemské" krajany znal a chtěl je na akci upozornit, může využít služby úřadu města. Tam shromažďují jejich adresy a město jim zašle pozvánky.

Ani na WC kouřem

Rakouský Nejvyšší správní soud rozhodl, že jsou-li v restauraci oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky, nesmějí být nekuřáci nuceni procházet zakouřeným prostorem ani při cestě na toaletu. Podle lineckého deníku Volksblatt teď ministerstvo zdravotnictví očekává, že víc hospodských prohlásí svá zařízení za nekuřácká, než aby investovali do přestavby. „Sdělili jsme zemským hejtmanům a okresním úřadům, že při kontrolách musejí brát zřetel na nové pravidlo," uvedla mluvčí ministerstva.

Linecký okresní úřad projednával loni 66 oznámení porušení zákazu kouření. Kromě toho bylo zahájeno 77 správních řízení s provozovateli.

Hasiči do New Yorku

Uvidí newyorské kamarády v akci.Hasičské jednotky v Německu soutěží na dálku o cenu Conrada Dietricha Magiruse. „Jsou vyzvány, aby až do 28. září zaslaly do soutěže své nejlepší zásahy," píše deník PNP. „Porota je ,proseje´ a rozhodnutí pak bude na online hlasování veřejnosti. Přihlašovat se mohou jednotky dobrovolných místních či podnikových hasičů ve třech kategoriích – boj s ohněm, záchranné zásahy a sociální angažmá.  Stačí stručně popsat zásah s důležitými informacemi o průběhu a taktice akce a přidat obrazový materiál. Přihlašovány mohou být zásahy provedené od října 2012."

Na vítěze čeká podle pasovského listu kromě trofejní sošky Conrada Dietricha také neobvyklá cesta – do New Yorku včetně exkluzivního pohledu za kulisy největší hasičské složky na světě. Podrobnosti www.feuerwehrwelt.de.

Nemyslí už na silvestra?

Německá policie zatkla v hornofranckém Selbu tři muže, kteří se v Čechách vybavili 3,2 kilogramu ilegální pyrotechniky. Zakázané petardy a další produkty policie odhalila při dálniční kontrole nedaleko českých hranic. „Muži s hessenského Eschwege koupili pyrotechniku nejspíš pro nějakou soukromou letní oslavu," uvádí PNP. Je s nimi vedeno řízení pro porušení zákona o výbušninách.