Novohradští tu v rámci zahájení hlavní turistické sezony otevřeli jednak naučnou stezku, která zájemce zavede do nádherné přírody v okolí zdejších příhraničních rybníků, jednak skanzen ochrany státní hranice a železné opony.

První jmenovaná novinka by měla podle starosty Vladimíra Hokra zpestřit nabídku především pěším turistům. „Mohou se vydat na špacír třeba i s kočárky," zve na trasu, která 
v jednom směru měří čtyři kilometry, odbočky ke všem rybníkům ji prodlouží o dva kilometry.

Jak se o uplynulé sobotě přesvědčili účastníci premiérové společné vycházky, celou dobu je co obdivovat, ať už to jsou nečekané scenérie či bohatá fauna a flóra, v níž nechybí například ani vzácné druhy hmyzu či rostliny s psychotropním účinkem.

Novohradský patriot Milan Koželuh, jenž za pomoci řady spolupracovníků stezku vytvořil, je přesvědčen, že dokáže mile překvapit i mnohé Novohradské. „I místní potřebovali nějaký impuls, aby do těchto míst začali chodit a objevovali jejich krásy. Byť jsou rybníky nedaleko města, jsou schované v lesích a pro mnohé neznámé."

Nová naučná trasa pravděpodobně dlouho nezůstane jedinou možností na výšlap zpestřený zajímavými informačními panely. „Tahle stezka je prvním kamínkem na společné cestě," naznačuje starosta plány radnice i sponzora na vybudování dalších podobných stezek v okolí města.
Za návštěvu stojí ale i další 
z novinek, skanzen ochrany státní hranice a železné opony na bývalé celnici. Zájemci se tu mohou seznámit s vývojem státní hranice od středověku až po Schengenskou dohodu.

Možná nevíte

Česká republika patří mezi země s nejdokonalejší a nejhustší sítí turistického značení pro pěší turistiku. 11. května 1889, tedy přesně před 124 lety, vytvořil Klub českých turistů rok po svém založení první českou turistickou značenou cestu. Byla červená a vedla ze Štěchovic ke Svatojánským proudům. První české trasy byly vyznačeny Pohorskou jednotou Radhošť už kolem roku 1884. Dnes značky lemují více než 40 000 km tras. Značení provádějí již od počátků bezplatně dobrovolníci vyškolení a organizovaní v klubech turistů.