Bílou paní není třeba představovat. Na výlet staletími se po jejích stopách můžete vydat při velmi netradičních nočních prohlídkách jindřichohradeckého hradu a zámku. Konat se pod názvem „Skoropravda o Bílé paní“ budou pouze od 2. do 5. srpna a budou zcela odlišné od těch, které mohli znát návštěvníci z předchozích let. Úplně poprvé je totiž na rozdíl od soukromé agentury pořádá přímo zámek.
„Prohlídky budou probíhat pouze v prvním srpnovém týdnu proto, že v nich účinkuje skoro dvacítka herců a navíc i dva živí koně, obtížně bychom tak hledali další termíny, kdy se takhle velký ansámbl může sejít. Bude to do značné míry neopakovatelná záležitost,“ zve kastelán hradeckého zámku Jan Mikeš.

Vypráví, že na námětu a scénáři prohlídek pracoval společně s režisérem Jiřím Rezkem. „Už dlouho jsem toužil osvětlit blíže příběh legendy o Bílé paní. Na rozdíl od ostatních vítkovských hradů a zámků, například Českého Krumlova nebo Rožmberka, totiž máme ještě jeden tip, odkud že se tato známá pověst vzala. Souvisí s Markétou z Hardeggu, která žila v době Karla IV., ve 14. století,“ přibližuje kastelán.
Markétin manžel Jindřich II. téměř neustále válčil. „Po jeho smrti měla asi Markéta všeho válčení dost, odešla do kláštera klarisek v Českém Krumlově a věnovala se, dnešními slovy řečeno, charitě. Pravděpodobně to byla ona, kdo začal na Zelený čtvrtek podávat chudině sladkou kaši a i kvůli bílému hábitu jí lidé začali říkat Bílá paní,“ uvádí Jan Mikeš.
V 17. století už zůstal jen zvyk a pověst o přízračné postavě, a historik Bohuslav Balbín právě tehdy ve zdejším archivu narazil na dopisy Perchty z Rožmberka, kterou poté s legendou spojil.
Je oním známým duchem tedy Markéta, nebo skutečně známější Perchta? Ohledně toho si budou muset návštěvníci prohlídek udělat vlastní závěr.
Kam jít na noční prohlídky jinde v kraji?
Noční akce Jihočeského muzea:
Poznávání za úplňků: pořádá Jihočeské muzeum / České Budějovice
• 7. srpna od 20:30 - Po stopách řemesel a živností v Českých Budějovicích: Mgr. Zuzana Thomová Vás provede ulicemi Českých Budějovic a přiblíží, jaká řemesla a živnosti zde fungovala v průběhu několika staletí.
• 6. září od 20:30 - Počátky pivovarnictví a právovárečné domy v Českých Budějovicích: Velmi zajímavá procházka Budějovicemi nejen pro milovníky a milovnice piva. Výklad poskytne PhDr. Ivo Hajn.
Těšit se můžete i na vycházku s kastelánem tvrze Žumberk u Nových Hradů
• 7. srpna od 20:30 - Po stopách historie a architektury Žumberku: Netradiční prohlídka v netradičním čase zahrnuje přízemí tvrze s výkladem o historii Žumberku, dále osvětlené nádvoří a vycházku okolo bašt do kostela na návsi, kde bude výklad zakončen.
Noční prohlídky – Zámek Blatná – Strašení na zámku
Na blatenském zámku znovu ožívají strašidla. A to v sobotu 12. a 26. srpna, kdy začátek první prohlídky je vždy ve 20 hodin. Další vždy po půl hodině, poslední prohlídka začíná ve 22.30 hodin. „Je to příběh strašidel, které po čase v Blatné opět ožívají. Strašidla si po odchodu zámeckého pána dělají, co se jim zlíbí,“ řekla průvodkyně Veronika Janečková. Vstupné je dospělí 200 Kč, děti 100 Kč. Pro zajištění místa je lepší si zajistit rezervaci.
Klášter Zlatá Koruna
Mimořádnou noční prohlídku pořádají ve Zlaté Koruně 28. července. V rámci Monastýrování a bude zpestřena krátkým koncertem. Začíná ve 21 hodin a potrvá 90 minut. Téma je Noci ke hvězdám.
Hrad Rožmberk
Večerní prohlídky připravují na Rožmberku na Hradozámeckou noc 26. srpna. Ty doprovodí projekce z výzkumu rožmberské hrobky ve vyšebrodském klášteře.