Hřiště na střeše jídelny či hudební sál. To jsou jen některé třešinky na dortu, které nabízí právě otevřená nová budova Základní školy Povážská ve Strakonicích.

V pondělí 3. září sem přišly zhruba tři stovky dětí. Černé předpovědi, že z druhého stupně jich bude velká část chybět, se podle slov ředitelky Jaroslavy Cháberové nevyplnily. Zatímco děti z prvního stupně už mají jeden rok v novém za sebou, školáci z druhého stupně se do června učili ještě na Velkém náměstí. Kromě dvou, kteří mají jinou školu těsně u svého domova, dorazili všichni. „Kapacita školy je ale podstatně víc než těch tři sta. Až se stabilizuje situace školy, snad sem další žáci přijdou. V minulých letech, kdy byl osud školy nejasný, to řada rodičů vzdala a děti odcházely jinam," připustila.

První den v nové škole prožila v pondělí třináctiletá Eliška Kropáčková z 8. A. „Zatím se mi škola moc líbí. Kromě prostředí třeba i skříňky, které jsme předtím neměli," naznačila. I ona je jednou z těch, komu se cesta do školy podstatně prodlouží. Bydlí na Velkém náměstí, tedy na dohled od své bývalé školy. „Budu jezdit na kole, v zimě pak autobusem," dodala.

Svého šestiletého syna Mikuláše doprovodil do první třídy Mikuláš Bilík z Předních Zborovic. „Škola je nová, a tak působí hezky a čistě. Je pěkně vybavená. Důležité ale bude to, jak bude fungovat," konstatoval.

Zahájení na Povážské se zúčastnil i zastupitel Ladislav Havel z opoziční ODS. „Jako dlouholetý pedagog samozřejmě vítám každý pokrok ve školství ve Strakonicích. Nicméně cena a umístění této školy pro mě dál zůstává problematická," poznamenal.
Na slavnostní otevření školy přijell i ministr školství Petr Fiala. Podle něj není v ČR moc míst, kde otevírají novou školu, proto prý zahajoval školní rok právě ve Strakonicích.

Areál školy

Objekt s kapacitou 540 žáků nahradil nevyhovující provizorní montované stavby ze 70. a 80. let minulého století. Stát má i s doprovodnými akcemi zhruba 350 milionů korun. Škola má tvar nepravidelného písmena H. Hlavní vchod je od jihu, tedy z horní části budovy. Tam navíc plocha před středním křídlem tvoří jakýsi čestný dvůr, který může sloužit jako amfiteátr a dětem v době přestávek nabídne dost místa na rozptýlení. Na opačné straně je hřiště na střeše jídelny vymezené doplňkovými trakty budovy. Východní křídlo s tělocvičnou je zapuštěno do terénu o celé podlaží.

Dva roky stavby školy jsou pryč, dluh zůstává

Dva náročné roky má za sebou ředitelka Základní školy Povážská Jaroslava Cháberová. Musela zvládnout nejen komplikace způsobené výukou ve třech objektech v různých částech města, ale i dohled nad stavbou nové školní budovy.

Kolotoč kolem výstavby ale odstartoval už před deseti lety, kdy začal vznikat projekt. „Spousta věcí tenkrát nebyla potřeba. A tak se projekt měnil za pochodu. Museli jsme do něj zařadit například rozvody počítačových sítí," vysvětlila Jaroslava Cháberová.

Při pondělním slavnostním otevření přišla řeč i na to, jak město stavbu školy zaplatí. Má na ni dvousetmilionový úvěr s dobou splatnosti deset let. Pokud jde o úroky, je známý zatím jen odhad. Jde o úvěr s pohyblivou úrokovou sazbou a Strakonice by mohly navíc zaplatit asi 17,8 milionu korun. Jak je to se splácením, vysvětlila místostarostka Ivana Říhová. „Splácíme dvacet milionů korun ročně. Není to malá částka, ale s ohledem na výši městského rozpočtu se dá utáhnout. Nemusí docházet k zásadním škrtům," přiblížila. K 10. srpnu zbývalo zaplatit 157 895 000 korun.

Se všemi doprovodnými stavbami, včetně úprav okolních komunikací, které přijdou na řadu příští rok, by celkové náklady měly dělat 345 až 350 milionů korun. Jen stavební část přitom přišla na 298 milionů korun.

Od první myšlenky k vybudování školy

2001 – Vzniká myšlenka stavby nové školní budovy na Povážské. Jednou z prvních, kdo tehdy mluví o postavení nové školy na místě staré, je tehdejší místostarostka Zdeňka Tomšovicová.
2002 – První varianta projektu je na světě.
2004 – Radnice vybrala dodavatele a zažádala o stavební povolení. Dodavatel se ale nakonec dostal do problémů a od smlouvy odstoupil. Výběr tedy musel začít znovu.
2006 – Muselo dojít k demolici jednoho z pavilonů školy kvůli jeho havarijnímu stavu. Část žáků tak začala dojíždět na Lidickou.
2008 – Po nejrůznějších námitkách, odvoláních a úpravách projektu bylo vydané stavební povolení.
2009 – Zastupitelé na jaře rozhodli o bankovním úvěru. V srpnu pak začíná kampaň ODS o jeho nesmyslnosti. Je to v době, kdy se s ODS rozchází současný starosta Pavel Vondrys a místostarosta Pavel Pavel. Kritika financování trvá dodnes.
2010 – Slavnostní poklep na základní kámen se konal 25. ledna. V červenci začíná demontáž zbývajícího pavilonu. Zbytek dětí se stěhuje na Lidickou a Velké náměstí.
2011 – 1. září začíná oficiální život nové budovy ZŠ Povážská. V části již vybudovaných prostor se začínají učit děti z 1. stupně. Přestěhovaly se sem z budovy v ulici Lidická.
2012 – ZŠ Povážská je kompletní. Datum 3. září znamená nejen slavnostní otevření celé školy, ale zároveň i začátek výuky žáků 2. stupně v nových prostorách. Ti se ještě v minulém školním roce učili na Velkém náměstí.