Novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, kterou schválila vláda, totiž počítá se zvýšením maximální rychlosti na vybraných úsecích silnic prvních tříd z 90 na 110 kilometrů v hodině. Změna se má týkat i dvou jihočeských úseků. Pokud s návrhem bude souhlasit i parlament a podepíše ho prezident, začne platit od nového roku. Cedule s číslem 110 se u silnic neobjeví hned.

Podle mluvčího ministerstva dopravy Martina Nováka se rychlost bude zvyšovat postupně podle toho, jak se odborníkům podaří zpracovat bezpečnostní audity jednotlivých silničních úseků.

Jihočeský koordinátor BESIPu Václav Kovář novinku vítá. „Tam, kde protisměrné jízdní pruhy oddělují svodidla, je zvýšení rychlosti na místě. A tuto podmínku oba navrhované jihočeské úseky splňují," řekl odborník na bezpečnost silničního provozu.

Podotkl, že nejtragičtější bývají následky těch dopravních nehod, při nichž se střetnou dvě protijedoucí vozidla nebo kdy auto narazí do pevné překážky. „Takové riziko je na silnicích se středovými svodidly minimální," dodal Václav Kovář, jenž ale vyjádřil obavy z toho, že na silnicích se stodesítkou se řidiči namlsají rychlejší jízdy a na úseku s devadesátkou pak nebudou ochotní zpomalit.

Policisté s hodnocením novinky otálejí. Českobudějovická policejní mluvčí Regina Tupá řekla, že strážci zákona počkají na vyhodnocení rizik rychlejšího provozu na zkušebních úsecích, kde by se měla stodesítka testovat ještě letos. Na jihu Čech však obdobné testy v plánu nejsou.

Písečtí policisté nemají proti zvýšení rychlosti na šestikilometrovém úseku námitky. „Vyjádřili jsme se kladně. V tomto úseku se nestávají nehody, jejichž příčinou by byla vysoká rychlost," sdělila mluvčí Kamila Ingrišová.