„Naše obec jako jediná přímo zasahuje turisticky zajímavé lokality Lipno i šumavský národní park, ale přitom zaostáváme v rozvoji, máme problém s nezaměstnaností a odlivem obyvatel, což nás velmi trápí, " říká staronový starosta  Nové Pece Jakub Koželuh. „V roce 2011 jsme měli kolem 520 obyvatel, loni to bylo už jen něco přes 450," stěžuje si na úbytek občanů.

Jako lákadlo do Nové Pece se dá přitom využít i 28 km vzdálený známý lyžařský areálu Hochficht na rakouské straně hraničních hor.
„Během posledních let jsme  obec oddlužili a nyní máme projekty i kapitál, abychom přilákali turisty. Nečekáme na rozhodnutí, zda bude povolena lanovka na Hraničník. Podporujeme vybudování ubytovacích kapacit včetně infrastruktury, které povede k rozšíření nabídky práce pro místní. Nechceme ale žádný Disneyland, aby se z obce stalo druhé Lipno nad Vltavou s tisíci turisty. Kouzlo naší Nové Pece spočívá v přírodních kráse okolí a nenahuštěné zástavbě. Chceme být místem pro trávení aktivní, avšak klidné a kvalitní dovolené," vysvětluje  Jakub Koželuh.

Novinkou je projekt třech apartmánových domů Nova Lake Resort společností    Sparcs a Coolbergen Consulting. „Stále více lidí chce trávit volný čas v klidné lokalitě, která není přelidněná," vysvětluje  za investory Adrianus Coolbergen. Při hledání alternativy rozdílné od rušného Lipna si vybrali Novou Pec, kde zakoupili zadlužené objekty určené k bydlení a po nezbytných investicích do rekonstrukce od letoška nabízejí k prodeji 36 apartmánů.

„Nejsme závislí na lanovce, ale vidíme velký potenciál místa pro cykloturistiku nebo běžky. A lidé, kteří na Hochficht jezdí lyžovat, u nás najdou ubytování," připomíná podnikatel skutečnost, že oblíbený lyžařský areál na rakouské straně Šumavy s ubytovacími kapacitami nepočítá. „Chceme sem přilákat i klienty ze zahraničí. Místní se mohou stejně jako na Lipnu zapojit do nabídky a poskytování služeb," vysvětluje.

Nové apartmány s nejnižší cenou přes dva miliony korun jsou určeny k prodeji a zároveň k pronájmu, ze kterého pak jejich majitelé získávají zajímavý příjem.

Nizozemský podnikatel Adrianus Coolbergen, který v ČR působí dvě desítky let, zdůrazňuje, že projekty apartmánových domů, kdy si majitelé kupují byty, které využívají    k rekreaci či je pronajímají dalším turistům, fungují dobře na Lipně, ale i v zahraničí.

„Češi milují přírodu a víkendy mimo města, ale nechtějí se starat o chaty a chalupy, třeba sekat trávu. Dávají přednost aktivnímu trávení volného času, kdy se věnují koníčkům, nikoliv rekonstrukci a údržbě. Právě proto preferují rekreační byty," zdůrazňuje Adrianus Collbergen s tím, že pro klientelu z Prahy je Lipensko pestrostí nabídky trávení volného času  už zajímavější než Krkonoše.

Investoři jsou přesvědčeni, že Nová Pec je dosud neobjevená lokalita, která teprve čeká na svůj rozvoj. Od jara do podzimu nabízí cyklistické trasy či aktivity na in-line bruslích.

„Příroda kolem Nové Pece a zdejší klid je atraktivní alternativou pro trávení volného času," připomíná Martin Řezáč z Frymburku, ředitel  Destinačního managementu Lipensko, o.p.s.  „V zimě je tu atraktivní síť běžeckých stop napojených na Šumavskou magistrálu i blízkost rakouskému běžeckého centra Schöneben, " zdůrazňuje.

„V Nové Peci jsou dvě desítky poskytovatelů ubytovacích služeb s pěti až šesti stovkami lůžek," informuje Jakub Koželuh s tím, že tyto kapacity zájmu návštěvníků ale nestačí, takže nové apartmány v obci vítá.

„S apartmány by se mohla znovu otevřít i místní restaurace, která je zavřená," poukazuje starosta na možnost dalšího podnikání a zkvalitnění služeb v Nové Peci.